BankalarKredi

Kredi Tahsis Ücreti Nedir? İade Ediliyor Mu?


Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda dosya masrafı adı altında belirli ücretler yansıtılmaktadır. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi farketmeksizin kredi çektiğinizde ek masraflar vatandaşa yansıtılmaktadır. Son zamanlarda kredi çeken vatandaşların farkettiği üzere kredi tahsis ve değerlendirme adıyla 200 TL ila 2000 TL arasında hesaplarından ücret çekildiğini görüyor. Yazının devamında kredi tahsis ücreti nedir? Kredi tahsis ücreti iadesi yapılıyor mu? Bankaların aldığı kredi tahsis ücreti yasal mı? Dilekçe vererek geri alınabilir mi? Gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Herhangi bir bankadan krediniz onaylandığında 3, 6 aylık periyotlarda çekilen veya çekilen krediden yapılan kesintiler ile bankaların tahsil ettiği kredi tahsis ücreti eskiden dosya masrafı olarak peşin alınırken artık taksitli şekilde hesabınızdan çekilebiliyor. Kredi tahsis ücreti bankaların masraf kalemi olarak aldığı bir ücrettir.

Kredi Tahsis Ücreti Yasal Mı?

BDDK tarafından kredi kullanan vatandaştan alınabilecek dosya masrafı gibi kesintiler %0,5 ile sınırlandırılmıştır. Yani bu miktara kadar alınan dosya masrafı vb ek kesintiler yasaldır. Ancak bazı kullanıcılar çok daha fazla ücret çekildiğinden şikayetçi oluyor. BDDK tarafından belirlenen orandan fazla ücret alınırsa iade için dilekçe yazıp geri alma imkanınızın mevcut olduğunu hatırlatalım.

Kredi Tahsis Ücreti Geri Alma Dilekçesi

Kredi tahsis ücreti nasıl geri alınır, iadesi yapılıyor mu sorusunu şu şekilde cevaplayalım. Eğer banka sizden zorunlu masraflar haricinde %0,5 üzeri ücret aldıysa fazlasını iade etmelerini için dilekçe yazabilirsiniz. Ancak çekilen masraf binde beş oranından az ise yasal olarak iade alma şansınız bulunmuyor. Örneğin 10.000 TL kredi çektiğinizde ve 50 TL üzeri tahsis ücreti alındı ise bu durumda aşağıdaki dilekçe örneğine bakarak Tüketici Hakem Heyeti’ne geri almak için başvurabilirsiniz.

…………………………..BANKASI …………………İLİ ……………………………ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE
KONU: Kredi Tahsis Ücreti İadesi.
Bankanızın ……………….. numaralı kredi müşterisiyim. Her kredi işleminde bankanıza kredi masrafını ödemekteyim. Ancak, çeşitli mahkemeler ve Yargıtay kararlarıyla “Kredi masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.” Bu çerçevede;
1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masrafları ödentilerinin on yıl geriye dönük dökümünün bir listesinin verilmesini,
2- On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının yasal faizi ile tarafıma iadesini,
Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.
Saygılarımla,…./…../2019
Ad Soyad
İmza
AÇIK ADRES:………..

Dilekçeyi nereye göndereceğim?

Sponsorlu Reklamlar

Yazdığınız dilekçe ile tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir. Bunun için E-Devlet Tüketici Şikayet Uygulaması adresini kullanabilirsiniz.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir