BankalarKredi

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?


Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir, kredi çekmek için gerekli evraklar ve şartlar nelerdir? Krediler günlük hayatımızın bir parçası oldu. Bu yazımızda sigortalı olarak çalışan okuyucularımızın banka kredisi alabilmek için en az kaç ay sigortalı çalışmak zorunda oldukları konusunu ele alıyoruz. Geçmişte banka kredileri sınırlıydı ve karmaşık bir prosedür gerektiriyordu. Nakit ihtiyacı olanlar bu ihtiyaçlarını daha çok çevrelerindeki kişilerden borç alarak gidermeye çalışıyordu. Ancak, bu her zaman mümkün olmuyordu. Ayrıca, geri ödemenin nasıl olacağı, ödeyememe durumunda nasıl bir yol izleneceği de zaman zaman anlaşmazlıklara yol açabiliyordu. Ülkemizde bankacılık sistemini gelişmesine paralel olarak günümüzde bankalar hemen her ihtiyaca yönelik krediler sunmaktadır. Her gelir grubundaki kişiye ve ihtiyacına yönelik bir kredi bulmak artık mümkün olmuştur.

Örneğin, bayram yaklaştığında bayram kredisi şeklinde isimlendirmeler yapılır. Ancak bu kredilerin her biri aslında ihtiyaç kredisi olmakla birlikte, bu şekilde değerlendirilirler. Ödeme biçimleri bu alana göre yapılmaktadır. Bunun dışında farklı olarak, tarım kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi farklı seçenekler de vardır. Bu seçeneklerin her biri kendi içinde bir prosedüre bağlıdır. Bunun yanı sıra da kredi veren bankanın genel prosedürünü de takip etmek gerekir. Banka kredisi çekmek amacı ile başvuru yapan kimselerden istenen bilgiler çok önemlidir. Bunların doğruluğu da tartışmasız olmalıdır. Bankalardan kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusunun cevabı merak edilenler arasında yer alır.

Kredi Çekmek İstiyorum Bankalar Kredi Vermiyor

Bankaların tüketicilere sundukları krediler arasında tüketici krediler, araba kredileri, konut kredileri, eğitim kredileri yanında kış kredileri, yeni yıl kredileri gibi onlarca kredi türü bulunmaktadır. Sunulan bu kredilerin vadeleri de birkaç aydan altmış ay ya da daha fazla sürelere kadar değişim göstermektedir.

Ancak bankalar verdikleri krediler karşılığında başvuru sahiplerinden sağlam teminatlar istemektedir. İstenilen teminatlar verilen kredi türüne göre değişmektedir. Örneğin, yeni ev almak için mortgage kredisi kullanan bir tüketici aldığı kredi karşılığında yeni satın aldığı evi teminat olarak gösterir. Borcunu ödemeden bu evi satması veya devretmesi bankanın onayına bağlıdır.

kredi çekmek için kaç ay sigortalı olunması gerekiyor
kredi çekmek için kaç ay sigortalı olunması gerekiyor

Kimi durumlarda başvuru sahibinin üzerine kayıtlı varlıkları sınırlı olabilir. Ancak, banka kredisi başvurusu yapan kişi sigortalı olarak bir işte çalışıyordur. Bu durumda tüketicinin aldığı maaş teminat olarak gösterilebilir. Tüketici maaşlı olarak bir işte çalışıyorsa sigortalı olması önemlidir. Çünkü banka ancak bu şekilde kişinin gerçekten çalışıp çalışmadığını belirleyebilir. Kendisine ait bir varlığı veya düzenli ve kayıtlı bir geliri olmayan bir kişini aldığı banka kredisini geri ödemesinde sorunlar olabileceği için bankalar bu tür kişilerin başvurusunu muhtemelen reddedecektir.

