Bankalar

Çek Kıran Bankalar ve Faktöring Firmaları


Kişilerin elinde olan çeklerin tahsil edilmesi için belirlenen bir süre vardır. Çekin üzerinde yazan tarihte bankaya giderek çekin karşılığını alabilirsiniz. Çek kırdırma dediğimiz işlem; çeki, üzerinde yazan tarihten daha önce tahsil etme işlemidir. Bu işlemi birçok kişi yasal olmayan bir yol olarak biliyor. Ancak bazı bankalar ve faktöring firmaları çeşitli şartlar dahilinde elinizdeki çekleri kırabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, bankalar ve faktöring firmaları dışında çek kırdırma işlemi yapmamak olacaktır. Bu kurumların dışında hizmet veren tüm firmalar yasa dışı olarak hizmet veriyor. Bankalar ve faktöring firmaları devlet kontrolünde olduğu için tüm işlemler yasal statüde yapılabilir. Yasa dışı bir noktadan çek kırdırma yapmanız, çekin elinizden gitmesine sebep olabilir. Çek kırdırma işlemi faturalı olarak yapılan bir işlemdir. Fatura kesme yetkisi olmayan kişi ve kurumlardan çek kırdırdığınız zaman yasal olarak ceza alabilmeniz de mümkün olacaktır.

Çek Kıran Bankalar

Elinizdeki çekleri gününden önce tahsil etmek için bankaya başvurduğunuz zaman gerekli prosedürler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Öncelikle bankaların bu işlemleri ücretsiz olarak yapmadığını belirtmek gerekir. Bankalar çek kırdırma işlemleri için %4 ile %7 arasında bir komisyon talep eder. Bu komisyon elbette bankadan bankaya göre farklılık arz edebilir. Çek kırdırma işleminin sonunda bu ücreti banka kendine alacaktır. Çek kırdırma işlemleri 1 gün içinde tamamlanabilecek bazı basit prosedürlerden oluşuyor. Çekin ve alacağı tahsil eden kişinin nüfus cüzdanının bu aşamada bankaya beyan edilmesi zorunlu olacaktır.

Çek Kıran Faktöringler

Faktöring firmaları devlet kontrolünde senetle borç para vererek nakit ihtiyacını giderek firmalardır. Bu firmalar üzerinden elinizdeki çekleri kırdırabilmek de mümkün oluyor. Ancak burada yasa dışı bir faaliyet yürütmemek adına dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Devlet kontrolünde olmayan ve işlemler için devlete vergi ödemeyen tüm faktöring firmaları yasa dışı kabul edilir. Sektör içerisinde bu şekilde hizmet veren firmaların olduğunu da hesaba katacak olursak seçtiğiniz firmanın yasal olması son derece önemlidir. Yasa dışı çek kırdırma işleminin suç olarak kabul edildiğini ve tespit edilmesi halinde ağır cezalar gelebileceğini unutmayın. Resmi faaliyette bulunan bir faktöring firmasını tercih ettiğiniz zaman işlemleri güvenle yapabilirsiniz. Üstelik faktöring firmalarının gerekli prosedürleri bankalara göre daha az oluyor. Çeki firmaya beyan eden kişiler kolayca çeki kırdırıp parasını alabilecektir. Faktöring firmaları da tıpkı bankalar gibi bu işlem için sizlerden belirli bir oranda komisyon talep eder. Bu komisyonlar alınırken bankalar ile faktöring firmaları arasında çok derin ücret farkı oluşmaz. Ancak düşük bir miktar da olsa faktöring firmalarının daha makul komisyonlar uyguladığı söylenebilir.

Çek Kırdırmak İçin Gerekli Evraklar

Çek kırma işlemi için yasal hizmet veren tüm faktöring firmalarını tercih edebilirsiniz. Banka konusunda ise yasal konuda bir ayrım yoktur. Bu hizmeti veren özel ve devlet bankaları mevcuttur. Şunu unutmamak gerekiyor ki, hiçbir banka reklam yaparak çek kırdırdığını söylemez. Bu açıdan hizmetleri öğrenmek için direkt olarak bankaya giderek müşteri temsilcileri ile görüşmeniz gerekiyor. Çek kırdırma işlemi yapmak istediğinizi belirttiğiniz zaman müşteri temsilcileri sizlere yapmanız gereken işlemleri belirtecektir. Burada öncelikle doldurmanız gereken bazı formlar olacaktır. Bu aşamada nüfus cüzdanı ve çekin orijinalini de banka görevlisine beyan etmeniz isteniyor. Gerekli prosedürler sona erdikten sonra çekin tutarı sizlere verilir. Ancak bu tutar ödenirken banka kendi talep ettiği komisyonu keserek öder. Ayrıca faturasız çek kıran faktöringler yerler firmalar da bulunuyor.

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir