İşçi alımıYurtdışı işçi alımı iş ilanları

Moldova İş İlanları, Göçmen İşçi Alımı Başvurusu, Maaşları, Yaşam Şartları, Asgari Ücret


Moldova’da göçmen işçi alımı başvurusu yapmak isteyen Türkler, nüfusun %4’ünü oluşturmaktadır. Moldova İş ilanları için ise çeşitli kariyer sitelerinden ulaşabilmek mümkündür. Referansın olması durumunda, işe alımda şans artmaktadır. Bu nedenle eğer bir mesleğiniz var ve mesleğinize göre iş arıyorsanız, iş ilanları sitesi bulup o sitede arama yapmak daha etkili sonuç verecektir. Ama diğer bir yandan da yurtdışı iş ilanları bulmanın en kolay yolu bir Türk firması ile anlaşıp, anlaşma şartları doğrultusunda gitmektir.

Moldova’da Çalışma Şartları Nelerdir?

Moldova’da iş yapan Türk firmalarında çalışmak isteyen kişiler, haftada 40 saatlik bir çalışma süresine tabidir. Hafta içerisinde sadece 5 gün çalışmaktadırlar ve günde de 8 saatlik bir çalışma süresine denk düşmektedir. Moldova’da işçi arayan firmaların çalışma şartları Türkiye’deki firmaların çalışma şartları ile benzerlik göstermektedir. Moldova’da iş başvurusu yapanların tercih ettikleri ve ülke ekonomisini de döndüren sektörlere bakıldığında; nüfusun %35’inin tarım ile, %28’inin ise sanayi ile alakalı işler yaptığı görülmektedir. Buğday, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı ve tütün gibi ürünlerin yetiştirilmesine ağırlık verilmektedir. Moldova ekonomisinin en ciddi gelir kaynağı ise bağcılıktır. Prut ve Dinyester; Moldova topraklarının verimini arttıran akarsularıdır. Sanayi alanında ise özellikle elektrikli aletler ve inşaat malzemesi sanayisi gelişmektedir. Moldova’nın sahip olduğu yer altı kaynakları, nitelikli mineraller değillerdir. Fosfor, linyit, kalay, cips gibi kaynaklar çıkarılmaktadır. Bu yüzden yer altı kaynaklarından ciddi gelir elde edilmemektedir.

Moldova’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Moldova’da asgari ücret; %9.6 oranında zam görmüştür ve 2.610 Moldova Leyi olmuştur. Asgari ücret ile çalışan bir kişinin saatlik ücreti ise; 15.44 Moldova Leyi olmaktadır. Moldova’da asgari ücrete yapılan son zam; 25 Nisan 2019 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun verdiği karar ile yapılmıştır. Moldova’daki inşaat firmaları başta olmak üzere birçok firma asgari ücretten daha fazla ücret vermektedir. Türk Lirası cinsinden Moldova Leyi hesaplandığında; 1 Euro’nun 19.50 Moldova Leyi’ne ve 1 TL’nin de 2.55 Moldova Leyi’ne denk geldiği görülmektedir. Kurlar ile arası çok iyi olmayan ve oldukça düşük bir yerel paraya sahip olan Moldova, ekonomisi çok parlak olmayan bir ülkedir.

Moldova’da Yaşam Maliyeti Ne Kadardır?

Moldova’da iş imkanı yakalayan kişilerin yaşam maliyeti örnekleri aşağıda verilmiştir:

  • Market alışverişinde alınabileceklerin fiyatlarına bakıldığında; 250 gram somun ekmek için 0.15 Euro, bir düzine yumurta için 1.04 Euro, 1 kg tavuk kanadı için 3.32 Euro, 1 litre süt için 0.65 Euro verilmektedir. 1 kg domates için 1.46 Euro, 1 kg marul için 0.74 Euro ücret ödenmektedir.
  • Gidilen ucuz bir restoranda kişi başı 4.16 Euro hesap ödenirken, iyi bir restoranda iki kişi 20.17 Euro hesap ödemektedir.
  • Ortalama 35.18 Euro’ya elbise alınabilecek bir ülkedir.
  • Moldova’ya işçi alımı ile gelmiş olanların 80 metrekare bir evde kalması durumunda; aylık 108.30 Euro fatura parası ayırması gerekmektedir.
  • Aylık toplu taşıma kartının ücreti 7.56 Euro’dur.
  • 1 litre benzin için 0.94 Euro verilmektedir.
  • İşçi maaşlarına bakıldığında; düşük bütçeli birinin bir gün içerisinde Moldova’yı gezerken harcaması gereken ücret 35.50 Euro olmaktadır.

Sosyal Hayat İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İş fırsatlarını değerlendirerek Moldova’ya giden kişilerin öncelikle Moldova’da eğlence hayatının bir hayli renkli olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Resmi dili Romence olmasına rağmen, Rusça birçok Moldovalı için ana dili gibidir. Nüfusun %98’i Doğu Ortodoks iken, geri kalanı da Yahudi’dir. Kış ayları oldukça çetin geçtiği için sosyal hayatı yaz aylarında daha hareketlidir ve yazın sıcaklığı 20 derece ile 23 derece arasında değişmektedir. Başkenti Kişinev olan Moldova; şarap üretimi ile adını duyurmuştur ve dünyanın en büyük şarap mahzenlerinden biri de burada bulunmaktadır. Milli sporu trantadır ve insanları da oldukça sıcakkanlıdır.

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.