Sponsorlu Reklamlar

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi çekmek için sigorta süresi ne kadar olmalı, 1 aylık sigorta ile kredi, 3 aylık sigorta ile kredi çekebilir miyim? Kişi sigortalı olarak çalışıyor olsa bile bankalar kredi başvurusu yapan tüketicinin belirli bir süredir sigortalı olarak çalışmış olmasını şart koşabilirler. Yani kredi çekmek için sigorta süresi ve tarihine bakabiliyorlar. Bunu da yine verdikleri borcun geri ödenmesini güvence altına alabilmek adına yaparlar. Esasen bu süre ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. İşe gireli birkaç ay olmuş bir kişinin işten çıkartılması veya işten ayrılması daha yüksek bir olasılık olduğu için bu kişiye verilen kredi daha riskli olarak değerlendirilir. Bu nedenle bankalar kredi başvurusu sahibinin ortalama olarak 4 ila 6 ay arasında sigortalı olarak bir işte çalışmasını ve bu süre zarfında sigorta primlerinin düzenli olarak ödenmiş olmasını şart koşarlar. Ancak bu genel bir süredir ve bankadan bankaya ve müşteriden müşteriye farklılık gösterebilir. Bankanız daha az bir süreyi kabul edebileceği gibi daha fazla bir süre de gerektirebilir. En sağlıklı bilgiyi başvuru yapmayı düşündüğünüz bankadan alabilirsiniz. Elbette bankalar sadece sigortalı olarak çalışılan süreyi dikkate almazlar. Bunun yanında kredi notunuz, ilave teminatlarınız, vs. konuları da inceleme altına alırlar.

Sigortalı olarak çalışmak çalışanların haklarını her bakımdan daha iyi güvence altına alır. Bu durum banka kredisi başvurularında da önemlidir. Bu nedenle maaş karşılığı bir işte çalışanların sigortalı olarak çalışmaları ve sigorta primlerinin düzenli olarak yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmeleri önemlidir.

Kredi Çekmek İçin Gerekenler

Kredi çekmek için öncelikle 18 yaşından büyük ve kara listede olmamak kredi sicili temiz olmak bankaların kredi çekmek için gerekli şartlardır. Kredi notu ve risk raporunuz kredi onayı alabilmeniz için büyük rol oynar. Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı? Henüz kredi notunuz oluşmamışsa ve yeni sigortalı iseniz kredi çekemeyebilirsiniz. Eğer kredi notunuz 1100 puanın üzerindeyse bankalar kredi verirken size daha pozitif bakacaktır. Kredi çekmek için puan kaç olmalı? Kredi notu olarak gereken net bir puan yok ancak 1100 altı kredi notu riskli grupta yer aldığı için bankaların kredi verme ihtimali oldukça düşük oluyor.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Kredi evrakları bankadan bankaya ve başvurulan kredi türüne göre değişir. Örneğin bireysel tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi için cep şubeden anında kredi başvurusu yapılabildiği gibi kimlik aslı ve fotokopisi kredi başvurusunda yeterli olabiliyor. Eğer konut kredisi veya taşıt kredisi çekecekseniz konut için tapu belgeleri, taşıt kredisi için araç ruhsatı istenebiliyor.

Sigorta Olmadan Kredi Veren Bankalar

Sigortam yok kredi çekebilir miyim? Kredi kartı alabilir miyim? gibi birçok soru aldığımızdan bu konuyu yanıtlıyoruz. Öncelikle sigortanız olmadığı halde teminat, kefil veya daha önceki mali finans tablonuz kredi notunuz yüksekse kredi alabilmek mümkün olabiliyor. Ancak sigorta olmadan herhangi bir kredi skoru oluşmamışsa ve daha önce kredi kartı, banka hesabı, ödeme işlemleri veya gecikmeli ödeme sorunu yaşadıysanız banka tarafından olumsuz yanıt alma olasılığınız bir hayli yüksek. Yeni bir işyerinde çalışmaya başladığınızda minimum 3 aylık sigorta ile kredi çekme veya kredi kartı başvurusu işlemlerini yapabilirsiniz. Bankalar 3,6 ve 9 aylık sigorta süresini önemsiyor.

En Hızlı Kredi Notu Yükseltme Yolları 2021
Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar
Finansbank KrediGO Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
İşsizlere Kefilsiz Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Başvuru

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir