BankalarKredi

Kredi Erken Kapama Cezası Var Mı? Sigorta İadesi Nasıl Alınır?


İhtiyaç, taşıt veya konut kredisi çeken kişiler bir süre sonra eline nakit para geçtiğinde kredi borcunu erken kapatma tümünü ödemek isteyebiliyor. Bu durumda çok merak edilen kredi borcumu erken ödersem erken kapama cezası öder miyim, erken ödeme cezası yargıtay karar var mı soruları soruluyor. Günümüzde finansal işlemlerimizin çoğunu halletmek üzere başvurduğumuz bankalar hem konut, varsa veya araç kredisi gibi durumlarda hem de ihtiyaç kredisi gibi durumlarda size finansal destek sağlamaktadır. Ancak bankaların bu desteklerini sağlarken aynı zamanda belli faiz oranları da bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda pek çok bireyin takıldığı kredi erken ödeme cezası nedir, kredi erken kapatma cezası kalktı mı konusu birçok kredi çeken bireyi ilgilendirmektedir.

Bankalara konut kredisi başvurusu yaptığınız bankalar size bu krediyi verirken evi ipotek etme karşılığında faiz ile kredi vermektedir. Tüm faiz oranlarını ve ödeme planlarını, tahsilat işlemlerini ve programlarını buna göre ayarlayan bankalara erken ödeme yaptığınız zaman bankanın bütün programlarında bir değişiklik meydana geleceği için bankalar sizden erken ödeme cezası talep etmektedir.

Kredi Erken Ödeme Cezası

Yukarıda bahsedilen ceza uygulama 2018 yılına kadar geçerliydi. 28 Mayıs 2018 yılında yürürlüğe girmiş olan yeni yasa ile tüketicilere uygulanan bu erken kredi ödeme cezası yürürlükten kaldırılmıştır. Tüketici Kanunları’nın ‘Dosya masrafı ve yeniden yapılandırma’ ile ilgili bölümlerinin almış olduğu karar sonucunda bütün bankalar %2 veya %1 kadar uygulanan bu cezayı kaldırmışlardır. Buna bağlı olarak da 2018 yılından bu yana bireylerin çektikleri kredilerde erken ödeme cezası uygulanmamaktadır ve bununla birlikte 2018 tarihine kadar erken ödeme cezası uygulanan bireylere ise yeni tasarlanan yasa umut ışığı olmayı başarmıştır. Bu bireyler ise bankalardan eskiden ödedikleri erken ödeme cezasının karşılığında daha indirimli faiz oranlarıyla işlem yapabilmektedirler.

Ceza Ödemeden Kredi Erken Kapatma Nasıl Yapılır?

2018 yılına kadar bu cezanın uygulandığı bireylere artık bankalar en geç 7 gün içerisinde ödemeleri koşulu ile tamamen faizsiz ve koşulsuz kredi imkânı da sağlamaktadır. Artık tasarlanan yeni yasa ile hem erken ödeme cezasından kurtulmuş hem de faiz indirimi yakalamış oluyorsunuz. Aynı zamanda kullanmadığınız bir parayı da ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Ancak burada bir diğer nokta ise 28 Mayıs 2018 tarihinden önce konut kredisi kullanan kişilerin erken ödemeleri ile birlikte kapatma bedeli adı altında yaklaşık %2 kadar bir bedel ödemesi gerekecektir. Bunun sebebi ise bu cezanın kredi talep eden birey tarafından kabul edilmiş olmasıdır.

Kredi Erken Kapama Sigorta İadesi Alabilir Miyim?

Anında kredi başvurusu yaptıktan sonra hayat sigortası ile birlikte bir masraf ödemeniz gerekebiliyor. Birçok banka zorunlu hayat sigortası koşulu sunuyor elbette hayat sigortası kredi çeken kişininde yararına olabilecek bir sigortalamadır. Kalıcı sakatlık ve kredi borcunu ödeyememe durumunda sözleşmedeki maddelere göre tazminat alınabiliyor. Burada önemli nokta hayat sigortası sözleşmesindeki maddeleri dikkatli incelemenizdir. Hayat sigortası yapılmış kredi erken kapatıldığında sigortalanmış süreden kredi kullanım süresi çıkarılarak iade yapılır. Bunun için bankanıza başvurmanız dilekçe vermeniz yeterlidir.

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir