Devlet Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı nedir, devlet çeyiz desteği şartları, kimler çeyiz parası yardımı alabilir, çeyiz parası sorgulama, çeyiz hesabı nasıl açılır? Yeni evlenecek düğün yapacak olanlar için beyaz eşya, mobilya almak zorlayabiliyor. Sırf bu yüzden taksitle senetle beyaz eşya ve mobilya satan yerler ortaya çıktı. Ancak devletten çeyiz desteği alarak bir nebze beyaz eşya ve evlilik giderlerini biriktirebilirsiniz. Bu yazımızda çeyiz hesabı açan bankalarda hesap açarak çeyiz parası yardımı nasıl alınır, e devlet çeyiz parası sorgulama nasıl yapılır? sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Devlet evlenecek olan çiftler için çeyiz hesabı sistemini getirdi. Belli bir yıl para biriktiren çiftler belirlenen yılın ardından devlet katkısı alıyorlar. Bu hesaba göre evlenecek olan kişiler belirli şartlar yerine getirildiğinde devletten destek alabiliyorlar. Devlet desteği ile çeyiz hesabı; 16 Aralık 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Evlilik hazırlığında olup, 27 yaşını geçmemiş olan ve ilk defa evlenecek olan gençlerin para biriktirmesini sağlamak amacı ile oluşturulan çeyiz hesabı ; belirli şartlara göre birikim yapan gençlerin %25 oranına kadar 5000 TL’yi geçmeyecek şekilde devletten birikim desteği aldığı durumdur.

Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Devletten çeyiz desteği yardımından yararlanmak için çeyiz desteği şartlardan ilki evlenene kadar en az üç yıl boyunca para biriktirmek. Ödemeler aylık olarak 1000 TL ile 100000 TL arasında düzenli olarak yapılması gerekiyor. Ayrıca çeyiz hesabı açan bankalara başvuran kişilerin 27 yaşından büyük olmaması gerekiyor.  Ayrıca 24 yaşına kadar evlenmemiş ve 18 yaşının altında çocuğu olan aileler her bankada bu hesabı açtırılmasına müsaade veriliyor.  Bu hesaplara 3 aylık veya her ay olmak üzere düzenli olarak minimum 1000 TL yatırılması gerekiyor.  Bu sayede devlet sözleşmesinde yazılı süre sonunda hesabı açtıran kişilere 5000 TL yardım yapılacak.

Düğün yapmak maddi anlamda hiç de kolay bir iş değildir. Hazırlıkların yapılması, organizasyonun kusursuz olası gibi faaliyetlerin dışında en işin parasal boyutu insanları daha çok zorlar. Ufak tefek masrafların dışında en çok düğün salonu, gelinlik, ev eşyaları gibi büyük kalemler adeta belimizi büker. Bunun dışında çok göze batmasa bile çocuklara dağıtılacak para bile toplamda masrafı oldukça artırır. Bu sebeple de düğün olmadan önce çeyiz ve ev eşyaları yavaş yavaş alınır. Aile bütçesi zorlanmadan para biriktirilir. Yürürlüğe giren bu reform paketi de düğün öncesi hazırlığa destek amaçlıdır.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Devletten çeyiz parası yardımı almak isteyenlerin çeyiz hesabı açan bankalar kullandıkları hesaba ödemeleri düzenli yapmaları gerekiyor. Ödemeler 3 defa aksadığında devlet tarafından yapılan yardım kesiliyor. Ödemelerini tamamlayıp evlenen kişiler ise en fazla 6 ay içerisinde evlilik cüzdanlarını ibraz etmeleri gerekiyor. Devlet çeyiz yardımı parasını alabilmek için aşağıdaki bankalar hesap açmanız gereklidir.

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

Devletten çeyiz yardımı alabilmek için Ziraat Bankası çeyiz hesabı açmanız zorunlu değildir. İş Bankası, Kuveyt Türk, Halkbank, Vakıfbank ve aşağıda listelediğimiz çeyiz hesabı açan bankalara da başvurabilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Kuveyt Türk
 • Yapı Kredi
 • Türkiye Finans
 • İş Bankası
 • Albaraka Türk
 • Garanti Bankası
 • TEB
 • Halk Bankası

Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama yapabilmek için öncelikle TL kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-Devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama yapabilmek için “Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme” hizmetine girmelisiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme bu linkten başvuru sorgulama ve ödeme sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet Çeyiz Parası Yardımı Ne Kadar?

Çeyiz hesabınıza alacağınız devlet desteği; birikim yapılan süreye göre değişiyor. 3-4 yıl yapılacak olan birikim için birikimin %10’u, 4-5 yıl yapılacak olan birikim için birikimin %15’i, 5 yıldan uzun süre yapılacak olan birikim için ise %20 oranında devlet desteği sağlanıyor.

Devletten Çeyiz Desteği Kesilir Mi?

Açılan birikim hesabına; 1 yıl içerisinde birikim hesabınıza yapacağınız ödemeyi 3 defa geciktirir veya ödemezseniz, çeyiz hesabınıza olan devlet desteğini kaybedersiniz. Çeyiz hesabı açtırmak isteyip sistemin güvenliği konusunda endişe duyanlar da var. Bu sebeple de bu hesapların kontrol ve denetimi devlet tarafından yapılacak. İstenildiği takdirde bankalar, hesapla ilgili tüm bilgileri hazine kontrolörleri kuruluna ibraz etmek zorundalar.

Taksitle Beyaz Eşya Kredisi Veren Bankalar 2019 

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir