Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Emekli kredi borcunu ödemezse ne olur, banka emekli maaşına el koyabilir mi, emekliye icra gelir mi? Birçok kişi acil nakit ihtiyaçlarında belirli zamanlarda kredi çekiyor veya kredi kartı kullanıyor. Kredi taksitleri gününde ve eksiksiz ödendiğinde herhangi bir sorun oluşmazken bazı durumlarda kredi taksidi gecikebiliyor veya hiç ödenmeyebiliyor. Kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı, nelerle karşılaşabilir? Öncelikle kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorusunu yanıtlayalım. Kredi borcu ödenmezse hapis cezası yoktur. Ancak bankalar kredi borcunu tahsil etmek için farklı yöntemler izleyebiliyor. Bu içeriğimizde sizin için emekli kredi borcunu ödemezse ne olur, emekliye icra gelir mi, banka emekli maaşını kesebilir mi? detaylı bir şekilde araştırdık.

Emeklinin Tek Evi Haczedilemez

Kredi çekmiş emekli borcunu ödeyemediğinde veya geciktirdiğinde banka kredi borç tahsili için icra yoluna gidebiliyor. Borcu olan kişinin eğer varsa mal varlığına ve aşağıda belirteceğimiz durumlara haciz yoluyla borcun tahsil işlemleri yapılır. Ancak borçlunun tek evi haczedilemez. Bu tek ev için geçerlidir ve arsa konut yerine geçmez. Emeklinin tek evi haczedilemez ancak bazı durumlarda tek eve haciz geldiği durumlar olabiliyor bu durumda borçlu emekli olan kişi haciz işlemi yapan kuruma dilekçe ile haczedilemezlik şikayetinde bulunması gerekiyor.

Emekli Konut Kredisi Çektiği Eve Haciz Gelir Mi?

Emeklinin tek evi haczedilemez ancak konut kredisi ile alınmış bir ev varsa ve bu eve ait kredi borcu ödenmemişse ev haczedilebilir. Konut kredisi ile alınan ev borcu ödemesi yapılmazsa haciz gelir eğer ödeme tamamlanmış o konutla alakalı herhangi bir borç yoksa tek ev haczedilemez kanunundan yararlanılabilir.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Herhangi bir sebepten dolayı kredi taksitlerini geciktirebilir veya ödemeyebiliriz herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Ancak böyle bir durumda emekli maaşı alan kişiler kredi borcunu ödemezse ne olur, banka emekli maaşına el koyar mı? Sorusunu soruyor. Öncelikle haciz, icra işlemleri çoğunlukla son kredi borcu ödemesinden 3 ay geçtikten sonra başlar. Örneğin 1. ayda kredi taksidinizi ödediniz 4. aya kadar ödeme yapmadınız bu durumda yasal işlemler başlar. Emekli kredi borcu ödenmemesi sonrasında süreç nasıl işliyor?

Kredi borcu ödemediğiniz ilk taksitten sonra banka çalışanları tarafından sürekli aranarak borcu ödemeniz ve ödemezseniz yasal takip, maaş icrası gibi durumlarla karşılaşabileceğiniz söylenir. Özellikle borç gecikmesi 2 ay olduktan sonra sürekli banka borcu ödemeniz için sizi arar ve kapatmanızı söyler. Bu telefonlara cevap verirken ödeme durumunuz yoksa kesinlikle ödeme yapamadığınızı belirtmeniz veya isterseniz banka aramalarına cevap vermemeniz mümkün. 3 ay boyunca kredi borcu ödenmezse ikamet ettiğiniz ev adresinize banka tarafından tebligat gönderilir. Kredi borcu tebligatında kredinin tümünü kapatmanız aksi halde bankanın borç tahsil işlemlerini avukata devredeceği ve yasal sürecin başlayacağı yazar. Kredi borcu ödenmedikten 1 ay sonrada avukata verilebilirsiniz ancak çoğu zaman bu süre 3 ayı bulabilmektedir.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Özellikle kredi yasal takip süreci başlamadan banka aramalarına cevap vererek herhangi bir indirim veya yapılandırma istediğinizi söyleyerek ödeyebileceğiniz miktarı bankaya bildirmeniz iyi olacaktır. Eğer hiç ödeme yapamıyorsanız bu durumda yasal takip sürecini beklemekten başka çareniz yoktur. Avukata verildikten sonra borç tahsili için aranırsanız pazarlık yapıp borcu azaltma ve taksitli ödeme için anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Banka Emekli Maaşına El Koyabilir Mi?

Emekli kredi borcunu ödemezse ne olur, emekli aylık maaşına haciz gelir mi? Kredi borcu yüzünden avukatlık olduysanız sürekli hukuk bürosu tarafından aranırsınız ve borcunuzu ödemenizi isterler. Sık sık rahatsız edici seviyede arama gelebilir ancak sizin borcunuz yüzünden kefil haricinde hiçbir aile bireyi sizin kredi borcunuz yüzünden rahatsız edilemez. Banka maaşın 4’te 1’ini haczedebilir. Yani 1500 lira emekli maaşı alan bir kişi kredi borcu yüzünden maaşına icra gelirse %25 kesintili maaş alabilir bu rakam 1125 TL’dir.

Banka belirttiğimiz gibi emekli maaşının bir kısmına el koyabilir. Fakat emeklinin evi özel olduğu için haciz işlemleri başlatarak gerekli yaptırımları yapabilir. Bu nedenle banka emekli maaşına bloke koyabilir mi diyorsanız cevabı sadece %25’lik kısmına el koyma hakkına sahiptir. Ki bu da imzaladığınız karşılıklı sözleşme de belirtilmiş ise olabilir.

Avukat ile görüşmelerde duruma göre pazarlık yaparak taksitle ödeme imkanınız varsa anlaşma yapmalısınız. Avukat anlaşmaya yanaşmıyorsa veya kredi borcunu hiçbir şekilde ödeyemeyecekseniz icra, haciz gibi yasal işlemler başlayabilir. Hukuk büroları borcu ödeyebileceğiniz tarihi sorup sizden taahhütname almak isterler. Taahhütname alarak borcu ödeyeceğinizi yazılı olarak belgelemek isterler. Taahhütname verip ödememe durumunuzda 3 ay hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir