İngiltere’de İş Kurmak İstiyorum Ne İş Yapılır? İş İmkanları 2020

Geçtiğimiz yıllarda yurtdışında iş kurmak isteyen yatırımcılar genellikle ekonomisi yeni gelişen, gelişmekte olan ülkeleri seçiyordu. Ancak son yıllarda Euro ve Dolar gibi para birimlerinin güçlenmesi yatırımcıları tekrar gelişmiş ülkelere yönlendirdi. Birçok yabancı yatırımcı gibi Türk yatırımcılar ve yurtdışında iş kurmak isteyen vatandaşlarımızda son zamanlarda ticaretin merkezi Londra’da çok sayıda şirket kurdu. 2019 ocak ayında İngiltere’de şirket kuran Türk sayısı yaklaşık 900 civarı olmasıyla birlikte işini yurtdışına taşımak isteyen girişimciler veya yeni yatırım yaparak yeni bir iş kurmak isteyenlerde İngiltere’de iş kurmak istiyorum şartları neler? İş imkanları nedir? İngiltere’de ne iş yapılır?gibi soruların cevabını arıyor. Bugün sizlere İngiltere’de iş olanakları, Ankara Anlaşması ile İngiltere’de iş kurmak için ne yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Neden İngiltere’de İş Kurmalıyım?

İngiltere, dünyanın en istikrarlı ekonomilerinden birine sahip olmasına karşın bazı siyasi gelişmeler nedeniyle ekonomisinde dalgalanmalar yaşıyor.Buna istinaden İngiltere’de yeni iş imkanları ortaya çıkıyor ve çeşitli sektörlerde birçok farklı iş olanağı bulunuyor.

Birçok büyük şirketin yönetim merkezinin bulunduğu Londra, Avrupa pazarı için ticaret merkezi olarak nitelendiriliyor. Birçok uluslararası iş yapan dev şirketlerin Londra’yı seçmesinin birkaç sebebi var. Bunlardan en önemlisi yeni iş kurmak isteyenlere ve işini yurtdışına taşıyacak kişilere sağladığı kolaylıklardır. İngiltere’de ortalama 2 hafta içinde yeni bir şirket kurarak iş imkanlarından faydalanabilirsiniz bu zaman zarfı diğer Avrupa ülkelerinde ise yaklaşık 1 ay olduğundan dolayı Fransa, Almanya veya Avustrulya gibi ülkelerde iş kurmak isteyen girişimcilerin tercihide İngiltere Londra’dan yana olmaktadır.

Ankara Antlaşması Vizesi ECAA Nedir?

Ankara antlaşması 1963 yılında aralarında Romanya ve Bulgaristan’ında olduğu İngiltere ve Türkiye arasında imzalanan bir anlaşmadır. Romanya ve Bulgaristan zaten Avrupa Birliğine girdiği için şuanda bu anlaşmadan yararlanan tek ülke Türkiye’dir. Ankara anlaşması vizesi olarak geçen bu işbirliği sayesinde Türk vatandaşların İngiltere’de iş kurma imkanı sağlanıyor. ECAA vizesi kısacası yabancılara iş kurma ve oturum izni hakkı verilen vize türüdür.

ECAA Vizesine Kimler Başvurabilir?

İş planını oluşturmuş ve gerekli sermayeye sahip 18 yaşından büyük olan kişiler ankara anlaşması vizesine (ECAA) başvurabilir. Bu vize sadece iş kurmak için alınmıyor aynı zamanda kendi mesleğinizi yapabilmenize veya sahibi olduğunuz meslekle ilgili bir iş kolunda çalışmanıza imkan tanıyor. Bu şartları yerine getiren Türk vatandaşları ECAA vizesine başvurabilir.

İngiltere’de İş Kurmak İstiyorum

Hali hazırda Türkiye’de bulunan herhangi bir alanda faaliyet gösteren işinizi taşıyarak veya yeni bir iş kurmak için İngiltere iş olanaklarından faydalanabilirsiniz. İngiltere iş imkanları hayal edebildiğiniz kadar geniştir herhangi bir sektöre direk yönlenmektense Türkiye’de yaptığınız işi veya bildiğiniz mesleki alanda ilerlemeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında İngiltere’de ne iş yapılır sorusuna 2019 yılında en çok şirket açılan alandaki işleri yazarak cevap verelim.

