BankalarKredi

Kredi Kartı Para Puan Nedir, Nerelerde Nasıl Kullanılır?


Kredi kartları ile alışveriş yapmak çoğu kişinin ilk tercihi arasında yer almaktadır. Bankalar kartların tercih edilmesi için birbirinden farklı reklamlar ile talep yaratmaya çalışmaktadır. Her bankanın kendine özgü yöntemleri bulunmaktadır. Kredi kartı kullanılarak alışveriş yapıldığında ekstra kazançlar sağlanması amacı ile para puan sistemi geliştirilmiştir. Her banka bu puan sistemini farklı bir isim ile sunuyor örneğin garanti bonus, halkbank parafpuan, finansbank para puan gibi. Kredi kartı para puan nedir sorusuna yanıt olarak; hediye paraların kredi kartlarına alışveriş karşılığı yüklenmesi şeklinde açıklanabilmektedir. En çok sorulan sorular arasında kredi kartı para puan nasıl kullanılır, yıl sonunda siliniyor mu, para puan kullanılan mağazalar ve alışveriş siteleri nelerdir konuları merak ediliyor.

Her bankanın kendine özgü sistemi ile yüklenen paralar diğer alışverişlerde indirim fırsatlarının yakalanmasına da olanak tanımaktadır. Para puanlar hangi karta ait ise post cihazında o kartın geçerliliği ile harcamalar gerçekleştirilebilir. Para puan kullanırken X bankasına ait kredi kartına yüklü olan 250TL değerindeki hediye parayı harcamalarda rahatlıkla kullanmak mümkündür. Örneğin bir alışveriş mağazasından 500 TL değerinde bir ütü alındığı varsayılırsa önceki alışverişlerden kart hesabında biriken para puanlar yeni alışveriş tutarından düşürülebilmektedir. Para puanlar bir sonraki alışveriş tutarının %50’sini geçmeyecek biçimde kullanılmaktadır.

Kredi Kartı Para Puan Nedir?

Kredi kartı para puan ne demek sorusuna kredi kartına yüklenen hediye para cevabını vermek doğru olacaktır. Kredi kartı para puan bankaların tahsis ettiği kartlarda alışveriş yapıldıkça belirli oranlarda para yüklemesi olarak ifade edilebilmektedir. Harcama gerçekleştirirken kazanılan puanların üye iş yerlerinde kullanılması ile ekonomik alışveriş yapılması da mümkün olmaktadır. Kazanılan para puanlar bankalardan, internet şubelerinden, ATM’lerden, çağrı merkezlerinden öğrenilebilmektedir. Bankalarda hediye para kullanımlarında kazanım oranlarda değişiklik yapılabilmektedir.

Para Puan Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı para puan nasıl kullanılır sorusu tüm bankalarda az çok farklılık gösterebilmekte ve her bankanın kendi üye iş yerlerinde kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Toplanan para puanlar farklı alışverişlerde ciddi tasarruflar sağlanmasında yardımcı olmaktadır. Bankalar kendilerine göre gerçekleştirdikleri oranlarda para puan kazanma şansı sunarken aynı şekilde anlaşmalı oldukları yerlerden de indirimli alışveriş imkanı sunmaktadır. Ancak para puanın banka ile üyeliği olmayan farklı bir merkezden kullanılması tercih edildiğinde indirim yarıya kadar düşecektir. Örneğin üye iş yerlerinde %2’lik para puan kazanabilirken üye olunmayan yerlerden yapılan alışverişlerde %1 oranında bir kar elde edildiği belirtilebilir.

Puan Kazandıran Kredi Kartları

Para puan bilinen diğer adıyla bonus veren kredi kartları alışveriş yaptıkça kazanılan puanı harcayabildiğiniz kredi kartı türüdür. En çok puan kazandıran kredi kartları şunlardır;

Sponsorlu Reklamlar
  • Garanti Bonus Card
  • Denizbank Bonus
  • İş Bankası Maximum
  • Akbank Axess
  • QNB Finansbank CardFinans
  • Yapı Kredi World Card
  • TEB Cepteteb
  • Halkbank Paraf
  • ING Bank Bonus Card

Yukarıdaki kredi kartlarına eğer kredi kartınız yoksa başvuru yaparken belirterek veya kullanıyorsanız bankanızı arayarak bonus özellikli kart isteyerek para puan kart alabilirsiniz. Aynı zamanda daha kolay kredi kartı veren bankalar Garanti Bonus, Denizbank Bonus, Halkbank Paraf ve Cepteteb kredi kartıdır.

Para Puan Nerelerde Geçerli?

Paraf puan, bonus, finansbank para puan nerelerde kullanılır, öncelikle kullandığınız bankanını anlaşmalı olduğu mağaza veya internet sitelerinde alışveriş yaptığınızda puan kazanabiliyorsunuz daha sonra hediye puanın kullanılacağı alan size mobil şubede belirtiliyor ve geçerli olan yerlerde yıl sonu gelmeden bonus puanları harcayabiliyorsunuz. Bankaların cep şubelerinde güncel bonus puan kampanyaları listeleniyor bazı bankalarda başvuru yaptıktan sonra yapacağınız alışverişlerde geçerli olan indirimler olabiliyor. Birçok büyük online alışveriş sitesi ve alışveriş merkezinde bulunan mağazalarda bu kampanyalar geçerli oluyor.

Ne Kadar Para Puan Kazanıldığı Nasıl Anlaşılır?

Kazanılan para puanların öğrenilmesi için postalanan ekstrelere bakılabilir, internet şubelerinden faydalanılabilir ya da ATM’ler aracılığı ile işlemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca müşteri hizmetleri aracılığı ile kazanılmış para puan tutarını öğrenmekte mümkün olmaktadır. Yanı sıra bankaların verdiği mesaj numarası aracılığı ile de bilgiler öğrenilebilmektedir. Örneğin; PUAN yazarak banka kart numarasının son 4 hanesi ile XXXX numaralı hatta SMS göndererek öğrenmek mümkündür. Fazla kart kullanılması durumunda tüm banka kartlarındaki toplam para puan ekrana yansıtılacaktır. Toplanan tüm para puanların TL karşılığını bulmak için 0,1 ile çarparak hesaplama yapılabilmektedir. Bu hediye para karşılığında da alışverişlerde indirim fırsatı yakalanabilmektedir.

Para puan sorgulama işlemi için ise her bankanın kendine özel mobil uygulamasından kredi kartlarım bölümüne gelerek kullanılabilir limit bölümünde ne kadar bonus para puan kazandığınızı görebilirsiniz.

Hamburger siparişi verilebilen bir markanın çeşitli ürünlerini internet üzerinden kredi kartı ve para puan kullanımı ile almak mümkündür. Hamburgerin yanına alınabilecek salata, sos, su, mısır gibi aparatifler sonrasında siparişi tamamla seçeneği işaretlendiğinde Para puan ile ödeme seçeneği kullanılarak ödenebilmektedir. Para puan ile yapılan alışverişler birçok sitenin günümüzde kullandığı ödeme seçenekleri arasında yer almaktadır. Üyelikleri olan iş yerlerinden yapılan harcamalarda karttaki birikmiş hediye paraların harcanmasını sağlayan para puan sistemi ile ürünler kolaylıkla alınabilmektedir. Kredi kartı para puan nedir ve nasıl kullanılır konulu tüm soruların cevaplanması ile bankaların para puan sistemi hakkında detaylı bilgi verdiğimiz ancak merak ettiğiniz sorular varsa yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir