Meslekler

Hosteslerin Çalışma Saatleri, Tatil Günleri, Kaç Yaşında Emekli Olur, Şartları Nelerdir?


Herkesin ilgi odağı olan meslekler arasında hosteslik bulunuyor. Hosteslerin çalışma saatleri? Hostesler kaç saat çalışır? Hostesler ayda kaç saat uçuyor? Hostesler kaç yaşında emekli olur? Hostes olma şartları soruları ise sorulan önemli soruların başında geliyor. İşte cevapları.

Günümüzde hava yolculuğu oldukça ucuz olduğu için sık sık karşılaştığımız hostesler ilgi odağıdır. Bu nedenle hostes çalışma saatleri en çok merak edilen konuların başında gelir. Çünkü biz bir yerden bir yere dahi giderken yoruluyoruz ama hostesler aynı şekilde aynı gün geri mi dönüyor yoksa bekleme mi yapıyor?  Hosteslerin çalışma saatleri haftalık 30 saattir. Fakat mesai ile birlikte bu süreler uzayabiliyor. Ortalama 50 saatten fazla bir çalışma saati oluşabiliyor. Fakat hostes aylık çalışma saati 110 saat olması gerekiyor. Oldukça zor olan bu iş, herkes gözünde çekici gelmektedir. Her işin avantajları olduğu gibi dezavantajları olduğunu da unutmadan konu hakkında daha detaylı bilgi öğrenelim.

Hostes Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalıdır?

Nerede ise artık hepimiz sürekli uçağa biniyoruz. Bu nedenle uçakta yer alan host ve hosteslerin hizmetleri ile karşılaşıyoruz. Bizleri güler yüzlü karşılayarak, uçuşun en iyi şekilde geçmesini sağlıyorlar. Peki, hostes olmak için hangi üniversiteye gidilmelidir? Hosteslik mesleği oldukça önemli ve her zaman iyi gelire sahip olan işlerden biridir. Bu meslek diğer meslek kollarından çok farklıdır. Genellikle önlisans ve lisans mezunu kişilerin bu işi tercih ettiği bilinir ve alım şartlarında bunlar şart olarak yazılır. Yani hostes olmak için belli bir üniversite yoktur. Sadece firmaların açtıkları hostes iş ilanları takip ederek iş başvurusuna başvurmanız yeterli olacaktır. Tabi aranan şartları karşılamanız dahilinde.

Hostesler Kaç Yaşında Emekli Olur?

Hosteslik mesleği oldukça zor olan meslekler arasında sıralanabilir. Yorucu uçuş saatleri ve iş yoğunluğu sebebi ile kısa zamanda yorgun düşebilirsiniz. Hostes başvuru şartları arasında ilk olarak yaşınız 18 ile 30 yaş arasında olmak gelmektedir. Eğer yaşının bu aralıkta değil ise zaten şansınız yok denecek derecede azdır. Peki, hostesler kaç yaşında emekli olur sorusunu sorar gibi olduğunuzu düşünüyorum. Hostesler 45 yaşında emekli olur. Fakat hem fiziksel, hemde psikolojik olarak mesleği icra edebilecek durumda ise 50 yaşına kadar bu süre uzayabilmektedir.

Hostes Olma Şartları Nelerdir?

  • Her meslekte olduğu gibi hosteslik mesleğinde de bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan adaylar hostes olma imkanına sahiptir. Hostes olmak için gerekli temel şartlar:
  • T.C vatandaşı olmak,
  • 18 ile 30 yaş aralığında bulunmak,
  • Uçuşa engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununa sahip olmamak,
  • Adli Sicil Kaydı temiz olması ve hiçbir suça karışmamış olması,
  • İstenecek yabancı dile yok yüksek düzeyde hakim olması.

Bu belirtilen koşullar ön koşul olduğunu söyleyebiliriz. Sizi diğer rakiplerden öne geçirecek bir etken bulunmaktadır. İngilizce dışında iyi derece bildiğiniz diğer bir dil sizi diğer rakiplerden bir sıfır önde başlamanızı sağlayacaktır. Çünkü artık İngilizce herkes tarafından bilindiği için elemelerde buna alternatif olarak farklı dil bilen hostes adayları tercih edilmektedir.

Hostes olabilmek için her hava yolu firması kendi belirlediği şartları sunabilir. Örneğin bir firma 18 ile 30 yaş aralığı derken farklı bir firma ise 18 ile 35 yaş aralığı diye belirtebilir. Bizim belirttiğimiz şartlar geçmiş dönemlerde açılan ilanlar baz alınarak bildirilmiştir. Fakat açılan ilanları detaylı inceleyerek hosteslik mesleğini icra edebilecek koşulları taşımanız dahilinde hostes olarak işe başlayabilirsiniz.

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.