Bankalar

Banka Swift Kodları Tüm Bankalar [Güncel]


Swift kodu nedir? Swift kodu nasıl öğrenilir? Banka swift kodları ”Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” bankacılık teriminin kısaltılmış olarak kullanılan adı swift, önemli banka terimlerinden biridir. Swift, tüm dünyadaki bankalar arasındaki elektronik fon transferi yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Bankalar arası döviz transferi olarak da tanımlanabilir. Banka tanımlama kodu kısaca BIC (Bank Identifier Codes) kodu dünyadaki bütün bankaları tanımlar. Swift kodu her banka için farklıdır.

Swift Kodu Nasıl Belirlenir?

Bu sorunun cevabını anlama adına örnekle açıklamam, anlamayı kolaylaştırabilir. Finansbank swift kodu üzerinden örnek verecek olursak;

Swit Kodu: FNNBTRIS ‘dir.

  • İlk dört harf; banka kodu ( banka isminin kısaltılmış hali; FNNB )
  • Sonraki iki harf; ülke kodunu (Türkiye Cumhuriyeti için TR)
  • Sonraki iki harf; yerel kodunu ( Bazı ülkelerde üç harfli olabiliyor) belirtir. Daha sonra da şube kodu yazılır. Şube kodu bulunduğu il ve ilçeye göre değişiklik gösterir.

Swift Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Döviz transferi işlemine swift denir. Swift yani döviz transferi yapabilmek için komisyon ödeniyor bu komisyon TL hesabınızda bulunan miktardan çekilecektir. Dolayısıyla swift yapabilmek için bir döviz hesabı ve içinde komisyon işlemi için ödenebilecek miktar bulunan Türk Lirası hesabı olmalıdır. Aşağıdaki tablodan öğrendiğiniz swift kodunu para transferi işlemlerinden girerek kolayca döviz gönderebilirsiniz.

Swift Ne Zaman Hesaba Geçer?

Gönderilen swift ne zaman hesaba geçer sorusu merak ediliyor eğer saat 17:00’dan önce döviz transferi yaptıysanız 2 iş günü içinde 17:00’dan sonra ise 3 iş günü içinde para hesabınıza geçer. Euro, dolar, sterlin para transferlerinde bankanız ek ücret alarak hızlı gönderim yapıyor olabilir banka döviz transferi işlemi yaparken eğer acil swift gönderimi yapmak istiyorsanız bankanızın böyle bir hizmet verip vermediğini kontrol edebilirsiniz.

Sponsorlu Reklamlar

Döviz transferi yapacağınız zaman göndereceğiniz bankanın swift kodunu bilmeniz gereklidir.

Banka Swift Kodları (Tüm Bankalar)

Banka

Swift Kodu

Ziraat Bankası

TCZBTR2A

Türkiye İş Bankası

ISBKTRIS

Vakıfbank

TVBATR2A

Halkbank

TRHBTR2A

Garanti Bankası

TGBATRIS

Akbank

AKBKTRIS

Denizbank

DENITRIS

Yapı Kredi

YAPITRISFEX

QNB Finansbank

FNNBTRIS

TEB

TEBUTRIS

Kuveyt Türk

KTEFTRISXXX

Türkiye Finans

AFKBTRIS

Şekerbank

SEKETR2A

Albaraka

BTFHTRIS

ING Bank

INGBTRIS

Anadolu Bank

ANDLTRIS

HSBC

HSBCTRIX

Vakıf Katılım

FBHLTRIS

Ziraat Katılım

VAKFTRIS

Alternatif Bank

TCZBTR2AZKB

Odeabank

ODEATRIS

Burgan Bank

TEKFTRIS

Türk Eximbank

TIKBTR2A

Aktif Bank

CAYTTRIS

Citi Bank

CITITRIX

Deutsche Bank

BKTRTRIS

Nurol Bank

NUROTRIS

ICBC Bank

TEKBTRIS

ADABANK

ADABTRIS

Arap Türk Bankası

ATUBTRIS

Bank Pozitif

BPTRTRIS

JPMorgan

CHASTRIS

Merrill Lynch Yatırım Bank

MLMBIE2XIST

Türkiye Kalkınma Bankası

TKBNTR2A

Banka swift kodları güncel şekilde banka resmi internet sitesi adreslerinden derlenmiştir. Swift ile nasıl para transferi yapacağınız bankadan bankaya değişiyor ancak cep şubelerden döviz transferi yapmak oldukça basit eğer takıldığınız nokta ve aklınızda bir soru olursa yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.