BankalarKredi

Çeyiz Hesabı Nedir? Hangi Bankalarda Açılır? Çeyiz Parası Sorgulama

Yeni evlenecek düğün yapacak olanlar için beyaz eşya, mobilya almak zorlayabiliyor. Sırf bu yüzden taksitle senetle beyaz eşya ve mobilya satan yerler ortaya çıktı. Ancak devlet çeyiz hesabı adı altında destek veriyor. Yazının devamında çeyiz hesabı nedir, nasıl oluyor, şartları, hangi bankada açılır ve çeyiz parası sorgulama konularını yazacağız..

Çeyiz Hesabı Nedir?

Devlet evlenecek olan çiftler için çeyiz hesabı sistemini getirdi. Belli bir yıl para biriktiren çiftler belirlenen yılın ardından devlet katkısı alıyorlar. Bu hesaba göre evlenecek olan kişiler belirli şartlar yerine getirildiğinde devletten destek alabiliyorlar. Devlet desteği ile çeyiz hesabı; 16 Aralık 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Evlilik hazırlığında olup, 27 yaşını geçmemiş olan ve ilk defa evlenecek olan gençlerin para biriktirmesini sağlamak amacı ile oluşturulan çeyiz hesabı ; belirli şartlara göre birikim yapan gençlerin %25 oranına kadar 5000 tl’yi geçmeyecek şekilde devletten birikim desteği aldığı durumdur.

Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Devletin sağladığı bu imkândan yararlanmak için gerekli şartlardan ilki evlenene kadar en az üç yıl boyunca para biriktirmek. Ödemeler aylık olarak 1000 TL ile 100000 TL arasında düzenli olarak yapılması gerekiyor. Ayrıca çeyiz hesabı açan bankalara başvuran kişilerin 27 yaşından büyük olmaması gerekiyor.  Ayrıca 24 yaşına kadar evlenmemiş ve 18 yaşının altında çocuğu olan aileler her bankada bu hesabı açtırılmasına müsaade veriliyor.  Bu hesaplara 3 aylık veya her ay olmak üzere düzenli olarak minimum 1000 TL yatırılması gerekiyor.  Bu sayede devlet sözleşmesinde yazılı süre sonunda hesabı açtıran kişilere 5000 TL yardım yapılacak.

Tavsiye İçerik:  Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum [ÇÖZÜM]

Düğün yapmak maddi anlamda hiç de kolay bir iş değildir. Hazırlıkların yapılması, organizasyonun kusursuz olası gibi faaliyetlerin dışında en işin parasal boyutu insanları daha çok zorlar. Ufak tefek masrafların dışında en çok düğün salonu, gelinlik, ev eşyaları gibi büyük kalemler adeta belimizi büker. Bunun dışında çok göze batmasa bile çocuklara dağıtılacak para bile toplamda masrafı oldukça artırır. Bu sebeple de düğün olmadan önce çeyiz ve ev eşyaları yavaş yavaş alınır. Aile bütçesi zorlanmadan para biriktirilir. Yürürlüğe giren bu reform paketi de düğün öncesi hazırlığa destek amaçlıdır.

Çeyiz hesabı desteği almak isteyenlerin çeyiz hesabı açan bankalarda kullandıkları hesaba ödemeleri düzenli yapmaları gerekiyor. Ödemeler 3 defa aksadığında devlet tarafından yapılan yardım kesiliyor. Ödemelerini tamamlayıp evlenen kişiler ise en fazla 6 ay içerisinde evlilik cüzdanlarını ibraz etmeleri gerekiyor.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer yukarıdaki destek şartlarını karşılıyorsanız aşağıda listeleyeceğimiz bankaların şubelerine başvurarak açabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalarda Açılır?

Listelenen bankaların en yakın şubelerini ziyaret ederek çeyiz hesabınızı açabilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Kuveyt Türk
 • Yapı Kredi
 • Türkiye Finans
 • İş Bankası
 • Albaraka Türk
 • Garanti Bankası
 • TEB
 • Halk Bankası

Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama yapabilmek için öncelikle tc kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa ptt şubelerinden alabilirsiniz. E-Devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama yapabilmek için “Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme” hizmetine girmelisiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme bu linkten başvuru sorgulama ve ödeme sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Tavsiye İçerik:  Maaşıma Göre Hangi Bankadan Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Devletten Ne Kadar Destek Alacağım?

Çeyiz hesabınıza alacağınız devlet desteği; birikim yapılan süreye göre değişiyor. 3-4 yıl yapılacak olan birikim için birikimin %10’u, 4-5 yıl yapılacak olan birikim için birikimin %15’i, 5 yıldan uzun süre yapılacak olan birikim için ise %20 oranında devlet desteği sağlanıyor.

Devlet Desteği Ne Durumda Kesilir?

Açılan birikim hesabına; 1 yıl içerisinde birikim hesabınıza yapacağınız ödemeyi 3 defa geciktirir veya ödemezseniz, çeyiz hesabınıza olan devlet desteğini kaybedersiniz.

Ne Kadar Güvenilir?

Çeyiz hesabı açtırmak isteyip sistemin güvenliği konusunda endişe duyanlar da var. Bu sebeple de bu hesapların kontrol ve denetimi devlet tarafından yapılacak. İstenildiği takdirde bankalar, hesapla ilgili tüm bilgileri hazine kontrolörleri kuruluna ibraz etmek zorundalar.

Taksitle Beyaz Eşya Kredisi Veren Bankalar 2019 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)