Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Kredi yasal takip süreci ne zaman başlar, kredi borcu ne zaman yasal takibe girer, kredi borcu icra takibi ne zaman başlar, kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı? Tüm detaylarıyla bu yazımızda sizleri bilgilendireceğiz. Kredi çekerken birden fazla sözleşme sayfası imzalanarak alınıyor ancak birçok kişi tarafından çoğu zaman kredi sözleşmesi detayları incelenmiyor. Banka kredi sözleşmesi ile kredi borcu ödenmezse neler yapabileceğini ve sizin bunu kabul etmenizi istediği için sayfalarca maddelere imza atmanızı ister. Eğer herhangi bir durumdan dolayı kredi borcu ödenmezse neler olur, nasıl bir süreç işler tümüyle kabul etmiş sayılırsınız. Pek tabiki bazen ön görülemeyen sorunlar yüzünden kredi borcu gecikmesi ve ödenmemesi ile karşılaşılabilir bu durumda kredi yasal takip mesajı gelebilir sonrasında yasal takip sorgulama ile net bilgiye ulaşılabilir. Aynı şekilde kredi kartı borcu ödenmezse eve icra gelir mi? Bu durumda kredi borcu kaç ay ödenmezse icra gelir, yasal takip ne zaman kalkar?

Kredi Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Olağan durumlar haricinde yaşanan bir olumsuzluk nedeniyle kredi borcu taksitlerini ödeyemeyen veya ödemekte zorluk çeken kişilerin genellikle haberdar olduğu yer cep telefonuna gelen yasal takip mesajıdır. Yasal takip mesajı geldi ne yapmalıyım? Bankadan çekmiş olduğunuz krediyi 3 ay boyunca ödemezseniz veya 2 taksit gecikmesi varsa banka tarafından takibe alınırsınız. Banka tarafından ödenmemiş taksitlerin ödenmesi için bir süre verilir ve ödenmesi istenir. Eğer bu süre zarfında hala ödenmediyse yasal takip başlar. Yasal takibin ne zaman başlayacağı ise bankanın süreci ne kadar hızlı kontrol ettiğiyle alakalıdır. Bankanın uyarısından sonra borcu bir şekilde ödemeyi düşünüyorsanız banka ile konuştuğunuzda yapılandırma gibi seçenekler sunulabiliyor. Genellikle banka çalışanı tarafından aranırsınız ve kredi taksitlerini geciktirdiğiniz ödemeniz gerektiğini söylerler. Bu durumda maaşı banka hesabına yatan kişiler icra süresi ne zaman başlar, Maaşıma haciz gelir mi? Sorularını sormaktadırlar.

Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Kredi borcu ne zaman takibe düşer, kredi kaç ay ödenmezse takibe düşer? Yasal takip süreci banka kredi borcunun taksitelerini 3 ay boyunca ödemediğinizde başlatır. Bu süreçte yasal takip için avukat ile banka borçluya ulaşmaya ve tahsil etme yoluna gider. Avukat aynı zamanda yapılandırma ve uzlaşma teklifleride yapabilir, bu süre içinde banka çalışanlarıda borçluyu arayabilir.

Banka Kredi Borcu Yüzünden Aile İle Görüşebilir Mi?

Kredi yasal takip sürecine girmiş, kredi taksit ödemelerini geciktirmiş olan kişiler banka ile haciz veya icralık olma durumlarında aile bireylerine ulaşılır mı? Bankaların kesinlikle borçlu ve kefil olan kişiler haricinde kimseye haber verme veya ulaşma hakkı yoktur. Ancak icra veya haciz durumunda ailenizden herhangi bir talepte bulunulursa yasal hakkınızı kullanabilirsiniz.

Banka Ne Zaman İhtarname Çeker?

Kredi borcunuzun 2 taksit ödemesi geciktiğinde banka kayıtlı adresinize ihtarname çeker. Bankaların ihtarname gönderme süreleri değişebiliyor. İlk taksit ödenmediğinde ihtarname gönderen bankalarda bulunuyor. Evinize ihtarname geldikten sonra anlaşma, uzlaşma yoluna gitmeniz bu süreçten zarar görmemeniz adına önemlidir.

Kredi Borcu Yüzünden Haciz Ne Zaman Gelir?

Borcun ödenmesi konusunda herhangi bir gelişme olmazsa avukat tarafından varsa maaşınızın %25’i yani 4’te 1’i haczedilir ve tapuda adınıza kayıtlı taşınmazlara (ev, arsa vb), şahsınıza ait araç ve mallara icra gelir. Yasal takip sürecinde 3 ay olmadan banka çalışanı veya avukat tarafından size borcu ödemeniz için yapılacak teklifleri eğer avantajlı bulursanız ve ödeme yapabilecekseniz kabul etmeniz yararınıza olacaktır. Bu sürede banka çalışanları ile borç hakkında işlem yapamazsınız tüm işlemler avukat ile yapılır. Avukatlar tekrar borcun ödenmesi için belirli süre verir bundan sonra da herhangi ödeme yapılmazsa maaşa haciz, eve icra gibi kredi borcunu tahsil etme yoluna gidiliyor. Mal varlıklarınız haczedildiğinde değerinin %40’ına kadar satılabileceğini bilmeniz gerekiyor.

