BankalarKredi

Kredi Başvurusu Yapınca Kredi Notu Düşer Mi?


Nakit için ihtiyaç duyulduğunda ilk akla gelen bankalardan kredi almaktır. Bunu içinde bankalar müşterilerini düşünerek farklı alternatifler sunarak, çeşitli kredi paketleri hazırlıyor. Fakat kredi başvurusuna olumlu cevap alabilmek için belli şartların yerine getirilmesi gerekir. Acil nakit para lazım olan kişiler sürekli kredi başvurusu yapınca kredi notu düşer mi? Kredi başvurusu onaylanması için ne yapmak gerekir ve hangi durumlarda red cevabı gelir konusunu merak ediyor.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Koşullar

Bankalar kredi başvurunuzu olumlu olarak değerlendirmesi için en önemli kriter, KKB puanıdır. Kredi puanı düşükse, kredinin olumlu sonuçlanması imkansızdır. KKB puanı olarak bahsettiğimiz kredi notudur.

KKB puanının yükselmesine etken olan durumlar;

 • Kredi ya da kredi kartını ödemelerinin en az 6 ay öncesine kadar düzenli olarak ödenmesi,
 • Düzenli olarak kullanılan mevduat hesabına sahip olmak,
 • Yatırım hesaplarının bulunması,
 • Önceki yıllarda yaşanmış olan gecikmeleri ya da olumsuzlukları ortadan kaldırılarak, ödemelerin düzenli yapılmasıdır.

Kredi Başvurusunu Olumsuz Etkileyen Durumlar

KKB puanının düşük olması, kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur ki KKB puanını düşüren önemli etkenler biri, kredi ya da kredi karı için olumsuz cevaplara rağmen sürekli başvuru yapılmasıdır. Her başvuruda KKB puanı düşecek, bu da kredi ya da kredi başvurusunun olumsuz olma ihtimalini yükseltecektir.

Kredi başvurusu için diğer olumsuz durumlar;

Sponsorlu Reklamlar
 • Gecikme zamanının fazla olması,
 • Gecikme tutarlarının yüksek olması,
 • Çok fazla sayıda hesap açtırmak,
 • Kredi ya da kredi kartı limitlerinin dolu olması,
 • Gelir düzeyine göre uygun kredi tutarının belirlenmesi
 • Yasal takibe düşmek,
 • Çok sayıda kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken, farklı bankalara da olsa çok sayıda başvuru yapılması kredinin onaylanacağı anlama gelmez. Çünkü bankalar farklı bankalarla olan hesap hareketlerini de görebilmektedir. İyi bir araştırma yapılarak bulunan bir, iki başvurudan olumsuz sonuç alınıyorsa; tekrar denenmesi sadece KKB puanının düşmesine ve bir kaç ay sonra da olsa kredi alabilme ihtimalini ortadan kaldırır. Çok sayıda başvuru da bulunmak yerine kredi ya da kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olan durumları ortadan kaldırmaktır. Böylelikle puan yükselip birkaç ay sonra kredi kullanılabilir. Sürekli kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu düşürür. Eğer birden fazla bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yaptığınız halde cevap olumsuz olduysa diğer bankalarda kredi notunuza baktığında yapılan başvuru sonuçlarını göreceği için yüksek ihtimalle kredi onayı vermeyecektir. Aynı zamanda sürekli kredi kartı başvurusu yapmakta kredi puanınıza olumsuz etki edecektir.

Kredi Notu Sorgulamak Puan Düşürür Mü?

Bankalar tarafından ortak kayıt altında tutulan finansal risk raporunuz, kredi notunuzu öğrenebilmek için sorgulama yapmanız gerekiyor. Kredi notu sürekli güncellendiği için kredi puanını öğrenmek isteyenler kredi notu sorgulama işlemini tekrar tekrar yapıyor. Merak edilen konu ise kredi notu sürekli sorgulamak puan düşürür mü, kesinlikle düşürmez başvuru ile sorgulamak farklı işlemdir. Sürekli kredi puanı sorgulamak kredi notunuza herhangi bir olumsuz etki etmez.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir