Bankalar

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

Her ne kadar kredi başvurularını onaylamak bankaların inisiyatifine kalsa da genellikle bankalar müşterilerinin kredi isteklerini değerlendirirken kredi notunu ön planda tutar. Ancak kredi talebinde bulunan müşterilerin kredi notunun yüksek olması dışında bazı şartları yerine getirmesi ve gereken çeşitli koşullara uygun bulunmaları oldukça önemlidir. Kredi isteyen kişinin düzenli bir aylık geliri olması bu konuda en önemli etkene sahiptir. Aylık gelir, istenen kredi miktarına doğru orantılı ve dengeli olduğu sürece banka istenilen krediyi onaylamakta hiç tereddüt etmez.

Kredi Onayı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalar kredi talep eden kişinin kredi onayını yapmadan önce sıkı bir inceleme yaparlar ve bunun sonucunda müşterinin aylık gelirinin en fazla dört katına kadar kredi imkanı sunarlar. Örnek vermek gerekirse aylık geliri 4000 TL olan bir kişiye verilebilecek en fazla miktar olan 16000 TL, kişinin aylık geliriyle talep ettiği kredinin asgarisini verebileceği bir miktardır. Yani kişinin kredi notu ne kadar yüksek olsa da bankalar bundan daha fazla miktar vermeyecektir. Bunun yanı sıra kredi kullanmak isteyen kişi aylık gelir belgesini kredi başvurusunda mutlaka teslim etmelidir.

İstikrarlı bir aylık gelire sahip olmayan kişilerin kredi notları her ne kadar yüksek olsa da talepleri cevapsız kalacaktır. Yani kredi notunun yüksek olması kredi talebinde tek başına hiçbir anlam ifade etmemektedir. Sonuç olarak kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notunun yüksekliği, düzenli ve belgeli bir aylık gelirinin olması ve istediği kredi miktarı ile aylık gelirinin doğru orantılı olması gerekmektedir. Belirtilen koşulları yerine getiren kişiler kredi taleplerinde hüsrana uğramayacaktır ve kolaylıkla kredilerini alabilecektir. Bu koşullarda meydana gelen herhangi bir eksiklik kişilerin istedikleri krediyi kullanamamalarına neden olacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)