BankalarKredi

Kredi Dosya Masrafı Hesaplama Sorgulama


Bu konu yani banka kredisi dosya masrafı kredi başvurusunda bulunurken banka tarafından hazırlanacak kredi dosyalarının maddi bölümünü sizin karşılamanızı istemesidir. Kredi başvurusu sırasında da veya kredi hakkında bilgi verilirken bu konu hakkında da bazı şeyler söylenir. Banka kredisi dosya masrafı hakkında da bilgi verilir. Çünkü dosya masrafı da kişiler için itici güç olduğundan bankalar için bu da önemli bir sorundur. Birçok kişi kredi dosya masrafı sorgulama işlemini nasıl yapacağını merak ediyor.

Dosya Masrafı Problemi

Her banka diğer bankalardan bir adım önde daha olmak için birçok yenilikçi işlemler devreye sokmakta ve bunları da uygulamaktadır. Bu yenilikçi işlemlerin arasında dosya masrafı ile ilgili konu da vardır. Bir çok banka rakip firmalarının önüne geçmek istediğinden ve müşterilerine daha cazibeli kredi imkanları sağlayabilmek için dosya masraf ücretini kaldırmaktadır. Bu durum da her tür banka kredisinde yapılmamaktadır.

Bildiğiniz gibi her banka da her bir işlem için ayrı bir kredi türü bulunur. Her bir türde de ayrı derecelerde kredi miktarı müşterilere sunulmaktadır. Kredi çekmek isteyen her müşteri veya birey kredi imkanlarını yakından inceleyerek kendisine en uygun faizli ve en az dosya masraflı krediye yönelir.

Bunun farkına varan bankalar da bununla ilgili adımlar atmıştır. En çok talep olan kredi türlerinde hem teşvik amacıyla hem de yardım amacıyla dosya masraflarını kaldırmışlardır Buna rağmen kendisine uymadığı için dosya masrafı kişiye ait bir kredi çeken birey, kendisine ait olan dosya masrafını öğrenmek için bir kaç işlem yapabilir. Bu konu hakkında en güvenli sonuç odaklı ve kesin çözüm banka ile görüşmektir. Bankaya gidip ilgili kişi ile yapılan görüşmede çekeceğiniz veya çekmiş olduğunuz banka kredisinin dosya masrafını öğrenebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafları

İhtiyaç kredisi çektiğinizde dosya masrafı olarak belirli bir ücret alınmasının dışında bankadan bankaya değişmekle beraber zorunlu sigorta yaptırılması ile kredi masrafları biraz daha artar. Hayat sigortası veya ferdi kaza sigortasını yaptırmanızı isteyen birçok banka bulunduğu gibi masraf ödemeden kredi alabileceğiniz bankalarda bulunuyor.

Sponsorlu Reklamlar

İpotekli Konut Kredisi Masrafları

Yeni bir konut alacağınız zaman eğer kredi çekiyorsanız hem dosya masrafları hem de birkaç farklı kalem olarak kredi masrafı sizden tahsil ediliyor. Kredi tahsis ücreti dışında ücret alınmasının sebebi ipotekli konut kredisi başvurularında işlem yapan tek kanal banka değildir. Banka sizden ekspertsiz ücreti, rehin ücreti, deprem ve konut sigortası ve baze bankalarda hayat sigortası yaptırmanız istenebilir.

Dosya Masrafı Hesaplama

Bankalar kredi başvurusu yapıldığında alabilecekleri dosya masrafı çekilen kredi miktarının binde 5’i kadardır. Özellikle en çok çekilen kredi türü olan ihtiyaç kredisi için 10.000 TL, 20.000TL örnek dosya masrafı hesaplama tablosu şu şekildedir;

Kredi Dosya Masrafı Ne Kadar?

Kredi TutarıDosya Masrafı
10.000 TL50 TL
20.000 TL100 TL
30.000 TL150 TL
50.000 TL250 TL
100.000 TL500 TL
200.000 TL1.000 TL

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.