Bilgi

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir, Kaç Günde Çıkar?


Almanya’ya gitmek veya yerleşmek isteyenler almanya vizesi nasıl alınır, ne kadar sürede çıkar, kimlere verilir, vize randevusu nasıl alınır sorularını merak ediyor. Almanya hem ülkemizden hem de dünyadan pek çok farklı maksatla pek çok insanın ziyaret ettiği ve bazı insanların kalıcı olarak kısa ya da uzun süreli ikamet etme talepleri almaktadır. Yeşil pasaport olarak da bilinen hususi pasaport sahipleri ve farklı statülerdeki diplomatik pasaport sahipleri haricindeki bütün pasaport hamilleri Almanya’ya girebilmek için Schengen Vizesi ya da Almanya Ulusal Vizesinden birini bulundurabilmelidir. Schengen vizesi ile tüm avrupa birliği ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Almanya vize başvuru formu nasıl doldurulur örnek videolu anlatımada bu yazıda yer verdik.

Ziyaret sebepleri eğitim, çalışma, turistik, akraba ziyareti olan kişiler bu sebeplere bağlı olarak farklı vizelere tabi tutulmaktadır. Almanya’da çalışmak veya kısa ya da uzun vadede eğitim almak isteyen kişiler için Schengen Vizesi yeterli olmamaktadır ve bu kişiler yine de Almanya vizesi başvurusu yapmalıdır. Çünkü bu durumlar Almanya’da oldukça uzun süre kalmasını gerektirebilmektedir ve özellikle öğrenci durumuna bağlı olarak düzenlenen vizelerin tükenmesinden sonra bu vizeyi almış kişiler geçici oturum izni için başvurabilmektedir. Schengen vizesi sahiplerinin böyle bir imkanı yoktur.
Bunun yanında gidecekleri ülkeye yapacakları yolculuk esnasında İngiltere’den geçecek kişilerin diğer bir Almanya vizesi türü olan transit vizesi almaları gerekmektedir. Bu vizeler belirli muafiyet durumlarını sağlayan kişilere uygulanmayabilmektedir ve bu durumla ilgili detaylı bilgiler de IDATA tarafından vize başvurusu yapan kişilere verilmektedir.

Almanya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize işlemleri için Alman Hükümeti 2012 yılından bu yana IDATA firmasını resmi vize düzenleme yetkilisi olarak belirlemiştir. Gerçekleştirilecek vize başvuruları tipleri farketmeksizin IDATA internet adresinde yer alan Almanya vizesi başvuru formu doldurulup gönderilerek yapılır. Yapılacak bütün diğer başvurular ve vize süreci işlemleri için yine IDATA ofisleri kullanılmaktadır.

Vize başvuru formunu dolduran kişilere yaşadıkları yere en yakın ofislerde randevular belirlenmekte ve fiziksel başvuruda yapılacak evrak teslimi de bu şekilde gerçekleştirilmektedir. IDATA Vize başvurularının değerlendirilmesinin ardından başvuru yapan kişileri arayarak başvuru neticesini bildirmektedir. Başvurularına olumlu sonuç alarak vize almasında engel görülmeyen kişiler ise onay sonrası işlemlerini yine IDATA ile gerçekleştirirler. Türkiye’de bütün Almanya vize işlemleri için IDATA Almanya Büyükelçiliği’ne bağlı bir şekilde hizmet vermektedir.

Almanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Başvurulan vizenin tipine bağlı olarak vize ücretlendirmeleri Almanya vizesi işlemlerini yürüten IDATA tarafından belirlenmektedir. Bu ücretler Euro üzerinden ve nakit olarak ödenmektedir. Almanya Ulusal Vizeleri için geçerli fiyat 116 Eurodur. Bu vize ücreti Schengen vizesinden farklı olarak 12 yaşın altındaki çocuklara da uygulanmaktadır. Diğer sebeplerden düzenlenen vizelerin ücretleri değişken olmakla beraber IDATA tarafından 35 Euro olarak belirtilmektedir. Ayrıca Alman Ulusal vizelerinin yanında IDATA Schengen vize başvurularını da kabul etmektedir. 12 yaşın üzerindeki kişiler başvuru ücreti olarak 60 Euro ödemektedir. Her ne sebeple olursa olsun vize başvurularının reddedildiği durumlarda bu ücreti geri alma imkanı bulunmaz.Başvuru ücretleri IDATA ofislerine yapılacak fiziksel başvurularda ödenmektedir. Almanya transit vizeleri için ise 60 Euro başvuru ücreti talep etmektedir.

Sponsorlu Reklamlar

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya vize başvurularında daha çok önemsediği kısımlardan biri vize başvurusu yapan kişinin ekonomik gücüdür. Yani Almanya’ya turistik seyahat veya yerleşme dolayısıyla gitmek için belirli bir ekonomik düzeyiniz olması gerekiyor. Gelir ve mali durumunuz, çalıştığınız iş yeri belgeleri ve eğer turistik amaçlı gidiyorsanız otel rezervasyonu, uçak bileti gibi bilgiler isteniyor.

  • Vize almak için ilk şart son kullanma tarihi 3 aydan fazla olan bir pasaporta sahip olmak
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (*)
  • Pasaport’ta daha önce alınmış vize ve işlenmiş sayfaların fotokopisi
  • Vize başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmak
  • iData ücreti ve vize harcının ödemek

* Fotoğraf çektirirken almanya vize başvurusu için fotoğraf ölçüsü diğer biyometrik fotoğraflardan farklı olarak genişlik 35mm yükseklik 45mm olmak zorundadır. Fotoğrafçıya durumu belirttiğinizde Almanya vize fotoğraf ölçüsüne dikkat edecektir.

Ekonomik durumunuzu gösterir istenebilecek belgeler;

  • Son 3 aya ait maaş bordrosu (İşyerinizden alabilirsiniz)
  • Son 3 aylık banka hesap dökümü
  • Adınıza kayıtlı ev, araba veya başka bir mal varlığı varsa belgesi
  • SGK Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesine başvuru yapmış kişiler iData firmasından vize sonucunu beklemeye geçer. İstenilen evraklar ve belgeler uygunsa vize değerlendirmeniz genellikle 5-20 gün arasında tamamlanır. Eğer acil vize başvurusu yapmanız gerekiyorsa resmi tatil ve izin günlerinide hesaba katarak en azından 15-20 gün önce vize başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

Almanya vize sonucu sorgulama yani vize başvuru takip sürecini idata ile vize takip adresinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için pasaport numarası ve barkod numarasını girmeniz gerekiyor bu bilgiler başvuru yaptığınız zaman size verilen fiş üzerinde yer almaktadır.

Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen vizesi başvuru formu nasıl doldurulur ve evraklar nasıl hazırlanır gibi sorularınıza en sade ve net bilgiler ile hazırlanan videoyu izlemenizi öneririz. 3 aydan az süreli Almanya ziyareti yapacaksanız direkt alman konsolosluğuna başvuru yapamıyorsunuz bu durumda anlaşmalı olan firma ve ajanlara Almanya vizesi başvurusu yapabiliyorsunuz. iData.com.tr sitesi üzerinden ulaşılabilen başvuru formu nasıl doldurulur detaylı video anlatımı ile aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir