Araç kampanyalarıKredi

2.El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor Kaç Yaşına Çıkıyor?


Taşıt kredisi kaç yaşa kadar verilir, Araç kredisi yüzde kaç veriliyor, araç kredisi günümüzde en çok kullanılan kredilerden biridir. Gerek sıfır gerekse de 2. el araç alımları için mevcut birikimleri yeterli olmayan kişiler, bankalardan araç kredisi çekerek istedikleri aracı satın alabilmektedir. 2. el araç alımı için çekilecek kredilerde ise bankalar araçlara yaş sınırı şartı koymaktadır. Belirli bir yaşın üzerinde olan araçlar için 2. el araç kredisi kullanımı yapılamamaktadır. Ayrıca bankalar aracın tamamına kredi sunmuyor kasko değeri üzerinden yüzde oranı ile taşıt kredisi veriyor.

2.El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Çıkar?

İkinci el araç kredisi çekmek isteyen kişilerin kredi notları yüksek olmalıdır. Kredi notu düşük olan ya da daha önce ödemediği borçları nedeniyle haklarında yasal takip başlatılan kişiler 2. el araç kredisi yaş şartı uygun olsa dahi taşıt kredisi alamazlar. Bankalar 2. el araç alacak olan kişilerden kredi çekme adına bilinen evrakların yanında, satın alınacak olan aracın yaşının da belirledikleri sınırda olmasını şart koşmaktadır. Kredi çekmek için diğer tüm evraklarınız hazır ve eksiksiz olsa dahi, satın alacağınız aracın yaşının bankanın belirlediği sınırın üzerinde olması halinde kredi çekmeniz mümkün olmamaktadır.

2. el araç kredisi için en fazla vade sayısı 48 aydır. 48 aydan daha fazla vade ile 2. el araç kredi çekmeniz mümkün değildir. En fazla vade sayısı yanında kredi şartlarından bir diğeri de satın alınacak ikinci el aracın yaşıdır. Bankalar genellikle 5 yaşına kadar olan araçlar için ikinci el araç kredisi kullandırmaktadır. Bunun yanı sıra bazı bankalarda yaş sınırının daha fazla olduğunu da belirtelim.

Şekerbank 15 yaşına kadar olan araçlar için 2. el araç kredisi vermektedir. Şekerbank’ın bu sınırı bankalar arasındaki en üst yaş sınırı olarak dikkat çekmektedir. Finansbank, Vakıfbank ve İngbank da müşterilerine, 8 yaşına kadar olan araçlar için 2. el araç kredisi vermektedir.

2.El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?

0 veya 2.el araç alımı için kredi çekildiğinde devlet tarafından belirlenen sınırla birlikte bankalar aracın belirli bir yüzdesine taşıt kredisi veriyor. Bu yüzde alınacak aracın kasko değeri üzerinden hesaplanıyor. Satın alacağınız araç 90 bin tl’nin altında ise bankalar %50 oranında kredi verebiliyor eğer araç kasko bedeli 90 bin tl’nin üzerinde ise %70 oranında taşıt kredisi alabiliyorsunuz.

Sponsorlu Reklamlar

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankaların çoğunlukla 5 yaşına kadar olan araçlar için 2. el araç kredisi verdiğini belirtmiştik. Bunun haricinde 8 yaşına kadar olan araçlar için de kredi verilmektedir. 8 yaşına kadar olan araçlar için kredi veren bazı bankalar 5 yaşına kadar olan araçlar için 48 ay vade imkanı ile bu kredinin alınmasını sağlamaktadır. Araç yaşının 6 ile 8 arasında olması durumunda kullanılacak olan 2. el araç kredisi için vade sayısı daha az olmaktadır. Aracın 5 yaşını geçtiği her yıl için, vade sayısı da o oranda azalmaktadır.

5 yaşındaki bir araç için kullanacağınız krediye 48 ay vade yapılırken, 6 yaşındaki bir araç için vade sayısı 36 ay, 7 yaşındaki bir araç için ise vade sayısı 24 ay olmaktadır. 2. el araç kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta budur.

Vade sayılarının yanında faiz oranları da bankadan bankaya değişmektedir. Faiz oranlarındaki küçük farklar, toplamda ödeyeceğiniz tutar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Vade sayısı ve faiz oranı dışında, bankaların kredi çekecek kişiler için çıkarttığı dosya masrafı gibi masraflar da bulunmaktadır. Bu masraflar da bankadan bankaya değişen tutarlarda olmaktadır. Kredi çekiminden önce bu masrafların ne kadar olduğunu da bankaların şartlarını karşılaştırırken göz önünde bulundurmalısınız.

Tüm bankalar satın alacağınız 2. el aracı rehin ettirmektedir. Bazı bankalar kredi çekim talebiniz için kefil talep ederken bazı bankalarda kefilsiz olarak kredi çekmeniz mümkün olmaktadır. Araç yaşı bankanın belirlediği sınırlarda olan ve kredi notu yüksek olan kişiler, kolaylıkla 2. el araç kredisi alabilmektedir.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir