BankalarKredi

Kredi Borcumu Erken Ödersem Ne Kadar İndirim Olur?


Kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur, kredi erken kapama hesaplama nasıl yapılır? Tüketici kredisi çekmiş kişiler bazı durumlarda ilk taksiti ödedikten sonra veya yarısını ödedikten sonra kredi borcunu indirimli kapatmak ister. Eğer toplu ödeme yaparak kredi kapatma yapılırsa bankaya daha fazla faiz ödemekten kurtulunur. Elinize toplu para geçtiğinde kredi erken ödeme indirim avantajıyla birlikte yapılabilir. Peki kredi erken ödeme hesaplama nasıl yapılır, ne kadar indirim olur?

Kredi Erken Kapama Cezası

Kredi erken kapama cezası, erken ödeme cezası var mı? Öncelikle kredi erken kapama cezası konut kredisi dışında alınmıyor. İhtiyaç kredilerinde erken kapama cezası uygulanmıyor. Konut kredisi erken ödendiğinde bankalar erken ödeme cezası uygulayabiliyor. Peki kredi erken kapatma cezası geri alınır mı? Eğer toplu şekilde kapattığınız borç kredi türü konut değilse erken kapattığınız için ceza ödemezsiniz. Banka sizden bu şekilde bir ödeme aldıysa bunun detaylarını bankadan öğrenip yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

Kredi Erken Ödeme Mantıklı Mı?

Krediyi erken kapatmak mantıklı mı, bir çok kişi eline toplu para geçtiğinde kredi borcunu tamamiyle kapatıp indirim avantajından yararlanmak istiyor. Ancak bu durumun avantajları tam olarak bilinmiyor. Krediyi erken kapattığınızda kredi notunuz artar ve risk raporunuzda borç durumunuz güncellendiğinde bankalar tarafından daha olumlu bir görüntü çizersiniz. Burada önemli olan nokta kredi erken ödeme yaptığınızda ne kadar indirim olacağıdır. Eğer kredi ödemesinde faiz çoğunlukla ödenmiş ve kalan taksitler anapara ise nakit paranızla kredi kapatmak pek mantıklı değildir. Kısacası kredi erken ödeme indirim oranı hesaplaması yapıldığında taksitlere devam etmektense toplu ödeme çok farkediyorsa ve ödeme imkanınızda varsa krediyi erken kapatmak mantıklı olacaktır. Kredi erken ödeme hesaplaması nasıl yapılır?

Kredi Erken Kapama Hesaplama

Kredi erken ödeme indirimi hesaplama işlemi kolay birkaç farklı şekilde yapılabiliyor. Kredi çekmiş olduğunuz banka şubesine giderek kalan taksit tutarlarını, ödediğiniz faiz miktarını ve erken kapama durumunda ne kadar indirim olacağını sorarak öğrenebilirsiniz. Eğer hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız banka mobil şube uygulaması ile kredi borcu detaylarından erken ödeme tutarını inceleyebilirsiniz. Son olarak telefon ile banka müşteri hizmetlerini arayıp kredi erken kapama hesaplaması yapabilirsiniz.

Kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur, örnek olarak 36 ay vadeli 10 Bin TL ihtiyaç kredisi çekildinde ve ilk taksit ödendikten sonra kapatıldığında ne kadar indirim olur açıklayalım. Öncelikle 10 Bin TL kredi taksitleri güncel faiz oranlarıyla hesaplanırsa 417 TL olarak ödenir. İlk taksit ödendikten sonra erken kapatmak istenirse 9.734 TL erken kapama tutarı hesaplanır. Bu durumda 10 Bin TL kredi borcu erken kapatıldığında sadece 126 TL faiz ödenmiş olur. Kredi tutarı 36 ay boyunca ödense ve erken kapatılmasaydı toplam 2.362 TL daha faiz ödenecekti.

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.