BankalarKredi

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?


Kredi kartı 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur, kredi kartı asgari ödenirse ne olur? Kredi kartı ekstresinin minimum ödeme tutarını ödeyen kişiler herhangi bir olumsuz etki olup olmayacağınız merak ediyor. Kredi kartı ekstresinin minimum asgari tutarını ödemezsem veya eksik ödersem ne olur? Asgari ödeme tutarı nedir? Kredi kartı kullananların sık sık karşılaştığı ve özellikle yeni kredi kartı alanların merak ettiği minimum borç ödeme tutarı, asgari ödersem ne olur sorularını cevaplayacağız.

Asgari Borç Ödemek Ne İşe Yarar?

Asgari borç tutarını kredi kartına yatırarak tüm borçlarınızın sadece bir kısmını ödemiş olursunuz kalan kısmını ise aylık faiz oranlarıyla gelecek dönem hesap ekstresine ertelersiniz. Bu sayede ödeyebildiğiniz tutarı zorlanmadan tahsil eden banka ödenmeyen miktara faiz uygulayarak sizden kazanç sağlar. Borcun tamamını bir anda ödeyip nakit sıkışıklığı yaşamaktansa sonraki aya devredek daha rahat bütçe yönetimi sağlamanıza imkan verir.

Kredi Kartının Sürekli Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor örneğin 10.000 TL limitli kredi kartınız var ve 4.000 TL harcama yaptınız normalde geliriniz bu harcamayı karşılıyor ancak işleriniz yolunda gitmediği için ödeyemeyeceksiniz işte burada devreye bankaların belirlediği oranda ödeme yapmanız isteniyor. Bazı vatandaşların ise çoğu zaman kazancı giderini karşılamadığı için borçlanma miktarı daha yüksek oluyor ve sürekli eksik ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bu durumda zorlanarak ödeme yaptığı için banka tarafından bir kısıtlama veya negatif bir netice getireceğini düşünüyor. Sadece asgari ödeme yapmak sicili bozar mı diye de merak ediyor.

Halbuki banka sizden her geciken borç miktarı için belirli oranda faiz alıyor ve zarar etmiyor. Aslında sürekli bu şekilde ödeme yaptığınızda bankayada kazandırmış oluyorsunuz. Eğer bu işlemi her ay yapmak zorundaysanız hiç endişe etmeyin borç ertelemenizden dolayı bankalar hiçbir olumsuz işlem yapmazlar yeter ki ödeme günlerini atlamayın.

Minimum Asgari Ödeme Faiz Oranları

Her bankanın belirlediği farklı faiz oranı vardır. Ancak bankalar, merkez bankasının her 3 ayda bir belirlediği en üst alınabilecek faiz oranı limiti vardır. 2019 yılının ilk üç ayı için belirlenen oran en fazla %2,25 akdi faizdir.

Sponsorlu Reklamlar

Bankaların Asgari Ödeme Tutarı Oranları

2019 asgari ödeme oranı tablosu;

Kart Limitiniz Minimum Borç Ödeme Oranı
0 TL – 15.000 TL %30
15.001 TL – 20.000 TL %35
20.001 TL ve daha fazlası %40
Yeni alınmış kredi kartlarında ilk yıl %40

Kredigo Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
Ücretsiz E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Ve Öğrenme
Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)