BankalarBilgi

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar


Hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileri, bankalardan hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Ödeme alma, gönderme veya mevduat birikimlerimizi tuttuğumuz banka hesaplarında bankadan bankaya değişmekle beraber hesap işletim ücreti kesilebiliyor. Bazı durumlarda hiç kullanmadığınız hesaptan yıllık üyelik ücreti adı altında hesap işletme ücreti alınabiliyor. Hesap işletim ücreti ne demek, bankalar vadesiz mevduat hesaplarının gideri olduğunu ve bu ücretlerin tahsil edilmesi gerektiğini savunarak her yıl veya 6 aylık olarak işletim ücreti tahsil ediyor. Peki hesap işletim ücreti ödememek için ne yapmalı? Bu içeriğimizde hangi bankalar hesap işletim ücreti almıyor, hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Ücret iadesi dilekçesi nasıl yazılır tüm detayları sizin için yazdık.

Para gönderme, çekme vb işlemler için kullandığımız çoğu bankanın vadesiz hesaplarında EFT işlem ücreti kesiliyor. Ayrıca kredi kartı kullananların daha yakından bildiği üzere her yıl kredi kartı hesap işletim ücretide çekiliyor. Hal böyle olunca sık kullanmadığı vadesiz banka kartından para transferi ücreti ve yıllık işletme ücreti alınan vatandaşlar alternatif banklara yöneldi ve hesap işletim ücreti almayan bankalar daha avantajlı geldi. 2018-2019 yılı itibariyle EFT ücreti ve yıllık ücret alan bankalar İş Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank’tır. Bu bankaların bir kısmı 25 yaş altı gençlere masrafsız bankacılık hizmeti sunuyor.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap işletim ücreti almayan bankalardan hesap açarak daha sonra hesap işletim ücreti iadesi için uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bu bankalarda açılan hesaplarda ücretsiz EFT ve havale imkanıda bulunuyor. Vadesiz hesap işletim ücreti almayan bankalar şunlardır;

Finansbank Enpara

Bir finansbank kuruluşu olan enpara, tamamen dijital bankacılık hizmeti vermesi sebebiyle şube masrafı ve diğer masrafları kullanıcılardan tahsil etmiyor. Yani tamamen ücretsiz eft, havale ve işletim ücreti ödemeden vadesiz hesap olanağı sunuyor. Ayrıca diğer banka atm’lerinden ayda 3 defa 1500 lira limitli çekimlerde para almıyor.

Kuveyt Türk Senin Bankan

Kuveyt Türk senin bankan adında online bankacılık hizmeti veriyor. Seninbankan’da işletim ücreti ve para gönderme ücreti yok.

Sponsorlu Reklamlar

Garanti ONE

18-25 yaş arasındaki gençler için para transferi ücreti ödetmeyen ve indirim kampanyaları sunan Garanti ONE kolayca internet üzerinden başvurulabilir.

TEB Cepteteb

Türk Ekonomi Bankası üstteki diğer bankalar gibi indirim kampanyaları sağlayan ve sıfır komisyon ile CEPTETEB hesabı veriyor.

Albaraka Türk

Albaraka Türk katılım bankası başka bankaların atm’sinden para çekme işlemlerinde ve internet bankacılığından gönderilen para transferlerinde ücret almıyor.

Hesap İşletim Ücreti Kalktı MI?

2018 yılında verilen Danıştay kararında bankaların ne için alındığı açıklanmayan hesap işletim ücreti alması iptal edildi. Peki hesap işletim ücreti nasıl geri alınır diye soruyorsanız eğer bankanız size hesabınızdan ne sebeple işletme ücreti aldığını açıklamıyorsa yazının en altındaki itiraz dilekçesini hazırlayarak hesap işletim ücreti iadesi için başvurabilirsiniz.

Vadesiz Hesap Masrafı Almayan En İyi Banka

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişeceği için bankaların kampanyalarına ve kullanım yoğunluğuna bakarak seçebilirsiniz. Listedeki bankalardan en çok tercih edilenleri ENPARA, Garanti ONE, CEPTETEB hesaplarıdır.

Hesap İşletim Ücreti Geri Alma İtiraz Dilekçesi

Eğer vadesiz banka hesabınızdan çekilen yıllık hesap işletim ücretine itiraz etmek istiyorsanız aşağıdaki dilekçe örneğinden yararlanarak ücret iadesi için talepte bulunabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2019 Ücret İadesi Dilekçe

Bankaların Hesap İşletim Ücretleri

Banka ADIÖdeme sıklığıücret
Alternatif BankYılda 4 taksit olacak şekilde çekilir 20.59 TL çekilir82.36 TL
AkbankYıl boyunca 2 taksit olarak 66.30 TL çekilir132.60 TL
AnadoluBankAylık 9.75 TL olarak tahsil edilir.117.00 TL
Burgan BankAylık 7.60 TL olarak taksitlendirir.91.20 TL
DenizbankHer ay 11.58 TL tahsil eder.138.96 TL
FibabankaAyda bir 7.35 TL tahsil eder.88.20 TL
Garanti BankasıYılda 2 taksit olacak şekilde 67.22 TL ödeme alır.134.44 TL
Halk BankasıAylık periyotta 6.50 TL ödeme alır.78.00 TL
HSBCHer ay 10.70 TL ödeme tahsil eder.128.40 TL
İNG BANKAyda bir defa 10.70 TL alır.126 TL
OdeabankYılda 4 taksit şeklinde 22 TL ücret alır.88.00 TL
PTTBANKTek seferlik 5 TL ödeme alır ve hesabı kapattığınızda geri iade eder.5.00 TL
QNB FinansbankYıllık 4 taksit olarak 38.25 TL tahsil eder.153.00 TL
ŞekerbankYılda 4 taksit şeklinde 26.65 TL ödeme alır.105.00 TL
TEB3 ayda bir 29.00 TL ücret alır.116.00 TL

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

2 Yorum

  1. benim anlamadığım hesap işletim ücreti alması iptal edildi yazmışsınız altına Tüm Bankaların Hesap İşletim Ücretlerini yazmışsınız bu ücretler kalktımı kalkmadı mı

    1. Merhaba Mehmet Bey,

      Yasal olarak hesap işletim ücreti almamaları gerekiyor ancak hala alınıyor ve kullanıcılar itiraz ettiğinde ücreti geri alabiliyor.

      Bizde güncel olarak alınan hesap işletim ücretlerini listeledik.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.