Bankalar

İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

Birikim yapmak ve parayı güvende tutmak için ihtiyaç duyulan bankalar, çeşitli birikim hesapları seçenekleri sunuyor. Bu birikim hesaplarından birisi ise, devlet tarafından da desteklenmekte olan çeyiz hesabıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK MAKALELER

Çeyiz Hesabı Nedir?

Devlet desteği ile çeyiz hesabı; 16 Aralık 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Evlilik hazırlığında olup, 27 yaşını geçmemiş olan ve ilk defa evlenecek olan gençlerin para biriktirmesini sağlamak amacı ile oluşturulan çeyiz hesabı ; belirli şartlara göre birikim yapan gençlerin %20 oranına kadar 5000 tl’yi geçmeyecek şekilde devletten birikim desteği aldığı durumdur.

İş Bankası Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Her bankada olduğu gibi iş bankasında da açılabilen çeyiz hesabı; yalnızca kimlik ile yapılan başvuru sonucu 5 dakika içerisinde açılır. Çeyiz hesabı açılırken, ne sıklıkla ne kadar ödeme yapılacağının belirlenmesi gerekir. En az 3 yıl boyunca yapılması gereken birikim; aylık minimum 100 TL ile maximum 1000 TL arasında yapılmalıdır. Ve minimum 100 TL, 3 yıl boyunca her ay birikim hesabına yatırılmalıdır. Ayrıca birikim hesabına atılan para 3 ayda bir de olabilir. Bu durumda yine en az 3 yıl olmak üzere; 3 ayda bir minimum 300 TL ile maximum 3000 TL hesaba yatırılmalıdır.

Devletten Ne Kadar Destek Alacağım?

Çeyiz hesabınıza alacağınız devlet desteği; birikim yapılan süreye göre değişiyor. 3-4 yıl yapılacak olan birikim için birikimin %10’u, 4-5 yıl yapılacak olan birikim için birikimin %15’i, 5 yıldan uzun süre yapılacak olan birikim için ise %20 oranında devlet desteği sağlanıyor.

Devlet Desteği Ne Durumda Kesilir?

Açılan birikim hesabına; 1 yıl içerisinde birikim hesabınıza yapacağınız ödemeyi 3 defa geciktirir veya ödemezseniz, çeyiz hesabınıza olan devlet desteğini kaybedersiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)