1- Yeme-İçme Sektörü

İnsanlar en çok harcamayı gıdaya yapıyor. Hazır yemek veya restoran açmak eğer tecrübeniz varsa sizin için en mantıklı seçenek diyebiliriz. Sıcak para diye tabir ettiğimiz nakit para akışının yüksek olduğu sektörlerden biri olan yeme içme sektörü aynı zamanda Türk olarak mutfak zenginliği sayesinde avantaja sahip olduğumuz alanlardan biridir. Sermayeyi amorti etme süresi daha hızlı olduğundan yeme içme sektörü iş olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

2- Ev ve Bahçe Temizliği

İngiltere’de çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi erkek ve kadın nufüs birlikte çalıştığından dolayı ev temizliği ve bahçe temizliği gibi hizmetleri ücretli işçi çalıştırarak hallederler. Ayrıca artık tüm dünyada artan ev fiyatları yüzünden insanlar yeni bir ev satın almaktan çok kendi evine tadilat ve bakım yaparak hayatını sürdürmeye çalışıyor. Türkiye’de birçok inşaat sektörü işçisi bulunuyor. Alçı, boya badana, sıva, mantolama, tesisatçı gibi meslek sahipleri İngiltere’ye giderek hem kendi işini kurarak işçi çalıştarabilir hemde işçi olarak çalışabilir.

3- Özel Güvenlik Şirketi

Güvenlik sektöründe profosyonel deneyime sahipseniz yurtdışında özellikle İngiltere Londra’da yoğun bir iş açığı bulunuyor. Özel güvenlik şirketleri genellikle mekan kapılarında ve girişlerde kontrolcü olarak görev alıyor. Her zaman güvenlik ihtiyacı duyulan sektörler ve kişiler bulunduğu için İngiltere’de birçok özel güvenlik şirketi kuruluyor.

4- Hazır Giyim Mağazası

Türkiye’de tekstil perakende veya toptan alım satım ticaretinde tecrübeniz veya üretim imkanınız varsa bu penye, tişört ve bayan giyimde olabilir. Ürettiğiniz veya ucuza aldığınız hazır giyimi İngiltere’ye götürerek perakende dükkanda satabilirsiniz. Türkiye’de daha ucuza üretilen giyim ürünleri Avrupada iyi kar marjı ile satılabiliyor. Avrupa ülkelerinde giyim işçi ücretleri yüksek olduğu için Türkiye’den çok daha pahalı bu nedenler hazır giyim alıp yurtdışında satmak Türkler için avantajlı sektörlerden biridir.

İngiltere’de İş Kurmak İçin Sermaye Şartı

Ankara anlaşması ile İngiltere’de şirket açmak için belirli bir sermaye şartı bulunmasa bile İngiltere yardım fonları ve sosyal destekler açısından yük olmamanız için yaşamsal giderlerinizi karşılayabiliyor olmanız gerekiyor. Şirket kurmak için çalışan işçi götürme zorunluluğunuz olmasada şirket giderleri ve kendi masrafınızı karşılamanız yeterli olacaktır.

Ankara Anlaşması İngiltere İş Kurma Başvurusu

İngiltere’de şirket açmak yeni bir iş kurmak amacıyla gidecekseniz öncelikle başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu başvuruda tüm iş planınız, gelir gider masraflar ve karlılık durumunuzu açıklayıcı ve doğru bir şekilde paylaşarak devlet izni alabilirsiniz. Ankara anlaşmasında kesin belirtilmiş maddeler olmadığı için sizin iş planınıza ve sektörünüze göre şirket kurulumu için onay alabilme durumunuz değişebilir. İngiltere iş vizesi için gerekli evraklara https://www.gov.uk/turkish-business-person bu adresten ulaşabilirsiniz.

Hangi Meslekler Ankara Anlaşmasına Başvurabilir?

Resmi anlaşmaya göre herhangi bir meslek kısıtlaması yoktur.

İngiltere’de Şirket Kurmak İçin İngilizce Bilmek Gerekiyor Mu?

Birçok kişi ECAA vizesi yani Ankara anlaşması başvurusunda ingilizce sınavı oluyormu konusunu merak ediyor. Resmi Ankara anlaşmasına göre dil bilme şartınız gerekmiyor ancak iş kurucağınız sektörle alakalı belirli bir düzeyde ingilizce bilmeniz istenebilir.

Şirket Kurunca Ailemi İngiltere’ye Götürebilir Miyim?

İngiltere’de iş kurduktan sonra ailenizi yanınızda götürmek için başvuru yapabilirsiniz. Anne, baba, eş ve 21 yaşından küçük çocuğunuzu İngiltere’ye yanınızda götürebilirsiniz.

Ankara anlaşması ECAA vizesi ile İngiltere’de iş kurmak hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

This Post Has One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir