Doğalgaz Faturasını Düşürme Yolları [DENENMİŞ]

Kış döneminde evleri daha sıcak tutmaya yarayacak tedbirler alındığında hem ısıdan tasarruf etmiş olunur hem de kombi çok yüksek derecede kullanılmadan aynı oranda sıcak mekanlar yaratılmış olunur. Evdeki eşyaların yanlış yere koyulmasından, kombi kullanımındaki bilinçsiz yaklaşıma kadar bir çok detay gözden geçirildiğinde çok önemli tasarruf sağlanır ve evler çok daha sıcak hale getirilebilir. Böylece faturada ciddi bir gerileme görülecektir. Aşağıdaki sıralanan detaylar dikkate alındığında evler çok daha sıcak olacak ve doğalgaz faturası % 10-15 düzeyinde azaltılmış olacaktır.

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşülür?

Her evde bulunan koltuk gibi büyük hacimli eşyalar asla peteklerin önüne koyulmamalıdır. Koyulacak olursa peteklerin yaydığı ısının önemli bir kısmı koltuklar tarafından engellenecektir. Bu durum petekten yayılan ısınınkadarının koltuk tarafından engellenmesi demektir. Oda içerisine yayılması gereken ısı engel teşkil eden koltuk tarafından belirtilen oranda emilecektir. Bu büyüklükteki eşyalar odanın başka kısmına koyulabilir ve eğer pencere kenarında petek yok ise koyulacak en iyi bölüm orasıdır. Ayrıca bu sayede pencere tarafından gelecek soğukluk etkisi engellenmiş olur.

Peteklerin kenarında olan ısı seviyesi vanasını (su akımı vanası) sonuna kadar değil orta kısma kadar açmak yeterlidir. Bu vanaları kombiye en yakın petekten en uzağa kadar olacak şekilde birbirinden biraz daha yukarı konuma getirerek sıralamak ısı dağıtımını dengeleyecektir. Kombiye en uzak peteğin vanası en son konumda iken en yakın peteğin vanası orta kademede olmalıdır. İki peteğin arasındakiler de bu sırayı takip etmelidir. Yani ortam kademe açık vanadan en son kademede açık vanaya kadar bir sıralama olmalıdır. Çünkü peteklerin içindeki su en uzaktaki peteğe gidene kadar belli oranda ısı kaybedecektir bu nedenle ilk peteğe oranla daha soğuk olacaktır. Bundan dolayıdır ki en uzak petek daima daha az sıcaktır. Bunun için kombiden en uzakta olan peteğin vanası en son kademede olur ve ilk petek orta kademede olursa her iki peteğin ısı derecesi birbirine yakın seviyede olur ve böylece de petekler ortama aynı ısıyı yaymış olurlar. Bu detay çok önemlidir.

Kombi sürekli aynı ısıda tutulmalıdır ama gün boyu açık tutulmalıdır. Kombinin ısı anahtarı üzerinde sürekli oynama yapılmamalı ve ısı seviyesi bir artırılıp bir azaltılmamalıdır.

Akşamları yatarken asla kombi tam olarak kapatılmamalı ve ısı seviyesi en alt kademede olacak şekilde açık tutulmalıdır.

Eğer kombi tam olarak kapatılırsa ev sabaha kadar soğuyacak ve kombi açıldığında ortamı ısıtmak için olması gerekenden çok daha fazla gaz tüketecek ve yüksek seviyede yanacaktır. Sabahları kombi düşük seviyede açılsa bile kombi belli bir süre yüksek oranda gaz yakmaya devam edecektir. Bu da çok fazla gaz tüketimi demektir. Bu işlem bir ay süresince yapıldığında fazladan harcanan gaz oldukça fazladır ve bu da faturaya yansıyacaktır. Bu sebeple akşamları yatarken mutlaka en kısık seviyede de olsa kombi açık tutulmalıdır.

Bu sayede sabah kombi derecesi yükseltilmek istendiğinde ortam çok soğuk olmadığından kombi kısa süre hararetli yanacak ve daha sonra kendini kısacaktır ve böylece çok kısa süre içinde ev istenen ısıya ulaşacak, kombi çok daha uzun süre gaz yakmayacaktır. Ve ayrıca sabah kalkıldığında soğuk bir eve de uyanılmamış olunacaktır.

Ev yani ortam ne kadar soğuksa kombi ortamı ısıtmak için o oranda gaz kullanacak demektir ve ay sonundaki faturanın o nispette kabarık olması anlamına gelir. Odaların kapıları kapalı olmamalı ve bu sayede odalar arasındaki ısı ve hava akımının önü kesilmemelidir. Bu sayede odalar arası ısı dengesi sağlanmış olacak ve tüm odalar eşit derecede ısınmış olacaktır.

Elbette tüm odalar tam olarak aynı derecede olmayacaktır ama birbirine yakın ısılarda olmasına gayret edilmelidir. Bu sebeple kuzey cephesine bakan odaların petekleri son kısma kadar açılmalı diğer odaların ki orta kademede tutulmalıdır. Her yıl olmasa da iki yılda bir kombi bakımı yaptırılmalıdır.

Gün içerisinde pencere veya dışa açılan balkon kapısını uzun süre açık bırakmamak gerekir. Açılan her pencere ya da kapı sayesinde içeriye soğuk hava girecektir ve ısınan ortama karışan soğuk hava ortamı soğutacağından bir süre sonra kombi fark edilmese de fazladan gaz tüketerek ortamı ayarladığınız dereceye getirmek için yanacaktır.

Bu da hiç yokken daha fazla gaz tüketimi ve daha yüksek tutarlı fatura demektir. Eğer bir odanın penceresi açılmak durumunda ise odanın kapısı kapatılmalı ve içeri giren soğuk havanın diğer odalara yayılması önlenmelidir. Pencere kapandıktan sonra oda kapısı 15 dakika kadar açılmamalıdır.

Yerden ısıtmalı bir evde oturuluyor ise gereğinden fazla halı kilim kullanılmamalıdır. Özellikle çok kalın ve odadaki alanın büyük kısmını kaplayan halılar tercih edilmemelidir. Yerden yayılacak ısıyı büyük oranda engelleyecek ve ısının halı üzerinde hapsolmasına sebep olacaktır.

Peteklerin önünde uzun perdeler olmamalıdır ve kış aylarında petekleri tam olarak kaplayacak perdeler kullanılmamalıdır. Eğer kullanılacaksa perdeler peteklerin arkasına kıvrılmalı ve peteğin ızgaralarından ve ön ve arka yüzeyinden yayılacak ısının kolayca odaya yayılması sağlanmalıdır.

Yukarıda sıralanan detaylar göz önünde bulundurulur ve uygulanırsa ay sonundaki gaz faturası bedelinin bir öncekine nazaran azaldığı fark edilecektir. Sadece bununla kalmayacak, evin daha az gaz kullanarak çok daha fazla ısıtılması sağlanmış olunacaktır.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir