Banka işlemleri

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?


Bu konu da harçlık avans hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden üniversite öğrencilerini ekonomik olarak desteklemek amacı ile her ay düzenli olarak burs ve kredi ödemesinde bulunmaktadır. 2020 yılı içerisinde 475 TL olarak verilen burs ve kredi, bazı durumlarda öğrencilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyor.

KYK, bu gibi durumlarda öğrencilerin zor duruma düşmemesi için öğrencilere bir sonraki ay alacağı ücret üzerinden harcama yapma imkanı tanıyor. Harçlık avans olarak adlandırılan bu durum sadece POS cihazları üzerinden yapılan alışverişleri kapsıyor.

Ziraat Bankası Harçlık Avans Tahsilatı Kesintisi

Bir sonraki ay alacağı ücret üzerinden harcamalar yapan öğrenciler, burs ve kredi ücretlerinin yattığı gün hesaplarında harcadıkları tutar kadar “harçlık avans tahsilatı” adında kesinti olduğunu göreceklerdir. Bu durumun tamamen yapılan harcamalar ile ilgili olduğunu, bankanın ekstra bir ücret kesintisinde bulunmadığını söyleyebiliriz.

Herhangi bir şekilde bir sonraki ay üzerinden harcama yapmayan öğrenciler, burs ve kredilerini tam tutar üzerinden çekebiliyor. Eğer hesabınızdan harçlık avans tahsilatı yapılmasını istemiyorsanız Ziraat Bankası ile iletişime geçerek hesabınızın harçlık avans çekimine kapatılmasını isteyebilirsiniz.

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir