Bankalar

Kart Güvenlik Kodu CVV Ne Demek? Nerede Yazar?


Kredi kartında cvv ne demek, cvv olmadan alışveriş yapabilir miyim, cvv kodu neden istenir gibi soruları merak eden okurlarımız için kart güvenlik kodu konusunu yazacağız. Öncelikle kart güvenlik kodunun amacı internet alışverişlerinde olmak üzere sadece kredi kartı numarası ile alışveriş yapılmasını engelleyerek telefonlarda kullandığımız pin kodu işleyişine benzer şekilde 3 haneli bir koddur. Her kredi kartında cvv kodu farklıdır. Kart güvenlik kodu kredi kartınız gönderildiğinde belirlenmiş ve kartta yazmaktadır. Bu sayede birçok alışveriş sitesinde kartınızın numarası bilinse dahi bu 3 haneli kod girilmeden alışveriş yapılamaz. Bununla birlikte 3d secure denilen alışveriş onayı için telefon sms ile doğrulama sayesinde kredi kartınız ile internetten online alışverişi güvenle yapabilirsiniz.

Kart Güvenlik Kodu CVV Ne İşe Yarar?

Gelişen teknolojiye bağlı olarak, her geçen gün hayatımızda daha fazla yer edinen bankalar, hem finansal açıdan bütçemizi rahatlatırken, hem de sürekli olarak güncelledikleri hizmet olanakları sayesinde daha rahat bir bankacılık sistemini kullanmamızı sağlamakta. Bankaların bizlere sunduğu hizmetlerden en çok tercih edileni ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan kredi kartları, her şahsın cüzdanında en az bir tane olacak şekilde hayatımızın merkezindedir. Özellikle son dönemlerde artan online alışveriş sistemi ile, kredi kartlarının kullanımı ve daha fazla kart sahibi olmak için rağbet de artmıştır. Online alışveriş sistemi, kişilere bulundukları her yerden binlerce mağazaya girip, yüz binlerce ürün arasından ihtiyacı olanı alabilmeyi, hatta satım alma işlemi sırasında da bütün alışverişin ödemesi için taksitlendirme imkanları da sunarak, hem zamandan hem de mali açıdan tasarruf ve kolaylık sağlıyor.

Kart Güvenlik Kodu Nerede Yazar? (CVV)

Tam da bu noktada ortaya çıkabilecek dolandırıcılık işlemleri için alınan bir önlem olarak kullandığımız kart güvenlik kodu CVV karşımıza çıkıyor. Kredi kartlarının arka yüzündeki şeridin üzerinde bulunan ve ayrı olarak yazılmış son 3 haneli numara, kredi kartı sahibinin online alışverişte kullanabileceği ve güvenli alışveriş yapmasını sağlayan rakamlardır. Alışverişin sonunda ödeme bilgileri için kart numarası, son kullanma tarihi, isim, soy isim ve son olarak 3 haneli CVV numarasının girilmesi istenir, böylelikle hem müşterinin güvenliği sağlanmış olur, hem de ödeme gerçekleşmiş olur. İninal kart güvenlik kodu araştıran okurlarımıza diğer kredi kartlarında olduğu cvv kodu ininal kartınızın arka yüzünde yer almaktadır. Ziraat bankası, teb, iş bankası, garanti bonus, world kart, ptt kart gibi banka kartlarının tümünde cvv kodu kartın arka bölümünde bulunur.

Kart Güvenlik Kodu Olmadan Alışveriş Yapılabilir Mi?

Online alışveriş siteleri üzerinden yapılacak alışverişlerde kullanılan kart güvenlik kodu CVV müşterinin finansal güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir numaradır. Eğer internet üzerinden bu numarayı girmek istemiyorsanız online ödeme gerçekleşmez ancak bunun yerine alternatif ödeme yöntemlerinden kapıda ödeme gibi bir seçeneği seçerek de sipariş verebilirsiniz. İnternet sitelerinin güvenli olup olmadığı adres çubuğundaki yeşil renkte olan kilit işaretiyle teyit edilebilmektedir. Ayrıca ödeme sayfasında kart bilgilerini klavye üzerinden açık şekilde yazmak yerine, ekran klavyesi seçeneği ile bu bilgilerin yıldız ifadeleriyle gösterilen şekilde girilmesinin, bilgi güvenliğini daha da artırdığını da vurgulamak gerekir. 

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.