Bilgi

Kimler Almanya Vizesi Almalıdır

Almanya hem ülkemizden hem de dünyadan pek çok farklı maksatla pek çok insanın ziyaret ettiği ve bazı insanların kalıcı olarak kısa ya da uzun süreli ikamet etme talepleri almaktadır. Yeşil pasaport olarak da bilinen hususi pasaport sahipleri ve farklı statülerdeki diplomatik pasaport sahipleri haricindeki bütün pasaport hamilleri Almanya’ya girebilmek için Schengen Vizesi ya da Almanya Ulusal Vizesinden birini bulundurabilmelidir.

Ziyaret sebepleri eğitim, çalışma, turistik, akraba ziyareti olan kişiler bu sebeplere bağlı olarak farklı vizelere tabi tutulmaktadır. Almanya’da çalışmak veya kısa ya da uzun vadede eğitim almak isteyen kişiler için Schengen Vizesi yeterli olmamaktadır ve bu kişiler yine de Almanya vizesi başvurusu yapmalıdır. Çünkü bu durumlar Almanya’da oldukça uzun süre kalmasını gerektirebilmektedir ve özellikle öğrenci durumuna bağlı olarak düzenlenen vizelerin tükenmesinden sonra bu vizeyi almış kişiler geçici oturum izni için başvurabilmektedir.

Schengen vizesi sahiplerinin böyle bir imkanı yoktur.
Bunun yanında gidecekleri ülkeye yapacakları yolculuk esnasında İngiltere’den geçecek kişilerin diğer bir Almanya vizesi türü olan transit vizesi almaları gerekmektedir. Bu vizeler belirli muafiyet durumlarını sağlayan kişilere uygulanmayabilmektedir ve bu durumla ilgili detaylı bilgiler de IDATA’nın resmi adreslerinde detaylı olarak mevcuttur.

Almanya Vizesi Nereden Alınmaktadır?

Alman Hükümeti 2012 yılından bu yana IDATA firmasını resmi vize düzenleme yetkilisi olarak belirlemiştir. Gerçekleştirilecek vize başvuruları tipleri farketmeksizin IDATA internet adresinde yer alan Almanya vizesi başvuru formu doldurulp gönderilerek yapılır. Yapılacak bütün diğer başvurular ve vize süreci işlemleri için yine IDATA ofisleri kullanılmaktadır.

Vize başvuru formunu dolduran kişilere yaşadıkları yere en yakın ofislerde randevular belirlenmekte ve fiziksel başvuruda yapılacak evrak teslimi de bu şekilde gerçekleştirilmektedir. IDATA Vize başvurularının değerlendirilmesinin ardından başvuru yapan kişileri arayarak başvuru neticesini bildirmektedir. Başvurularına olumlu sonuç alarak vize almasında engel görülmeyen kişiler ise onay sonrası işlemlerini yine IDATA ile gerçekleştirirler. Türkiye’de bütün Aşöamya vizesi vize işleri için IDATA Almanya Büyükelçiliği’ne bağlı bir şekilde hizmet vermektedir.

Almanya Vizesi Ücretleri Ne kadar?
Başvurulan vizenin tipine bağlı olarak vize ücretlendirmeleri Almanya vizesi işlemlerini yürüten IDATA tarafından belirlenmektedir. Bu ücretler Euro üzerinden ve nakit olarak ödenmektedir. Almanya Ulusal Vizeleri için geçerli fiyat 116 Eurodur. Bu vize ücreti Schengen vizesinden farklı olarak 12 yaşın altındaki çocuklara da uygulanmaktadır. Diğer sebeplerden düzenlenen vizelerin ücretleri değişken olmakla beraber IDATA tarafından 35 Euro olarak belirtilmektedir. Ayrıca Alman Ulusal vizelerinin yanında IDATA Schengen vize başvurularını da kabul etmektedir. 12 yaşın üzerindeki kişiler başvuru ücreti olarak 60 Euro ödemektedir. Her ne sebeple olursa olsun vize başvurularının reddedildiği durumlarda bu ücreti geri alma imkanı bulunmaz.Başvuru ücretleri IDATA ofislerine yapılacak fiziksel başvurularda ödenmektedir. Almanya transit vizeleri için ise 60 Euro başvuru ücreti talep etmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)