Bilgi

İsteğe Bağlı Sigorta Emeklilik Primi Şartları Maaşı Hesaplama

Birçok çalışan gelecekte emekli olacağı günü özlemle beklemektedir. Hayatı boyunca çalışan bireyler belli bir sigorta gününü ve çalışma yılını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanmaktadır. Sigortadan emekli olan kişiler haricinde çalışmayan ancak her ay belli bir ödeme yaparak emekli olmak isteyen kişiler de bulunmaktadır. Buna kısaca isteğe bağlı emeklilik sistemi denilmektedir.

Eğer bir kişi normal şekilde çalışarak sigortadan emekli olamayacak bir konumdaysa, bir ayda 30 günden daha az çalışıyorsa ve yarım gün çalışıyorsa isteğe bağlı şekilde emekli olabilmesine izin verilmektedir. İsteğe bağlı sigorta emeklilik hizmetinden normal çalışanların yararlanması mümkün değildir. Bu nedenle belli durumdaki çalışanların veya çalışma durumu artık olmayanların geri kalan primlerini ödeyerek isteğe bağlı emeklilikten yararlanmalarına izin verilmektedir.

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı emeklilik hizmetinden faydalanabilmek için öncelikle belli şartların yerine gelmesi gerekiyor. Bunlar;

 • Sigortalı şekilde çalışacak durumda olmamak
 • Sigortalı çalışanların bir ay içerisinde 30 günden az çalışmaları yani eksik günlerinin bulunmaları
 • Yarım gün çalışmak
 • Sigortalı olması nedeniyle aylığı bağlanmamış durumda bulunmak
 • 18 yaşından büyük olmak

Bu şartları sağlayan bir kişi isteğe bağlı emeklilik şartlarını taşımaktadır. Eğer şartlar sizde de yer alıyorsa bu hizmetten faydalanmak için SGK’ya başvuruda bulunabilir ve isteğe bağlı emeklilik hizmetinden yararlanmak istediğinizi bildirebilirsiniz.

Emekli olmak isteyenler kendilerine uyan sigorta kollarından emekli olabilmektedir. Yani bir çalışan 4A, 4B ve 4C gibi sınıflandırmalarda hangisinde yer alıyorsa bu sınıflara uyan şartları taşıdığında isteğe bağlı emeklilikten yararlanabilir.

Tavsiye İçerik:  Kaliteli Ucuz İhraç Fazlası Mal Nereden Alınır?

İsteğe bağlı emeklilik yani diğer adıyla isteğe bağlı sigortalılık durumundan en fazla yararlanmayı tercih eden grup ev hanımlarıdır. Bir iş yerinde çalışmayan veya evde el işi yaparak para kazanmaya çalışan hanımlar isteğe bağlı emeklilik için SGK’ya başvuruda bulunabilmekte ve kendileri için belirlenen prim ödemelerini gerçekleştirerek emekli olabilmektedir. En düşük prim ödemeleri de ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalılık sisteminde belirlenmektedir.

 • İsteğe bağlı bağkur primi 649 TL
 • İsteğe bağlı ev hanımı bağkur primi 541 TL
 • Ek 5 Tarım 583 TL

İsteğe Bağlı Sigorta İle Emekli Olma Yaşı ve Prim Günü

 • Sigorta başlangıcı 08.09.1999 tarihi dahil olmak üzere ve öncesinde olanlar sigorta süresi 10 yıl olması ve 3.600 günlük prim ödemesi yapmış olması,
 • Sigortalı olma başlangıcı 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olanlar için yaştan emekli olmak için sigorta süresinin 25 yıl olması 4500 prim günü ve 60 yaş şartı,
 • İlk giriş tarihi 01.05.2008 ve daha sonrası yaş ile emekli olmak için 5400 gün prim yatması ve 63 yaş,
 • Ek 5 tarım prim ödeyenler için 7.200 gün prim ödemesi,
 • İsteğe bağlı BAĞ-KUR (4B) yatıran kişiler için 9.000 gün prim ödemiş olması,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ev hanımları 9000 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

Başvuru için sosyal güvenlik kurumu il müdürlüklerine isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi vermeniz gerekmektedir.

Tavsiye İçerik:  Eminevim Sistemi Nedir? Güvenilir Mi? Şubeleri İletişim Adresleri

Emekli sandığı çalışanlarının ise bu hizmetten faydalanabilmek adına en az 10 yıl süreyle çalışmış olmaları gerekmektedir. 10 yıl çalıştıktan sonra işinden ayrılan bir kişi isteğe bağlı emeklilik hizmetinden faydalanabilmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)