İşçi alımıYurtdışı işçi alımı iş ilanları

Kuveyt Göçmen İşçi Alımı Başvurusu, Maaşları, Yaşam Şartları


Kuveyt göçmen işçi alımı başvurusu için Hindistan’tan, Bangladeş’ten, Nepal’den ve Türkiye’den birçok insan başvuruda bulunmaktadır. İş ilanlarına bakıldığında petrokimya sektöründe çalışan sayısının daha fazla olduğu görülmektedir. Türkler ise inşaat, gıda ve turizm sektöründe faaliyet göstermektedirler.

Kuveyt’te Çalışma İmkanları Nasıldır?

Kuveyt’teki iş imkanına bakıldığında; 1990 yılındaki 7 aylık savaşın sonrasında başlayan bir büyüme dönemi vardır ve sonrasında hızla iş imkanları daha fazla olmaya başlamıştır. Kuveyt’te iş yapan Türk firmaları yatırımlarını inşaat ve sanayi alanında yapmaktadır. Kuveyt’e yatırım yapan ilk ülkelerden biri de Türkiye’dir. Kuveyt’in savaş yaralarını sarması ile beraber Kuveyt inşaat firmalarını Türkler ile beraber diğer Asya ve Avrupa ülkeleri de işletmeye başlamıştır. Kuveyt’in ihracatının %95’ini petrol ve petrol ürünleri kapsamaktadır. Ülke ekonomisine bakıldığında ise; dünyanın en zengin yedinci ülkesi sayılmaktadır.

Kuveyt’te İş Başvuru Süreci ve Çalışma Vizesi Nasıldır?

Kuveyt iş başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle beyaz yaka veya mavi yaka olarak çalışmak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Beyaz yaka olarak iş fırsatı yakalamak isteyenler, ara kademe veya üst kademe yönetici olarak çalışabilmektedirler. Bunun için ise yükseköğretimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Ayrıca hem çalışma vizesine hem de oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir. Pasaportları en az 6 aylık olmalıdır. Türk firmaları iş başvuru sürecini, Türkiye’de bulunan firmalarının insan kaynakları aracılığı ile yönetmektedir. Referansın olması durumunda ise işe kabul süreci hızlanmaktadır. İşe alım sürecinin başarı ile sonuçlanması durumunda bazı firmalar deneme süresi vermektedirler. Bu deneme süreleri genellikle 3 ay olmaktadır. Kuveyt’e giriş yapan Türklerin havalimanından 3 aylık ücretsiz vize alabilmeleri mümkündür. Dolayısı ile deneme süreci bitene kadar bu vizeyi pasaportlarına işleterek Kuveyt’te kalabilirler. Sonrasında ise; 2 adet vize başvuru formu, sabıka kaydı, sağlık raporu, 2 adet fotoğraf ve en az 1 sene geçerli olan pasaport fotokopisi ile çalışma vizesine başvuru yapılabilmektedir.

Kuveyt’te Sektörlere Göre Maaşlar Nasıldır?

Kuveyt’te asgari ücret, 200 Dinar olmaktadır ve bu da yaklaşık 650 Dolara denk gelmektedir. Kuveyt’te işçi alımı yapan firmalara bakıldığında; duvar ustalarına 1.900 Dolar, inşaat işçilerine 1.750 Dolar, tesisatçılara 2250 Dolar, elektrikçilere 2.400 Dolar, vinç operatörlerine ise 2.750 Dolar verilmektedir. Gıda sektöründe çalışanlar aylık 1500 Dolar ile 1.600 Dolar civarında para kazanabilmektedirler. Eğer iş yerleri ülke içerisinde popüler olan bir restoran olur ise; aylık kazançları 2.500 Dolara kadar çıkabilmektedir. Sağlık sektöründe çalışanların maaşları ortalama 1.800 Dolar ile 2.200 Dolar arasında olmaktadır. Lojistik sektöründe çalışanların ise aylık 2.600 Dolara kadar para kazanabilmeleri mümkündür.

Kuveyt’te Sosyal Hayat Nasıldır?

Kuveyt’teki işçi maaşlarına ve diğer sektörlerdeki maaşlara bakıldığında oldukça yüksek olduğu görülmektedir. İslam kurallarının yoğun olarak uygulandığı bir ülkedir. Alkol satışı ülkede yoktur. Sıcaklığın yüksek olduğu Kuveyt’te yazları 50 derece ve kışları da 30 derece görülebilmektedir. Bu yüzden Kuveyt halkı sosyal hayatlarında daha çok alışveriş merkezlerinde vakit geçirmekten hoşlanmaktadır. İşçi arayan firmalara, bu firmaların tarzlarına bakıldığında; ülkede Amerikan kültürünün yayılmaya başladığı görülmektedir. Bu da Amerikalı çalışanların fazlalığından kaynaklanmaktadır. Gelirin fazla olduğu gibi giderin de fazla olduğu bir yer olan Kuveyt’te kiralar aylık ortalama 1.000 Dolar civarındadır. Yemek, ulaşım, fatura gibi günlük harcamalar ise aylık 1.000 Doları bulabilmektedir. Dolayısı ile 2.000 Dolardan daha fazla bir maaş ile çalışıyor olunması durumunda, Kuveyt’teki sosyal imkanlardan rahat bir şekilde faydalanmak mümkündür.

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

4 Yorum

  1. Ben tır şöförüyüm şöför olarak gitmek istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum

  2. Meraba ben seramik ustasıyım sertifikam var
    17 yıllık İş deneyimim var küvette iş olursa
    Be hazırım pasaportum da hazır saygılar

  3. Kuveyt ve Qatar da erkek kuaförü isteyen varsa benimle iletişime geçebilir İZMİRLİ USTA tamer ben bu cep nodan ulaşın olurmu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.