Bankalar

Konut Kredisi Başvurusu Evrakları Gerekli Belgeler 2020


Eğer bir birikimiz yoksa ve ev almak istiyorsanız, ya da ev hayali kuruyorsanız çözümü çoğu kişinin başvurduğu yollardan birisi olan konut kredisi çekmektir. Konut kredisi başvurusu evrakları ile birlikte bankalara müracaat edip ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisi istediğiniz evin belli bir miktarını 120 aya kadar taksit seçenekleriyle veren kredi çeşididir. Kredi tutarı bankadan bankaya değişmekle beraber bankalar evin değerinin en az %70’ini karşılamaktadır. Konut kredisi ile ev almak isteyen tüketicilerin izlemesi gereken yollar ve tamamlaması gereken evraklar vardır. Bu evrakların tamamlanması halinde konut kredisine başvurulmaktadır. Bankalar tarafından konut kredisi başvurusu yapacak kişilerden bazı evrak ve belgeler isteniyor. İstenen başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde verilmesi konut kredinizin hızlı onayı için önem taşıyor.

Konut kredisi için istenen evraklar arasında en önemli evrak olarak gelen gelir belgesi krediye başvuran kişinin aylık maddi gelirini belgeleyerek bankaların ödeme planı oluşturmasına yardımcı olmaktır. Emekli iseniz maaş bordrosu yine çalışansanız iş yerinden alacağınız maaş belgesi, serbest meslek sahibi iseniz, gelirlerinizi belgeleyecek evrakları sunmanız gerekmektedir. Gelir belgesi konut kredisi alabilmek için en önemli maddelerden biridir.

Konut Kredisi Başvurusu Evrakları

Konut kredisi başvurusu yaparken kimlik bilgileriniz ve satın alınacak ev ile ilgili bazı evraklar isteniyor. Bu belgeler ile en yakın konut kredisi veren bankalarda başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Konut kredisi başvuru sonucu hangi bankada işlem yaptıysanız en kısa süre içerisinde size bildirilecektir.

Kimlik Fotokopisi Ve Aslı

Kredi için başvururken yanınızda bulunması gereken belgelerden bir tanesi de kimlik fotokopisi ve aslıdır.

Sponsorlu Reklamlar

Ev Tapusu

Konut kredi başvurusu için en önemli evraklardan biri satın alınacak evin tapusu, bankanın kredi vermek üzere evin tapusunu görmek istemektedir, banka evin tapusuna istinaden, eksper hesaplaması yaptıracak ve evin krediye uygun olup olmadığını, belirleyecektir. Yukarıda belirtildiği gibi satın alınmak istenilen eve ne kadar kredi çıkacağı eksper raporundan sonra belli olmaktadır.

Eksper Raporu

Bu evrak tüketici tarafından verilmemektedir, fakat tüketici tarafından tutulan bir eksper tarafından bankaya sunulan rapordur. Bu rapor evin krediye uygun olup olmadığı ve değerinin belirlendiği rapordur.

Konut Kredisi Başvuru Formu 

Sahip olmak istediğimiz ev için başvururken bankanın bizden istediği kredi başvuru formunu eksiksiz ve hatalı bilgi olmadan doldurmalı bankaya teslim etmelisiniz bu belge ile konut kredisi için gereken evrakları sizlere listeledik.

Konut Kredisi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kredi başvurusu yaptığınızda banka tarafından yapılan ön incelemede kredi notunuz ve tüm istenilen evraklar kontrol edilerek ekspertiz ve sonrasında onay sürecine geçilir. Konut kredisi işlemlerinin sonuçlanma süresi ise bankadan bankaya değişiyor ancak ortalama 2-15 gün arasında konut kredisi onaylanır.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir