İyi Bir İşverene Sahip Olmak Çok Önemlidir !

İnsanlar iş başvurusu yaparken birkaç farklı noktaya dikkat etmelidir. Özellikle uzun süredir hayalini kurduğunuz bir alanda hizmet vermeye başlamadan önce mutlaka birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. Bu noktalara dikkat etmediğiniz takdirde istediğiniz işe sahip olsanız dahi, mutsuz bir yaşam sürmek durumunda kalabilirsiniz.

Bu hususta dikkat edilebilecek birçok husus sayılabilirken en fazla dikkat edilmesi gereken nokta ise işverenin nasıl birisi olduğudur. İyi bir işverene sahip olmanız, hem gelir anlamında hem de yaşantı anlamında size birçok avantaj sağlayacaktır.

CV hazırlarken kendi hakkınızda belirttiğiniz hususlardan birisi de genellikle insanlarla iyi geçinebiliyor olmanızdır. Bu anlamda ele alındığında işverenin iyi olması aynı zamanda sizin de onunla iyi bir ilişki içinde olacağınıza işaret edecektir. CV hazırlama konusunda özellikle https://www.cvmaker.com.tr/ adresinden aldığınız profesyonel destek ile birlikte yapmış olduğunuz başvuruların değerlendirilmesi sırasında sizin nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuz en iyi şekilde ifade edilirken aynı zamanda işveren ile ilgili de genel değerlendirmelerde bulunabilmeniz için yardımcı olunacaktır.

Bu yardım sayesinde iyi işveren ile çalışabilme avantajı elde edebilmekle birlikte hayalini kurduğunuz işe de sahip olabilmek adına çok büyük bir adım atmış olacaksınız. Şimdi sizlere iyi bir işverenin fark edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarını açıklayacağız.

Çalışanlar ve başvuru sahipleri ile ilişkilerde dürüstlük

Bu ilk önemli kriterdir. İşveren, iş arayanlara işin neyi içerdiğini ve nasıl yapılacağını açık ve dürüst bir şekilde iletmelidir. Rolü, ücreti ve başarılı olmak için gerekenleri net bir şekilde açıklayan iş ilanları, iyi reklamlar bir dürüstlük işaretidir. Size saygılı davranan ve size soru sorma ve işin gerçekte ne olduğunu net bir şekilde öğrenme fırsatı veren bir görüşme sürecine sahip olmak da çok önemlidir. Görüşmede, önerilen işte hangi olumsuz yönlerin mümkün olduğu, ne gibi zorluklar yaşayabileceği, boş pozisyonun neden dolu olmadığı, önceki çalışanın neden işten ayrıldığı, aynı pozisyondaki çalışanların nelerden şikayet ettiği vb. gibi sorulara dürüst cevaplar almalısınız.

İşverenin şirketteki sorunlar hakkında kaçamak yaptığına, ayrılan çalışanlar hakkında olumsuz konuştuğuna veya iş yerinizde tam olarak neyin gerekli olduğu konusunda muğlak bir şekilde konuştuğuna dair işaretler, şüphelerinizi artırmalıdır. Şüphe duyduğunuzda, bu şirketin mevcut veya geçmiş çalışanlarından bazılarıyla konuşma fırsatı bulun. Onlara şirket hakkında ne düşündüklerini sorun ve mülakat sırasında size söylenenlerle uyuşup uyuşmadığını görün. Şirketi ve gelecekteki işinizin koşullarını kontrol etmek için yeterince zaman ve çaba harcayın. Başarabileceğiniz çoğu şey buna bağlıdır.

İyi ücret ve sosyal haklar

Finansal ihtiyaçlarınız konusunda net olmanız ve asgari ücretinizden daha fazlasını ödeyen bir işveren seçmeniz, sizin için oldukça önemli olacaktır. Mülakat sırasında maaş pazarlığı yapmanız gerekebilecektir. Bu sayede işverenin teklif ettiği miktarın yeterli olup olmadığına karar verebileceksiniz.