Bankanın Avukatı Ne Zaman İletişime Geçer?

Banka avukatı sizinle kredi ödemenizin 3.taksiti dahil ödenmediğinde yasal takip süreci başlamasıyla iletişime geçer. Bankaların bölgelerine yakın olan avukatlık büroları ile anlaşarak borç tahsil işlemleri için yetkilendirir. Banka avukatı sizi aramadan önce direkt banka çalışanları tarafından aranırsınız ve çoğu zaman ödemeniz için anlaşılmak istenir. Eğer kredi borcunuzu ödeyebilecekseniz yasal takibe girmeden banka ile anlaşmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Banka Avukatı İle Pazarlık Yapılabilir Mi?

Ödenmemiş krediler banka tarafından yasal takibe alındığında çoğu zaman haciz işlemlerinde tüm alacak tahsil edilemediği için batık kredi olarak değerlendiriliyor. Haciz geldiğinde sadece lüks sayılabilecek varlıklara ve maaşın sadece 4’te 1’i alınabildiği için avukatlar uzlaşma yoluna gidebiliyor. Tüm avukatlar için geçerli olmamakla birlikte pazarlık ile ana para ödemesi veya taksitle ödeme anlaşması yapabilirsiniz.

İcra ve Avukatlık Masrafları Ne Kadar Tutar?

Yasal takipli kredi borcu için anlaşılan avukat ve banka arasındaki sözleşmeye bağlı olarak ücret değişir. Yasal ücret sınırı olmasına rağmen avukatlık ücretleri oldukça yüksektir. Eğer henüz yasal takibe alınmamış bir kredi borcunuz varsa avukatlık olmadan önce borç ödeme yoluna gitmeniz iyi olacaktır, aksi hale avukatlık ve icra masrafları olarak iyi bir miktar ödemeniz gerekir.

Yasal avukatlık ücretleri şu şekildedir;

İlk 35.000 TL için12%
Sonra Gelen 45. 000 TL için11%
Sonra Gelen 80. 000 TL için8%
Sonra Gelen 240.000 TL için6%

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi ödemesi geciktiğinde normal kredi faizinden ayrı olarak üstüne eklenen gecikme faizi ödemeniz gerekiyor. Bu gecikme faizi şu şekilde hesaplanır; %2 faizli kredi çektiyseniz %30 gecikme faizi eklenebilir. %2 faiz oranlı krediniz gecikme faizi ile birlikte %2,60 oluyor. Kısacası gecikme cezası olarak ödeyeceğiniz faiz miktarı eklenince önceki oran %30 arttırılıyor ayrıca vergi ile birlikte yaklaşık %50 oranında kredi faiziniz artar.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Kalkar?

Avukatlık olanlar ve sicili bozulanların merak ettiğini soru sicilim ne zaman temizlenir? Kredi borcu ödenmezse yasal takip ile birlikte sicilinizde bozulur. Bankaların kredi verirken veya kredi kartı başvurularında baktığı en önemli etken olan kredi notunuzda bu işlemden kötü etkilenir. Avukatlık olmuş kredi borcu ödendikten sonra ne zaman kalkacağı ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Borcunuzu ödedikten 5 yıl sonrasına kadar kredi kartı alamaz ve kredi çekemezsiniz. Bu süreden sonra kredi siciliniz temizlenir.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Related Posts

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı 2019

İsviçre İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı

İsviçre iş ilanları incelenerek bu ülkenin birçok farklı şehrinde iş bulabilir ve çalışabilirsiniz. Sitemizde İsviçre de iş veren birçok firma ve bu firmaların ilanları konu altında yer…

kredi kartı yapılandırması

Kredi Yapılandırma Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı yapılandırması hakkında çıkan haberler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün sizlere merak ettiğiniz sorulardan olan Kredi kartı yapılandırma sicili etkiler mi? Sorusunun cevabını…

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Dilekçesi Örneği

Kredi kartı borçlarınızın her geçen gün giderek artması beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de yapacağınız hamleler ile kredi kartı borçlarınızdan uzun süreli bir…

Cinsel çapalama nedir?

Esma Ezmeci tarafından anlatılan cinsel çapalama oldukça dikkat çekmekte. Birçok kişi arama motorlarında cinsel çapalama nedir sorusunu araştırıyor. İşte detaylar… Cinsel çapalama nedir? Çapalama, duyuları harekete geçirme…

Johnny Sins neden öldü?

Birçok kişi tarafından tanınan yetişkin içerikli film sektöründe yer alan tanınmış oyuncunun ölüp ölmediği merak konusu olmuş durumda. Birçok kişi arama motorlarında johnny sins neden öldü sorusunu…

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları 2019

En İyi Tefeci Bul Tefeci Arıyorum Adresleri Telefonları

Bu yazımız da sizlere güncel tefeci hakkında bilgiler sunacağız. Günümüz de bankalar ve finans şirketlerinden kırmızı çizgi yediği için kredi alamayan kişi ve firmalar soluğu tefecilere başvurarak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir