BankalarKredi

İş Bankası Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Son günlerde bankalardan ardı ardına kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere destek paketleri açıklandı. Bu bankalar içinde iş bankasıda var. İş bankası kredi kartı borcu yapılandırma yoluna giderek müşterilerine taksitlendirme ile ödeme kolaylığı sağlıyor.

Kredi kartları günlük hayatımızın bir parçası olmuştur. Hem alışverişlerde hem kısa vadeli acil nakit ihtiyacında avantajlı olabilen bu kartlar yanlış kullanım sonucu önemli sorunlara da yol açabilmektedir. Ödeme kapasitesinin üzerinde alışveriş yapılması ya da bu katların nakit ihtiyacını gidermek için kullanılması, tüketicinin ödeyemeyeceği bir borç yüküyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir.

Böyle bir durumda hem cezalar hem ödenememiş borçlara faiz uygulanması söz konusu olacak ve tüketici bir borç sarmalı içine çekilecektir. Bu konuda büyük sıkıntılar yaşanması nedeniyle zaman zaman yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler kapsamında bankalar kredi kartı borcunu ödeyemeyen müşterilerinin borçlarını yeniden düzenlemektedir. Ancak, bu düzenlemelerin belirli süreleri vardır ve bu süreler dışında başvuru kabul edilmeyebilir.

Örneğin, İş Bankası kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere ilişkin olarak kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapmaktadır. İş Bankası’ndan kredi kartı aldınız ve borcunuzu ödeyemediyseniz bu tür düzenlemelerden yararlanmak isteyebilirsiniz. Esasen İş Bankası kredi kartı borcu yapılandırma sadece kredi kartı borçlarına özel bir uygulama değildir. Diğer borç türleri için de uygulanabilir. Bu uygulama kapsamında tüketici İş Bankası’na başvurarak mevcut kredi kartı borcunu ödemekte zorlandığını belirterek borcunun yeniden yapılandırılmasını isteyebilir. Böyle bir durumda borç vadesini uzatma, taksit tutarlarını düşürme gibi uygulamalarda tüketicinin tekrardan borcunu ödeyebilmesi sağlanır.

İlginizi Çekebilir:  Şekerbank Borç Transferi Kredisi Borç Kapatma Kredisi Başvuru

Ne var ki gerek Türkiye İş Bankası gerek başka bankalar olsun tüketicilerin bu tür düzenlemelere fazla güvenmemesi gerekmedir. Zaten İş Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırmada borcunuz silinmez sadece vade uzatımı gibi önlemler uygulanır. Bu nedenle, tüketicilerin kredi kartlarını dikkatli kullanmaları önemle tavsiye edilir. Dikkatli kullanımdan kastedilen kredi kartının bir alışveriş kolaylığı olarak kabul edilmesi ve çok acil bir durum olmadan nakit çekimi yapılmaması, eğer borç biriktiyse bu borçların düzenli olarak ödenmesidir.

Bankaların uygulamaları zaman içerisinde farklılık göstereceği için Türkiye İş Bankası’ndan aldığı kredi kartının ödemelerini düzenli olarak yapamayan tüketicilerin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak mevcut uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak amacıyla ilgili banka şubelerine başvurması en doğrusu olacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)