BankalarKredi

İş Bankası Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?


Son günlerde bankalardan ardı ardına kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere destek paketleri açıklandı. Bu bankalar içinde iş bankasıda var. İş bankası kredi kartı borcu yapılandırma yoluna giderek müşterilerine taksitlendirme ile ödeme kolaylığı sağlıyor.

Kredi kartları günlük hayatımızın bir parçası olmuştur. Hem alışverişlerde hem kısa vadeli acil nakit ihtiyacında avantajlı olabilen bu kartlar yanlış kullanım sonucu önemli sorunlara da yol açabilmektedir. Ödeme kapasitesinin üzerinde alışveriş yapılması ya da bu katların nakit ihtiyacını gidermek için kullanılması, tüketicinin ödeyemeyeceği bir borç yüküyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir.

Böyle bir durumda hem cezalar hem ödenememiş borçlara faiz uygulanması söz konusu olacak ve tüketici bir borç sarmalı içine çekilecektir. Bu konuda büyük sıkıntılar yaşanması nedeniyle zaman zaman yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler kapsamında bankalar kredi kartı borcunu ödeyemeyen müşterilerinin borçlarını yeniden düzenlemektedir. Ancak, bu düzenlemelerin belirli süreleri vardır ve bu süreler dışında başvuru kabul edilmeyebilir.

Örneğin, İş Bankası kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere ilişkin olarak kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapmaktadır. İş Bankası’ndan kredi kartı aldınız ve borcunuzu ödeyemediyseniz bu tür düzenlemelerden yararlanmak isteyebilirsiniz. Esasen İş Bankası kredi kartı borcu yapılandırma sadece kredi kartı borçlarına özel bir uygulama değildir. Diğer borç türleri için de uygulanabilir. Bu uygulama kapsamında tüketici İş Bankası’na başvurarak mevcut kredi kartı borcunu ödemekte zorlandığını belirterek borcunun yeniden yapılandırılmasını isteyebilir. Böyle bir durumda borç vadesini uzatma, taksit tutarlarını düşürme gibi uygulamalarda tüketicinin tekrardan borcunu ödeyebilmesi sağlanır.

Ne var ki gerek Türkiye İş Bankası gerek başka bankalar olsun tüketicilerin bu tür düzenlemelere fazla güvenmemesi gerekmedir. Zaten İş Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırmada borcunuz silinmez sadece vade uzatımı gibi önlemler uygulanır. Bu nedenle, tüketicilerin kredi kartlarını dikkatli kullanmaları önemle tavsiye edilir. Dikkatli kullanımdan kastedilen kredi kartının bir alışveriş kolaylığı olarak kabul edilmesi ve çok acil bir durum olmadan nakit çekimi yapılmaması, eğer borç biriktiyse bu borçların düzenli olarak ödenmesidir.

Sponsorlu Reklamlar

Bankaların uygulamaları zaman içerisinde farklılık göstereceği için Türkiye İş Bankası’ndan aldığı kredi kartının ödemelerini düzenli olarak yapamayan tüketicilerin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak mevcut uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak amacıyla ilgili banka şubelerine başvurması en doğrusu olacaktır.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.