Bundan dolayı benzer işler için diğer iş ilanlarını araştırın ve diğer şirketlerin aynı iş için daha fazla mı, daha az mı yoksa aynı tutarı mı ödediğini görün. Ödeme almak istediğiniz yere çok ya da daha az ödeme yapılıyorsa, bu farkın sebebinin ne olduğunu mutlaka öğrenmelisiniz. Ayrıca bu şirketteki en düşük maaşın ne olduğunu bulmaya çalışın. Açıkça geçim seviyesinin altındaysa, bu belki de maaş politikasının yetersizliğini ve yönetimin bariz cimriliğini gösterir.

Primler, temel maaştan çok daha fazlasını içerebilir. Primlerin zamanında ödenip ödenmediğini ve hangi şartlarda ödendiğini öğrenin. Primlerin tüm ayrıntılarını öğrenin, bu önemlidir. Günümüzde çoğu işveren asgari maaşa ek olarak prim ödemeleri yapmaktadır. Ancak yeterli bir prim almak için çok sayıda gereksinimi yerine getirmeniz gerekir. Hepsini öğrenin, aksi takdirde gelecekte hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Ayrıca hayat sigortası, sağlık sigortası, yemek, cep telefonu, seyahat masrafları, kurumsal anaokulları, spor kulüpleri, sanatoryum ödemeleri ve diğer olası maddi olmayan ikramiyeler hakkında her şeyi öğrenin. Artık birçok şirket esnek çalışma saatleri, evden çalışma, geç ayrılan çalışanlar için taksi ücretleri ve daha fazlasını sunuyor. Bütün bunlar hoş olabilir ve gerçekten işverenin çalışanlar için endişesini gösterir.

Rahat çalışma ortamı

Rahat bir çalışma ortamı, insanları işte mutlu ve üretken tutmanın anahtarıdır. İşyerinde mutluluğun bilimine sahip olmak, personellerin de mutlu olmasına yardımcı olacaktır. Bu, modern ekipmanın, rahat iş yerlerinin, güzel bir ofisin veya modern bir fabrikanın, rekreasyon ve yemek yerlerinin ve en önemlisi psikolojik bir atmosferin, yani insanların içinde bulunduğu ruh halinin varlığı anlamına gelebilir. Sonuçta, çok güzel bir ofis bile stresli ve rahatsız edici bir psikolojik atmosfere sahip olabilir ve bu oldukça sık olur. Özellikle büyük bankalarının şubelerinde daha düşük pozisyonlarda genellikle kavgalar, dedikodular, patronlardan saygısız tavırlar, her gün işten çıkarılma tehditleri vb. gibi durumlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir.

En iyi işverenleri ayıran şey, çalışanlarının işte rahat ve keyifli olmalarını sağlamalarıdır. Bu tür şirketlerde, çalışanlarını sömürerek para kazanmaya çalışmazlar, ancak çalışma ortamını iyileştirmenin sonuçta hem işverene hem de çalışana kar getirecek daha verimli çalışmalara yol açacağını anlarlar.

Yasal yükümlülüklere uygun uyum

İyi işverenler, çalışanlarının yararına olacak şekilde tüm gereksinimlere sıkı sıkıya bağlı kalırlar. Genellikle asgari gerekliliklerin çok ötesine geçen sağlık ve güvenlik düzenlemeleri, ebeveyn veya aile izni kuralları, öğrenme ve geliştirme programları vardır. Kötü işverenler yasal asgari düzeye ulaşma eğilimindedir. Yasal olarak zorunlu oldukları harcamalar ya da ödemeler dışında bir ödeme yapmaktan kaçınırlar. Bununla birlikte bu asgari zorunlulukları da çoğu zaman karşılamaktan kaçındıkları görülebilmektedir.

Bundan dolayı bu tarz bir işverenin sahibi olduğu firmadan iş teklifi gelirse kesinlikle bu işlemden uzak durmalısınız. Aksi takdirde her ne kadar cazip bir iş teklifi gibi görünse de aslında oldukça sıkıntılı bir süreç yaşayabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir