Ekonomi

Döviz Kuru Neden Yükselir ve Neden Düşer? (Etkileyen Faktörler)

Döviz neden yükseliyor, döviz neden düşüyor? Öncelikle döviz kuru ne demek? Açıklayalım. Döviz kuru ülkenin milli para biriminin yabancı para birimi karşısındaki değeridir. 2019 yılı şubat ayında 1 Türk Lirası 0,19 ABD Dolarına eşittir. Bu durumda ABD dolarını döviz olarak nitelendiriyoruz. Özellikle Dolar ve Euro para birimleri yükselişe geçtiğinde birçok kişi döviz neden yükseldi, neden arttı sorularını soruyor. Bizde döviz artış sebeplerini neye göre belirlendiğini ve etkileyen faktörleri anlatacağız.

Döviz Kuru Nasıl Belirlenir?

Çoğu kişinin merak ettiği döviz fiyatları neye göre ve nasıl belirlenir sorusunu cevaplayacağız. Yabancı para birimleri olan Dolar ve Euro gibi paralara döviz denilir. Döviz kuru yani fiyatıda arz ve talebe göre belirlenir. Döviz kuru ülkede bulunan döviz miktarına göre belirlenir örneğin Türkiye’de dolar azsa ve talep yüksekse kur yüksek olur. Eğer talep az ve döviz fazlaysa kur düşer. Doların düşmesini sağlamanın yolu ülkeye dolar getirmektedir.

Döviz Kuru Neden Yükselir?

Döviz neden yükseliyor, döviz neden arttı? Bir ekonomide aşağıdaki etkenler kurların yükselmesine neden olur:

Enflasyonun yükselmesi: Fiyat artışları hız kazanınca, tasarruf sahipleri alım gücü düşen liradan kaçar ve dövize yönelir.

Güvensizlik: Tasarruf sahipleri ülkenin ve ekonominin geleceğine inançlarını yitirmişlerse, döviz tutmayı tercih eder.

Dış ticaret açığı: ithalatın ihracattan daha fazla olmasıyla ortaya çıkan dış ticaret açığı, döviz kurlarını yükseltebilir.

Cari işlemler açığı: Dış ticaret açığı, turizm ve diğer döviz gelirleriyle kapatılamazsa cari işlemler açığı ortaya çıkar. Bir dövizi ülke içinde basmak imkânı bulunmadığı için bu açık ancak dış borçlanmayla kapatılabilir. Artan dış borç, faiz yükünü de artırdığı için, bu yöntem bir kısır döngü yaratır.

Düşük faiz oranları: Faiz oranları olması gereken düzeyin altındaysa, tasarruf sahipleri dövize yönelmeyi düşünebilir.

Dış borç ödemeleri: Devletin ve özel sektörün dış borç anapara ve faiz ödemelerinin yoğunlaştığı dönemlerde kurlarda yükselme eğilimi ortaya çıkar.

Döviz Kuru Neden Düşer?

Döviz neden düşüyor? Aşağıdaki etkenler döviz arzını artırır ve kurların duraklamasına hatta gerilemesine neden olur:

Düşen enflasyon: Enflasyondaki düşüş eğilimi döviz tutma eğilimini zayıflatır.

İhracatın artışı: ihracat ve turizm gelirlerinin artışı döviz arzını yükseltir ve kur artışlarını yavaşlatır.

Ekonominin geleceğine güven: Ekonominin geleceğiyle ilgili olumlu görüşlerin yaygınlaşması, yüksek gelir sahiplerinin, yurtdışındaki paralarının geri dönüşünü hızlandırabilir.

Yüksek reel faiz: iç borçlanmada reel faiz oranının yüksek düzeyi, dövizin bozdurulup, liraya yatırılması sonucunu doğurur.

Bozdurma eğilimi: Küçük yatırımcının yastık altında tuttuğu dövizi ihtiyaç nedeniyle veya lirayı daha kazançlı gördüğü için bozdurması da arzı etkileyen faktörler arasındadır.

Borç ertelemeleri: IMF ve diğer alacaklıların borç ödemelerinin vadesini geriye atmaları da döviz talebini azaltacağı için kurları gevşetir.

Döviz Kurlarını Etkileyen Dış Faktörler Nelerdir?

Dolar, Euro fiyatlarını etkileyen dış etkenler ise şunlardır:

Doğrudan yabancı sermaye: Bir tesis kurmak için ülkeye giren doğrudan yabancı sermaye, döviz arzını artırır. Yabancıların ekonominin geleceğini pozitif görmeleri, yerli yatırımcıları da ferahlatır.

Portföy hareketleri: Kısa vadeli portföy sermayesinin ülke ekonomisine girdiği dönemlerde kur düzeyleri düşer, çıktığı dönemlerde ise yükselir.

ABD faiz oranları: ABD’de ve dünyanın başlıca finans merkezlerinde faiz oranlarının yükselmesi durumunda, kısa vadeli sermayenin bir bölümü Türkiye’den çıkacağı için faiz oranlan yükselir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)