BankalarKredi

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu


2019 yılı itibari ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen yaşamı destekleme paketi çerçevesinde evliliği özendirmek amacı ile genç çiftlere evlilik kredisi verileceği belirtilmiştir. Evlilik kredisi nasıl alınır, evlilik kredisi veren bankalar hangileri, şartların tamamını taşıyan evlenmeye istekli tüm gençlere verilecek olan kredi ile maddi desteğin sağlanması mümkün olmaktadır. Herhangi bir faiz tutarı olmadan gerçekleşecek olan kredilerin verilmesi ile evlenecek gençler için büyük bir sorunun çözülmesi de söz mümkün olacaktır. Faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapanlar için bir çok kolaylık söz konusu olacaktır.

Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu Şartları Nelerdir?

Devletin verdiği evlilik kredisi başvurusu gerçekleştirebilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Evlenmek isteyen gençlerin yaş kriteri söz konusudur. 18-24 yaş aralığı belirleyici olarak gösterilmektedir.
 • İlk defa evlenecek olunması şartı aranmaktadır.
 • Maddi yetersizliklerin belgelenmesi gerekmektedir.
 • Evlenecek olan gençlerin her ikisinin de her hangi bir olaya karışmamış ve ceza almamış olması gerekmektedir. (hırsızlık, gasp, darp, madde bağımlılığı vb.)

Tüm bu şartların hepsi bakanlık tarafından özellikle kontrol edilecek olan hususlar arasında yer almaktadır. Kredinin alınabilmesi için maddi olarak imkanların elverişsiz olması en öncelikli kriter olarak belirtilmektedir. Devlet tarafından desteklenerek sunulan kredi imkanından yararlanmak isteyen gençler faizsiz krediyi alabilmektedir. Tüm şartları sağlayan kadın ya da erkek tüm gençlerin 10.000 TL tutarında evlilik kredisi alması mümkün olmaktadır. Faizsiz ve 1 yıl süresinde geri ödemeden devlet tarafından desteklenen kredilerin 4 yıllık geri ödeme planı bulunmaktadır. Ayrıca ilk yıl çocuk sahibi olan çiftlerde ödeme 1 yıl daha ertelenebilecektir. Yanı sıra devlet destekli olarak faizsiz 10.000 TL evlilik kredisi almak isteyen üniversite mezunları için yaş ortalaması 18-26 olarak belirlenmiştir. Çiftlerden birinin yetimhanede büyümüş olması halinde ödeme 2 yıl gecikmeli olarak başlatılacaktır. Geri ödemelerin ise 4 yılda tamamlanması gerekmektedir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet tarafından maddi sıkıntı yaşayan, 18-24 yaş aralığında olup evlenmek isteyen gençlere özendirici ve destekleyici faizsiz kredi imkanı 2019 yılı itibari ile kamu bankaları tarafından verilmektedir. 10.000 TL olarak belirlenen kredi tutarı enflasyon ve diğer etkilere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Destek tutarı ile ilgili olarak tam fiyatın ne olacağı başvuru sırasında belirlenecektir. Bunun yanında evlenmeyi düşünen çiftlere devlet tarafından verilecek olan çeyiz desteği ile ihtiyaç kredisi sağlanması planlanmaktadır. Bu şekilde de düğün öncesi tüm masrafların karşılanması sağlanacaktır. Tek yapılması gereken Faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapmak olacaktır.

Hangi bankalar evlilik kredisi veriyor?

Sponsorlu Reklamlar
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Kuveyt Türk
 • Finansbank
 • Türkiye Finans
 • Vakıfbank

Bu bankalar dışında faizsiz devlet destekli evlilik kredisi başvurusu, hesaplama ve nasıl alınacağıyla ilgili detayları yazının devamında verdik. Evlenme kredisi yeni evli çiftlere

Kamu bankaları tarafından 2019 yılında verilen faizsiz, 1 yıl gecikmeli evlilik kredisi almak isteyen gençlere çeyiz hesabı açtırmaları durumunda çeyiz yardımı yapılacaktır. Bununla birlikte her yıl Mayıs-Eylül aylarında gerçekleşecek olan faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapan ve kriterleri sağlayan tüm gençlere de masraflarını çıkarmaları noktasında destek sunulacaktır.

2019 yılında kamu bankalarından devletten evlilik kredisi evlenecek olan tüm genç çiftlere 10.000 TL çeyiz yardımı sunulabilmektedir. Bu olanaktan faydalanmak için anlaşmalı bankalar aracılığı ile görüşerek çeyiz hesabı açılması gerekmektedir. TL cinsinden açılan mevduat hesabına 3 yıl süresinde her ay birikim yapılması şart olarak belirtilmektedir. Nisan ayı itibari ile açık olan hesaplara 100-1000 TL birikim yapan gençler 36 ya da 48 ay sonrasında hesaplarının sonlandırılmasını talep edebilmektedir. 36 sonrasında devlet biriken paranın %20 oranında destek sunmaktadır. 4000 TL tutarına karşılık gelen bu oran 48 ay için 4.500 TL olarak belirtilmektedir. 60 ay ve üzeri birikim yapanlar ise hesaplarındaki 15 bin TL tutarını alabilmektedir. Evlenme kredisi çekmek isteyen tüm gençler için 2019 kamu bankalarının konuyla ilgili açıklamalarını takip etmeleri önerilmektedir. 0 faizli devlet destekli evlilik kredisi tüm detayları paylaştık aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.