Kredi

Katılım Bankaları Hangileridir? 2020 Helal Kredi


Hangi bankalar faizsiz kredir veriyor. Günümüz de helal kredi çok anlam bulmaya başladı. Birçok katılım bankası açılıyor. Katılım bankaları "helal kredi" vermek ilk amaçları olduğu için katılım bankaları hakkında bilgi vermek gerekiyor.

Kredi ihtiyaçlarında çoğu zaman özel bankalar tercih ediliyor olsa da yüksek faiz oranları her kredi çekmek isteyen kişiye uygun olmayabiliyor. Faiz ile gelir elde eden bankalar bunu kredi verirken diğer müşterilerden faiz alarak dengeliyor. Bizde bugün faizsiz kredi almak veya diğer adıyla helal kredi araştırması yapanlar için faizsiz kredi veren katılım bankaları hangileridir, faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılır ve yeni evlenenlere, esnafa veya emeklilere faizsiz kredi konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Acil nakit ihtiyaçlarında borç para arayan kişiler ilk olarak bankalara kredi başvurusu yapar ancak dini inançlar gereği faizle para kullanmak istemeyen birçok kişide bulunuyor. Yeni ev almak, araba almak veya işini büyütmek isteyenlerinde şikayetçi olduğu yüksek faiz problemi ortaktır. Haklı olarak kimse kredi çekip yüksek miktarda faiz ödemek istemiyor en azından düşük faizli kredi veya mümkünse faizsiz kredi var mı sorusunu merak ediyor. Merak edilen diğer konu emekliye ve esnafa faiz kredi veren bankalar hangileri? Bu bankaları yazımızın devamında inceleyeceğiz.

Faizsiz Kredi Var Mı?

İslam dininde ticaret ve bu ticaretten elde edilen kâr helaldir. Katılım Bankacılığı kâr esasına dayalı olarak faaliyet gösteren bir bankacılık sistemidir. Katılım Bankaları, Bankacılık piyasasında rekabet eder.

Türkiye Finans​’tan finansman talebinde bulunan bir kişi sunduğumuz finansman ürünlerinin alternatiflerini hem faizli hem de faizsiz sistemde hizmet veren diğer bankalarda da bulabilir. Bu durum finansman ürünlerinin kâr oranlarının piyasa rekabet koşullarına göre belirlenmesini gerektirir.

Katılım Bankacılığı sisteminde, finansman talebinde bulunan bir müşteri, banka tarafından kendisine verilen vekaletle malı banka adına satın alır. Geri ödemesini anlaşılan kâr üzerinden anlaşılan vadeye bölerek gerçekleştirir. Bu ticaret modelinden elde edilen kâr Katılma Hesabı sahipleriyle paylaşılır.

Sponsorlu Reklamlar
faizsiz kredi var mı

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor?

Faizsiz kredi imkanı sunan katılım bankaları bulunuyor. Katılım bankalarının diğer bankalardan farklı olarak kar ve zarar oranlarını müşterileriyle paylaşması en önemli avantajıdır. Bu bankalar katılım fonu adını verdikleri fonda müşteri mevduatlarını (varlıklarını)  toplayarak sabit faiz olmadan kazanç veya kredi imkanı sağlamaktadır. Katılım bankaları nakit kredi imkanı sağlamıyor kazanç ortaklığı şartıyla işinizde destek sağlanıyor. Bu şekilde katılım bankalarında mevduat hesabı olan müşteri ile bankanın uzlaştığı vade süresinin sonunda kar veya zarar paylaşılır. Faiz olmadan kredi çekmek katılım bankaları ile mümkün olabiliyor.

Kredi Veren Bankalar Listesi

Sıfır faizli kredi alabileceğiniz bankalar katılım bankalarıdır. Faiz indirimi, indirimli kampanyalar veya yüksek mevduat faizi kampanyaları sunuluyor. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi başvurularında mutlaka aşağıda bulunan bankalar ile görüşülmelidir.

