BankalarKredi

Kredi Çekmek İçin Ne Gerekli? Gereken Evraklar ve Şartlar


Kredi çekmek için ne gerekli, kredi çekmek için ne lazım, kredi nasıl alınır? Acil nakit para ihtiyaçlarımızda ve ev, araba, arsa alacağımız zaman bankaların taşıt, konut veya arsa kredisi ürünlerine başvuruyoruz. Kredi çekmek için gerekli evraklar ve şartları karşılıyorsak kredi onayı alabiliyoruz. Bankalar herkese kredi vermiyor kredi çekmek için gerekli şartlar yerine getirildiğinde eğer kredi sicilinizde temizse hızlı kredi onayı alabilmeniz mümkündür. Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı, kaç ay sigortalı olmak gerekiyor, istenen evraklar nelerdir, kredi nasıl alınır? Bu yazımızda kredi almak isteyen tüketicilerin, kredi başvuruları kabul edildikten sonra hangi belgeleri tamamlamaları gerektiği kredi başvurularında hangi evraklar isteniyor konusunu inceliyoruz. Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Vakıfbank kredi başvurusu için istenen evraklar nelerdir?

Kredi İçin Gerekli Evraklar

Kredi için gerekli belgeler, istenen evraklar nelerdir? Kredi başvurumuz onaylandıktan sonra banka bizden birtakım evraklar talep ediyor. Bunlardan bahsedebilir miyiz? Evet, bankalar kredi başvurularında kredinin türüne ve tüketicinin gelir durumuna göre birtakım belgeler istiyorlar. Bunları şöyle söyleyebiliriz, genel olarak bireysel ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinde;

 • Nüfus cüzdanı veya ehliyet fotokopisi
 • Gelir durumunu gösterir bir belge
 • İkametgâh veya müşteriye ait güncel bir fatura

Kredi türüne göre çeşitlilik arz ediyor diyoruz. Bunu biraz açabilir miyiz?

Yukarıda belirttiğimiz belgeler aslında bütün kredilerde standart olarak istenen belgeler. Kredinin türüne göre, örneğin konut kredilerinde;

 • Kat mülkiyeti tapusu
 • Kat irtifakı tapusu
 • Yapı kullanım izin belgesi ya da inşaat ruhsatı fotokopisi gibi belgeler de istenebiliyor.

Bunun dışında taşıt kredilerinde ise satın alınacak araca ait proforma fatura da istenilen belgeler arasında yer alıyor.

Sponsorlu Reklamlar

Bir de gelir türüne göre çeşitlilik arz ediyor, değil mi? Bundan da biraz bahsedebilir miyiz?

Aslında bankalar tabi ki krediye başvuran kişinin güncel olarak çalışma durumunu çok net bir şekilde belirlemek istiyorlar. Bu konuya ilişkin olarak talep edilen belgeleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Ücretli çalışanlar – güncel bir bordro ve gelir yazısı
 • Emekliler – emeklilik belgesi
 • Şahıs şirketi sahipleri – firma belgeleri
 • Kira geliri kazananlardan – kira belgesi
 • Faiz geliri kazananlardan – faiz geliri hesap cüzdanı
 • Çiftçiler – çiftçi belgesi

Bunlar gibi ilgili sınıflara hitap eden gelir belgeleri istiyorlar. Bunun dışında tabi kefiller de krediye başvuranlar gibi bütün belgeleri vermek durumundalar.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yazının başında belirttiğimiz gibi bankalar her kredi başvurusu için onay vermiyor. İstenen evrakların eksiksiz tamamlanması ve diğer şartlarında uygun olması gerekiyor. Kredi onayı alabilmek için en önemli aşamalardan biri ön onaylı kredi sürecidir eğer akıllı telefondan veya internetten kredi başvurusu yaptıysanız ve ön onay aldıysanız sonraki işlemler kredi çekecek kişinin kredi notu, finansal geçmişi, başvuru yapılan banka ile önceki çalışma durumudur. Kredi notu oldukça önem arzettiği için henüz kredi notu oluşmamış veya kredi notu düşük olanlara bankalar çoğu zaman kredi vermiyor. Kredi notunuzun en azından 1200 puan üzerinde ve düzenli ödeme geçmişine sahip olmanız anında kredi onayı için önemlidir.

Kredi Çekmek İçin Ne Gerekli?

Çekeceğiniz kredi türüne göre kredi başvurusu evrakları ve şartlar değişebiliyor. Konut kredisi çekerken almak istediğiniz evin tapu fotokopisi vb belgeler istenirken taşıt kredisi başvurusunda ruhsat aslı istenebiliyor. Kredi çekmek için ne gerekir diyorsanız yüksek kredi notu, temiz kredi sicili, son 5 yıl içerisinde kara listeye girmemiş olmak gibi noktalara dikkat ederseniz kolay kredi onayı alabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Reddedilme Nedenleri
Kredi Başvurusu Sonucu Kaç Günde Belli Olur?
Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?
Kredi Başvurusu Onay Süreci Nasıl İşler?

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.