Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır? Alım Satım Nasıl Yapılır?

Hisse senedi nedir, nasıl alınır, hisse senedi alım satım nasıl yapılır? Hisse senedi almak için ne yapmak gerekir? Hisse senedi işlemleri aracı kurum borsalarda gerçekleştirilmektedir. Yatırım yapmak isteyen herkes bütçesine göre istediği şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapabilmektedir. Yükselen hisse senetleri yatırımcılarına gelir sağlamakta ve yatırım yapmak isteyen kişiler sıkça hisse senetlerini tercih etmektedir.  Oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen hisse senedi alım satım işlemleri bankalar aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Hatta bankaların mobil şubelerinde bile yatırım hesabıyla hisse senedi almak ve satmak mümkün. Anında gerçekleştirilebilen işlemlerle hisse senedi takibi ve alım satımı kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi almak için öncelikle bir bankadan yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Daha sonra bu yatırım hesabı aracılığı ile kolay bir şekilde hisse senedi satın alabilirsiniz. Borsada işlem gören her şirketin bir hisse senedi kodu mevcuttur. Bu kısaltma (kod) ile birlikte hangi hisse senedini alacağınızı belirleyebilir ve kaç adet alacağınızı da yine borsaya iletebilirsiniz.

Yatırım hesabınıza aktardığınız para yeterli olması durumunda ilettiğiniz hisse senedi alım emri gerçekleştirilmektedir. Portföyünüze hisse senedi alım işleminin yansıması yaklaşık 2 gün sürmektedir ve hafta sonları alım – satım işlemleri gerçekleştirilmemektedir. Hafta içi mesai saatleri içerisinde iletmiş olduğunuz hisse senedi alım emirleri maksimum 2 iş günü içerisinde gerçekleştirilmekte ve hisse senedi portföyünüzde görünmektedir. İşlem gerçekleşirken hisse senedi değeri ne kadarsa işlem o tutar üzerinden gerçekleşmektedir. Yani sizin hisse senedi alım emri verdiğiniz andaki hisse senedi fiyatının pek fazla bir önemi yoktur. Eğer yatırım hesabınızda ilettiğiniz emri gerçekleştirecek yeterli miktarda para varsa hisse senedi alım işleminiz gerçekleştirilecektir. Hisse senedi satışı yaptıktan sonra para hesabıma ne zaman geçer diye soruyorsanız satış işleminde de yine hesabınıza para yansıtılması için 2 iş günü beklemeniz gerekmektedir.

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle yatırım yaparken hisse senedini tercih etmek istiyorsanız tek bir hisse senedine yatırım yapmamalı toplam birikiminizi eşit şekilde dağıtmalısınız. Tüm birikiminizi tek bir hisse senedine yatırmanız paranızın yok olmasına veya azalmasına neden olabilir. Bu nedenle yatırım yapacağınız tutarı belirledikten sonra birkaç hisse senedi almalısınız.

Hisse senedi alım işleminden önce iyi bir araştırma yaparak ekonomiyi yakından takip etmeli, hisse senedinin kısa vadeli ve uzun vadeli grafiğini incelemelisiniz. O hisse senediyle ilgili uzmanların yorumlarını okuyarak kendinize temel bilgi oluşturabilir ve satın alıp almama konusunda nihai kararınızı verebilirsiniz. Ekonomistlerin ve borsada uzman olan kişilerin analizleri de yine size hisse senedi alım satım teknikleri konusunda yardımcı olacaktır. Doğru zamanda yapacağınız hisse senedi alıp satarak yatırımlarınızı katlayabilir ve daha farklı yatırım araçlarına da yönelebilirsiniz.

Hisse senedi alım satım için en iyi banka araştırması yapan kullanıcılar bulunuyor. İşlemi bankaların internet şubeleri veya mobil şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilir, hisse senedi artış azalışlarını da yine portföyünüzden takip edebilirsiniz. Yurtdışı hisse senedi nasıl alınır? Global şirketlerin hisse senetleri için işlem yapmak istiyorsanız da Forex’i tercih edebilir ve bu sistem aracılığı ile dünyaca ünlü yabancı amerikan hisse senedi apple, Facebook, Microsoft, Netflix gibi şirketlerin hisse senetlerini alıp satabilirsiniz. Aselsan hisse senedi, THY hisse senedi, Petkim, Akbank, Garanti, Metro, Yapı Kredi, İhlas, BJK, Galatasaray, Fenerbahçe, Tüpraş, Alarko, Usaş, Netaş, Vestel, Tekfen, Karsan, Yataş, Banvit, Ereğli, Zorlu Enerji, Pegasus, Halkbank ve birçok hisse için alım satım yapabilirsiniz.

Hangi Hisse Senedi Alınır?

Takipçilerimizden sıklıkla aldığımız hangi hisse senedini almalıyım veya alınmalı sorusunu cevaplamak istedik. Öncelikle alınması gereken ve tavsiye edilebilecek hisse yoktur kişiye özel alabileceği risk faktörlerinide göz önüne alarak güvendiği, araştırdığı ve makul miktarlarda yapılan hisse senedi yatırımları ideal hisse senedi olarak görülebilir. Bu konuda kimsenin altı doldurulmayacak resmi olmayan bilgilerle size hisse senede önerisi vermesini beklemeyin ve dikkatlı olun. Hangi hisse senedi alınır sorusunu soran okurlarımız için kesinlikle dolandırıcı ve spekülatörlere karşı dikkatli olunması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Hisse Senedi Nereden Alınır?

Hisse senedi alıp satmak isteyen birçok kişi hisse senedi alım satıp nasıl yapılır öğrendikten sonra nereden hisse senedi alabileceğini araştırır. Hisse senedi banka ve aracı kurum borsalarda alım satım işlemleri yapılabilir. Burada faktör sizin için en uygun komisyon ve güvenilir bir aracı kurum veya banka seçmektir. Hisse senedi komisyonlarını aşağıda tablo olarak banka komisyonları ve aracı kurum komisyonları tablo halinde listeledik.

Hisse Senedi Aracı Kurum Komisyon Oranları

Aracı Kurum adıkomisyon oranı
A1 Capital%0.05 On Binde Bir
Alb Menkul%0.07 On Binde Yedi
Gedik Yatırım Menkul Değerler%0.03 On Binde Üç
Osmanlı Menkul%0.05 On Binde Beş
Tacirler Yatırım%0.04 On Binde Dört
Ahlatçı Yatırım%0.01 On Binde Bir
İntegral Yatırım%0.07 On Binde Yedi
Marbaş Menkul%0.03 On Binde Üç
Noor Capital%0.05 On Binde Beş
İnvest Az%0.07 On Binde Yedi
Piramit Menkul%0.07 On Binde Yedi

Banka Hisse Senedi Komisyon Oranı

Banka Adıkomisyon oranı
Garanti Bankası%0.175 Binde Bir Yetmiş Beş
Akbank%0.160 Binde Bir Altmış
Denizbank%0.150 Binde Bir Elli
Yapı Kredi Bankası%0.160 Binde Bir Altmış
Halkbank%0.170 Binde Bir Yetmiş
İş Bankası%0.180 Binde Bir Seksen
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir