Bankalar

Kredi Kartsız Senetle Telefon Satan Mağazalar

Finansal okur yazarlık seviyesinin düşük olması insanların bankalardan ve kredi kartından korkutan bir ortam hazırlamakta. Daha önceki dönemlerde kredi ve kredi kartı nedeni ile ağır borç yükü altından kalmış olmak ya da cezai işlemler almak kredi kartı kullanmak istememenin de farklı bir boyutu. Ancak söz konusu nakit harcama olduğunda bütçeyi zorlayan alışverişler yine taksit ihtiyacını gündeme getiriyor. Özellikle beyaz eşya, mobilya, elektronik cihaz ya da telefon alışlarında taksitlendirmenin önemi her geçen gün daha da çok artmakta.

Kredi Kartsız Taksitlendirme

Her ne kadar kredi kartsız taksitli alışverişin mümkün olmayacağı düşünülse de bu sav tamamen yanlış. Bazı yerel işletmelerin kredi kartı olmadan müşteriye taksitli alışveriş imkanı sunma seçenekleri mevcut. Burada taksitlendirmeyi sağlayan araç ise yine ticari faaliyetlerde kullanılan senetler. Alınmak istenen ürün karşılığında imzalanan senet ile taksitlendirme işlemi gerçekleştiriliyor.

Hukuksal Yaptırımı Var

Kağıt üzerinde kalmış olması güvensizlik riskini asla ortaya çıkarmamalı. Zira senetlerin ticari faaliyetlerde sık tercih edildiği düşünülür ise hukuksal olarak da bağlayıcılığı kesinlikle mevcuttur. Kişi almış olduğu ürün karşılığında senette yazılı olan borç ve taksitlerden sorumludur. Taksitlerin geciktirilmesi durumunda aynı kredi kartı gibi faiz yansıtılıp müşteriye rücu edilir. Bu sebeple senet yolu ile ürün almak isteyenlerin ticari bir araç ile alışverişini gerçekleştirdiğini bilmesinde ve buna göre ödemelerini düzenli yapmasında fayda var.

Senet İle Telefon Satışı

Senet karşılığı alışveriş yapılacak bu mağazalar yalnızca telefon satışında bu uygulamayı kullanmazlar. Beyaz eşya, mobilya, halı hatta kıyafet gibi ürünlerin satışında da müşterilere senet düzenleme yetkileri vardır. Genel olarak ilk taksit alışveriş esnasında müşteriden tahsil edilir ve diğer taksitler senet olarak düzenlenir. Müşteri bilgileri, vatandaşlık numarası, adres, telefon numarası, acil durumlarda ulaşılacak ikinci bir kişinin numarası gibi bilgiler alınarak ilgili bölümler doldurulur. Müşteri bu bilgilerin doğruluğunu onaylamak için senedi imzalar ve akış başlatılır. Ayın belirlenen günleri müşteri taksit tutarlarını firmaya getirir ve ödediği senedi firmadan tutar karşılığı alır. Bu taksit dönemi boyunca bu şekilde devam eder.

Bilgilerin Doğruluğu Önemli

Firmaya beyan edilen belge ya da bilgilerin doğruluğu son derece önemlidir. Yanlış bilgi karşılığı yapılan alışverişlerde firma uğradığı zararı müşteriye dava yolu ile rücu etme hakkına sahiptir. Aynı zamanda yanlış bilgi kaynaklı doğacak hiçbir zararı da karşılamayacaktır. Aynı zamanda yanlış bilgi tespitinde bulunan firma müşteri adına hukuksal süreç de başlatma yetkisine sahiptir. Müşterinin bu bilgilerinde herhangi bir değişiklik olursa firmaya bunu iletmekle de yükümlüdür. Acil durumlar için de genel olarak aileden bir kişinin numarası ve adresi verilir.

Telefon Alışlarında Senet Devri

Aslında bu yeni bir uygulama değildir. 1970′ li yıllardan bu yana yaygın olarak kullanılan senetler kredi kartlarının çıkması ve yaygınlaşmasından sonra uzun süre kullanılmamıştır. Ancak alınan kart ve ürün masrafları müşterileri yeniden senetli alışveriş alışkanlığına teşvik etmiştir. Bunun yanında daha önceki dönemlerde bankalar ile sıkıntılı süreç yaşayan, KKB skorunda ciddi düşüşler yaşamış olan ve geliri kredili ürün kullanmaya müsait olmayan kişiler de senet ile alışveriş yapmaya başlamıştır. Bunun yanında her ne kadar hukuksal bağlayıcılığı tartışmalara açık olsa da 18 yaşından küçük ve bu sebepten kredili ürün kullanamayan bireylere de senetli satış yapılabilmektedir. Ancak bunun hukuksal anlamda bağlayıcılığı şuan için bulunmamakta olup konu uzun tartışmalara yol açmıştır. Böyle bir durumda aile büyüklerinden bir tanesi senetli alışı gerçekleştirmelidir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)