Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır 2020 [Şartlar ve Hesaplama]

Esnaf kefalet kredileri oldukça cazip faiz oranlarıyla işinizi büyütmek veya borç ödemesi için nakit para sıkışıklığını gidermek için en mantıklı seçenektir. Birçok dükkan, işletme sahibi esnaf kefalet kredisinin detaylarını pek bilmiyor aslında düşük faiz oranları ve uzun vade seçenekleri sayesinde ödemeleri zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Yazının devamında esnaf kefalet kredi nedir, nasıl alınır? Ne kadar esnaf kefalet kredisi çekebilirim? Kimler esnaf kefalet kredisi çekebilir? Faiz hesaplama tablosu ve başvurusu nasıl yapılır tüm detayları açıklayacağız.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Farkı Nedir?

Sadece esnafların yararlanabildiği esnaf kefalet kredisini kullanmak için esnaf odalarına başvurmanız gerekir. Her esnaf için ayrı bir oda yer almasının yanında şehir bazında tek bir oda bulunmaktadır. Bulundukları şehirde aynı mesleği yürüten kişilerin odaya kayıtlı olmaları gerekir. Ayrıca ruhsat almak içinde odalardan izin alınmalıdır. Esnaf Kefalet kredileri iş yerlerinin mevcut borçlarını kapatmak ya da işyerini geliştirme amaçlı verilir. Bankalara göre çok daha düşük faizlerle verilmesi sebebiyle esnafların en fazla tercih ettiği kredi türlerinden bir tanesidir.

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaflara ihtiyacını uygun faizlerle karşılamak, borç ödemesi ya da iş yerini geliştirebilmesi için gerekli finansı sağlayan Esnaf odaları da iş yerlerinden bazı belgeler istemektedir. Üyeler bu odalara aidat ödemesi yapar. Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Halkbank aracılığı esnaflara kredi vermektedir. Bu yazımızda sizlere Esnaf Kefalet Kredisi nasıl alınır? sorusunun cevabını arayacağız.

Bazı dönemlerde görülen ekonomik problemler, ülke ekonomisi ile döviz kurları üzerinde anlık oynamalar esnafların etkilenmesine neden olmaktadır. Zor durumda kalan esnafların kredi kullanabilmeleri için devlet destekli kredi türleri de yer almaktadır. Ancak esnaflar en çok desteği üyesi olduğu kuruluşlar üzerinden Halkbank yardımı ile almaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Geçmiş yıllarda esnaf kefalet kredisi üst limiti 150 Bin TL olarak veriliyordu. 2019 yılında 150 Bin TL olan esnaf kefalet kredisi limiti 200 Bin TL’ye çıkarılarak esnaflara daha çok destek olunması hedefleniyor. 200 Bin TL esnaf kredisi 4-5 yıl’a kadar ödeme seçenekleri ile birlikte acil kredi ihtiyacı olan işletmelere eğer şartları karşılıyorsa başvurulacak en mantıklı kredi türüdür.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları (Kefil Şartları)

Esnaf olmanız nedeniyle kredi konusunda kefillik şartı aranmamaktadır. Bankadan alınacak olan krediyi istediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Kredinin alınabilmesi için ilk şartlardan bir tanesi esnaf ya da sanatkar olmaktır. Ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı ve kayıt sicilinin bulunması gerekir. İş durumu nedeniyle birden fazla odaya bağlı olan üyeler için bu kredi verilmemektedir. Odaya kayıtlı bulunan iş yeri adresinin ilgili oda ile aynı şehirde bulunması önemlidir. Bu krediyi almadan önce vergi borcunuzun olmaması gerekir. Bununla beraber bankalar üzerinden kredi alabilme puanına sahip olmalısınız. Kredi notu düşük olan vatandaşlar için esnaf kefalet kredisi verilmeyebilir. Krediden yararlanmak için en az bir yıllık üyelik şartı aranmaktadır. Kefil sayısı ise başvuru yaptığınız kredi miktarına göre 1 yada 3 kişi olarak istenebilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru şartlarını karşılayan kişiler krediyi almak için odaya veya kooperatife yazılı olarak başvurması gerekmektedir. Esnaf odası kredi başvurularını değerlendiriyor ve sonucu 15 gün içerisinde başvuru sahibine bildiriyor. Başvuru olumlu sonuçlanması durumunda başvuru dilekçesi Halkbank’a iletiyor. Halkbank tekrar kredi incelemesi yapmaktadır. Eğer başvuru sahibinin kredi notu gibi eksiklikleri bulunuyorsa esnafa kredi tahsisini yapmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Evrakları (Gerekli Belgeler)

