BankalarKonut Kredisi

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Toki

Faizsiz katılım bankalarının verdiği çeşitli kredilerde, faiz alınmadığı bildiriliyor. Tabi bu; bankanın müşterisine aldığı tutar kadar geri ödeme kabul ettiği anlamına gelmiyor. Bu bankalar aldıkları vade farklarında, kar payı adı altında işlem yapıyor ve bunun diğer bankaların uyguladığı faiz oranları ile aynı olduğu görülüyor. Toplu Konut Fonu tarafından verilen faizsiz konut kredisinde ise, belli şartların oluşmuş olması gerekiyor. TOKİ konutlarından alınabilecek bu konutlarda; şehit aileleri ve terör mağdurları yararlanabiliyor.

Kimler Faizsiz Konut Kredisi Alabilir ?

Faizsiz konut olanağından yararlanabileceklerin listesi, resmi gazetede yayınlandığına göre; şehit ailelerini, terör malulleri ve dul ile yetimleri, şehit polis ailelerini kapsayacak şekilde düzenlendiği görülüyor. Toplu Konut Fonu tarafından verilen faizsiz konut kredisinde, belli tutarlar arasında işlem yapılabiliyor. 2017 yılında verilen faizsiz konut kredisinden toplam 2.092 kişinin yararlandığı bilgisi veriliyor. Bu rakamın 2018 yılı Ocak ayında 133 olduğu görülüyor. 2017 yılında Toplu Konut Fonu tarafından dağıtılan faizsiz konut kredilerinin toplam tutarının; 205.863.983,48 TL olduğu bilgisi veriliyor.

Faizsiz Konut Kredisinde En Fazla Kaç Lira Veriliyor ?

Faizsiz konut kredisine uygun olan konutların; Toplu Konut Fonu tarafından finanse edildiği bildiriliyor. Bu krediden yararlanabilmek için beli şartlara sahip olmak gerekiyor. 2018 yılı itibarıyla alınabilecek maksimum faizsiz konut kredisitutarının; 114 bin TL olduğu bildiriliyor. Bu krediden 2018 yılı Ocak ayı itibarıyla toplam 133 kişinin yararlandığı görülüyor. Ocak ayına verilen toplam faizsiz konut kredisi tutarının; 14.178.000,00 TL olduğu görülüyor.
Faizsiz Konut Kredisi İle Hangi Konutlar Alınabilir ?

Faizsiz konut kredisinden yaralanılarak alınacak evlerin belli başlı özelliklere sahip olması gerekiyor. Öncelikle alınacak konutun, yapı kullanma izin belgesinin alındığı tarihe bakılmaksızın, tapunun alındığu tarihten itibaren en fazla 1 yıl geçmiş olması gerekiyor. İnşaat halindeki konutlar, miras yoluyla edinilen konutlarda diğer hisse sahiplerine bedeli ödenerek alınan konutlar, konut kooperatifleri ve sosyal yardımlaşma kurumları, belediyeler aracılığı ile alınan konutlar, sahip olunan arsa üzerine yapılan konutlar, idare tarafından inşa halindeki veya oturmaya hazır olarak sattığı konutlar krediye uygun konutlar olarak belirleniyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)