Bankalar

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Eğer bir birikimiz yoksa ve ev almak istiyorsanız, ya da ev hayali kuruyorsanız tüketicilerin başvurduğu yollardan biri konut kredisi çekmektir. Konut kredisi istediğiniz evin belli bir miktarını 120 aya kadar taksit seçenekleriyle veren kredi çeşididir. Kredi tutarı bankadan bankaya değişmekle beraber bankalar evin değerinin en az %70’ini karşılamaktadır. Konut kredisi ile ev almak isteyen tüketicilerin izlemesi gereken yollar ve tamamlaması gereken evraklar vardır. Bu evrakların tamamlanması halinde konut kredisine başvurulmaktadır.

Gelir Belgesi Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar listesinin en önemli evraklarının başında gelen gelir belgesi krediye başvuran kişinin aylık maddi gelirini belgelemektedir. Emekli iseniz maaş bordrosu yine çalışan ise iş yerinden alacağınız maaş belgesi, serbest meslek sahibi iseniz, gelirlerinizi belgeleyecek evrakları sunmanız gerekmektedir. Gelir belgesi Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar listesinde önemli bir konumdadır.

Kimlik Fotokopisi Ve Aslı

Kredi için başvururken yanınızda bulunması gereken belgelerden bir tanesi de kimlik fotokopisi ve aslıdır.

Evin Tapusu Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar listesinde önemli evraklardan olan evin tapusu, bankanın kredi vermek üzere evin tapusunu görmek istemektedir, banka evin tapusuna istinaden, eksper hesaplaması yaptıracak ve evin krediye uygun olup olmadığını, belirleyecektir. Yukarıda belirtildiği gibi satın alınmak istenilen eve ne kadar kredi çıkacağı eksper raporundan sonra belli olmaktadır.

Eksper Raporu

Bu evrak tüketici tarafından verilmemektedir, fakat tüketici tarafından tutulan bir eksper tarafından bankaya sunulan rapordur. Bu rapor evin krediye uygun olup olmadığı ve değerinin belirlendiği rapor olmakla beraber Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar listesinde önemli bir kısımda yer almaktadır.

Konut Kredisi Başvuru Formu 

Sahip olmak istediğimiz ev için başvururken bankanın bizden istediği kredi başvuru formunu eksiksiz ve hatalı bilgi olmadan doldurmalı bankaya teslim etmelisiniz bu belge Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar listesinde önemli bir sırada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)