  • Kimlik
  • Vergi Levhası
  • Oda Kayıt Belgesi
  • İkametgah Kağıdı
  • Yıllık Ciro Kaydı
  • Sigorta Kaydı
  • Sicil Tasdiknamesi

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru için istenen evrakları eksiksiz hazırlayan ve kooperatiflere başvurda bulunduktan sonra esnaf kooperatifi yönetimi tarafından değerlendirmeye alınır. Esnaf kefalet kredisi başvurunuzu değerlendiren kurul 15 gün içinde onay yada red cevabını sizlere iletir. Eğer başvurunuz onaylanırsa kooperatif sizin başvuru detaylarınızı halk bankasıyla paylaşır. Halk bankası onay verdiği takdirde kredinizi bankadan alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Tablosu

Bankadan alınacak olan Esnaf kefalet kredileri en az 12 ay en çok ise 60 ay üzerinden vadelendirilmektedir. 12 ay vade üzerinden kredi alacaksanız yüzde 4, 60 ay vadeden kredi alacaksanız yüzde 5 oranında faizlerle karşılaşırsınız. Kredi limitleri esnafın riskine ve cirosundaki tutarlara göre değişmektedir. Aşacağınız esnaf kredi ödemeleri ise 3 ve 6 ayda bir olmak üzere yapılmaktadır.

Aşağıda taksit tarihleri olarak ortalama 92 gün yani 3 ayda bir ödenecek şekilde bir örnek tablo hazırlanmıştır.

5 Yıl Vadeli Esnaf Kredisi Hesaplama (50 Bin TL – 100 Bin TL – 200 Bin TL)

Kredi MiktarıVade SayısıTaksit TutarıToplam Geri Ödeme
10.000 TL60 Ay680 TL – 536 TL12.354,96 TL
20.000 TL60 Ay1.361 TL – 1.072 TL24.709,88 TL
30.000 TL60 Ay2.042 TL – 1.608 TL37.064,92 TL
50.000 TL60 Ay3.404 TL – 2.680 TL61.774,80 TL
70.000 TL60 Ay4.765 TL – 3.753 TL86.484,74 TL
100.000 TL60 Ay6.808 TL – 5.361 TL123.549,64 TL
150.000 TL60 Ay10.212 TL – 8.042 TL185.324,42 TL
200.000 TL60 Ay13.616 TL – 10.723 TL247.099,20 TL

5 yıl geri ödemeli esnaf kredisi için toplam geri ödeme ve taksit hesaplamasını yaptık. Esnaf kefalet kredisi geri ödeme ve faiz oranı hesaplama tablosu işletme kredisi türü için ve güncel faiz oranı %5 ile hesaplanmıştır. Taksit tutarı ise en yüksek ve en düşük taksit aralığını belirtmek amacıyla 2 tutar yazılmıştır. Taksit tutarı tablosunda yazan ilk miktar en yüksek taksit ödemeniz 2. tutar ise en düşük miktar olarak belirtilmiştir. Esnaf kefalet kredisi taksitleri eşit ödenmiyor ilk taksitler biraz daha yüksek ve ödenen taksitler arttıkça miktar düşüyor.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir