Bankalar

Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu

2018 yılı itibari ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen yaşamı destekleme paketi çerçevesinde evliliği özendirmek amacı ile genç çiftlere evlilik kredisi verileceği belirtilmiştir. 2018 yılında başvuran, şartların tamamını taşıyan evlenmeye istekli tüm gençlere verilecek olan kredi ile maddi desteğin sağlanması mümkün olmaktadır. Herhangi bir faiz tutarı olmadan gerçekleşecek olan kredilerin verilmesi ile evlenecek gençler için büyük bir sorunun çözülmesi de söz mümkün olacaktır. Faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapanlar için bir çok kolaylık söz konusu olacaktır.

Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu Şartları Nelerdir?

Faizsiz evlilik kredisi başvurusu gerçekleştirebilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
  • Evlenmek isteyen gençlerin yaş kriteri söz konusudur. 18-24 yaş aralığı belirleyici olarak gösterilmektedir.
  • İlk defa evlenecek olunması şartı aranmaktadır.
  • Maddi yetersizliklerin belgelenmesi gerekmektedir.
  • Evlenecek olan gençlerin her ikisinin de her hangi bir olaya karışmamış ve ceza almamış olması gerekmektedir. (hırsızlık, gasp, darp, madde bağımlılığı vb.)

Tüm bu şartların hepsi bakanlık tarafından özellikle kontrol edilecek olan hususlar arasında yer almaktadır. Kredinin alınabilmesi için maddi olarak imkanların elverişsiz olması en öncelikli kriter olarak belirtilmektedir. Devlet tarafından desteklenerek sunulan kredi imkanından yararlanmak isteyen gençler faizsiz krediyi alabilmektedir. Tüm şartları sağlayan kadın ya da erkek tüm gençlerin 10.000 TL tutarında evlilik kredisi alması mümkün olmaktadır. Faizsiz ve 1 yıl süresinde geri ödemeden devlet tarafından desteklenen kredilerin 4 yıllık geri ödeme planı bulunmaktadır. Ayrıca ilk yıl çocuk sahibi olan çiftlerde ödeme 1 yıl daha ertelenebilecektir. Yanı sıra devlet destekli olarak faizsiz 10.000 TL evlilik kredisi almak isteyen üniversite mezunları için yaş ortalaması 18-26 olarak belirlenmiştir. Çiftlerden birinin yetimhanede büyümüş olması halinde ödeme 2 yıl gecikmeli olarak başlatılacaktır. Geri ödemelerin ise 4 yılda tamamlanması gerekmektedir.

Kamu Bankalarından Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu Yapan Gençlere Faizsiz Kredi İmkanı

Devlet tarafından maddi sıkıntı yaşayan, 18-24 yaş aralığında olup evlenmek isteyen gençlere özendirici ve destekleyici faizsiz kredi imkanı 2018 yılı itibari ile kamu bankaları tarafından verilmektedir. 10.000 TL olarak belirlenen kredi tutarı enflasyon ve diğer etkilere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Destek tutarı ile ilgili olarak tam fiyatın ne olacağı başvuru sırasında belirlenecektir. Bunun yanında evlenmeyi düşünen çiftlere devlet tarafından verilecek olan çeyiz desteği ile ihtiyaç kredisi sağlanması planlanmaktadır. Bu şekilde de düğün öncesi tüm masrafların karşılanması sağlanacaktır. Tek yapılması gereken Faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapmak olacaktır.

Kamu bankaları tarafından 2018 yılında verilen faizsiz, 1 yıl gecikmeli evlilik kredisi almak isteyen gençlere çeyiz hesabı açtırmaları durumunda çeyiz yardımı yapılacaktır. Bununla birlikte her yıl Mayıs-Eylül aylarında gerçekleşecek olan faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapan ve kriterleri sağlayan tüm gençlere de masraflarını çıkarmaları noktasında destek sunulacaktır.

2018 yılında kamu bankalarından evlenecek olan tüm genç çiftlere 10.000 TL çeyiz yardımı sunulabilmektedir. Bu olanaktan faydalanmak için anlaşmalı bankalar aracılığı ile görüşerek çeyiz hesabı açılması gerekmektedir. TL cinsinden açılan mevduat hesabına 3 yıl süresinde her ay birikim yapılması şart olarak belirtilmektedir. Nisan ayı itibari ile açık olan hesaplara 100-1000 TL birikim yapan gençler 36 ya da 48 ay sonrasında hesaplarının sonlandırılmasını talep edebilmektedir. 36 sonrasında devlet biriken paranın %20 oranında destek sunmaktadır. 4000 TL tutarına karşılık gelen bu oran 48 ay için 4.500 TL olarak belirtilmektedir. 60 ay ve üzeri birikim yapanlar ise hesaplarındaki 15 bin TL tutarını alabilmektedir. Faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapmak isteyen tüm gençler için 2018 kamu bankalarının konuyla ilgili açıklamalarını takip etmeleri önerilmektedir.

Emekliyim Kredi Çekmek İstiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)