 • Halk Bankası
 • Odeabank
 • Denizbank
 • Alternatif Bank
 • Aktif Bank
 • Enpara.com (QNB Finansbank)
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • TEB

Yukarıda da belirttiğimiz gibi acil nakit ihtiyaçlarında ihtiyaç kredisi veya taksitle ev satın almak isteyenlere konut kredisi veren bankalar daha çok işini büyütmek isteyen esnafa faizsiz kredi, çiftçiye tarım kredisi gibi avantajlar sağlamaktadır. Bazı zamanlarda kredi kampanyaları devlet destekli olarak belirli bir gruba verilebiliyor özellikle devlet bankaları bu konuda hizmet veriyor.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Faizsiz kredi alma şartlarından bahsetmek gerekirse öncelikle 0 faizli kredi başvurularının diğer kredi çekme şartlarından farklı şartı yoktur. Daha doğrusu kredi çekemiyorum diyenlerin faiz olmadan kredi çekebilmesi oldukça zordur. Belirli banka şartları her kredi çeşidinde aynı olacağı için finansal mali durumunuz geçmişte bankalarla çalışmanızın herhangi bir olumsuzluk içermiyor olması gerekmektedir.

 • Bankaların kredi paketlerindeki gereklilikleri karşılıyor olmak
 • Çekeceğiniz kredi miktarına göre gelir belgelemek (Gelir Belgesi, Maaş Bordrosu veya Maaş Yazısı)
 • İpotek şartı olduğunda adınıza kayıtlı taşınmaz tapusu
 • Kredi notunuzun düşük olmaması (Kara listede olmamak)
 • Findeks tarafından oluşturulan risk raporunda kredi çekmenize engel bir husus olmaması

Düşük faizli veya sıfır faizli kredi kampanyalarında başvuru yapılacak kurumun bilgilendirmesi takip edilerek başvuru sürecinde tarih geçirmeden ve gerekli belge, evrakları hazırlayarak başvuru yapılmasını tavsiye ederiz.

Kredi başvurunuz banka tarafından alındıktan sonra onay sürecine girerek sizi gerek cep şube uygulamalarından gerekse sms ile kredi onayı bilgilendirmeniz yapılacaktır. Bunun dışında kredi ile ilgili tüm problemlerinizde banka şubesi telefon numarasından iletişime geçerek daha hızlı işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Katılım Bankaları Hangileridir?

Faizsiz kredi ve mevduatlara kar payı verme sistemi ile çalışan devlet ve özel finansman bankaları şunlardır;

Devlet Katılım Bankaları

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Özel Katılım Bankaları

 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Finans
 • Albaraka Türk

Bu içeriğimizde hangi banka faizsiz kredi veriyor, konut alırken düşük faiz veya faizsiz esnaf kredisini araştıranlar için bilgiler verdik. Sıfır faizli kredi imkanlarından yararlanmak adına merak ettiğiniz tüm soruları yorum kısmından bizlerle paylaşarak cevap alabilirsiniz. Eğer kredi alamanıyorsanız sakın tefeci araştırarak para bulmaya çalışmayın. Mazallah elinizi verirseniz kolunuzu geri alamazsınız.

Faizsiz Kredi Hangi Koşullarda Alınır?

Faizsiz kredi sadece katılım bankaları verebilmektedir. Katılım bankaları dışında kalan tüm bankalar faizli kredi verdiği için hiç kimse buna faizsiz diyemez. Faiz ise dinimiz tarafından yasaklanmış en büyük kötülüklerden biridir. Bakara suresi 275. ayette şöyle buyurmuştur;

Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, “Alım satım da ancak faiz gibidir” demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allah’a kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir.

helal kredi

Ayette de belirtildiği faiz haramdır. O zaman katılım bankaları hangileridir diye arama yaparak faizsiz kredi veren bankaları tercih etmenizi öneririz. Bu konuyu iyi araştırmanızı hatta imkan var ise faizsiz bankalara dahi bulaşmamanızı öneririm.

Kaynaklar

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Bakara-suresi/282/275-ayet-tefsiri

https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/hakkimizda/katilim-bankaciligi-sistemi/sayfalar/katilim-bankaciligi-nasil-isler.aspx

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir