Araç kampanyaları

Peşinatsız 2. El Araba Kampanyaları (Taksitle Araba)


Araba almak isteyip de sıfır kilometre araba almaya bütçesi imkan vermeyen, hatta bunun yanında her ay taksit ödeyecek imkanı olup da peşinatı olmayanlar için peşinatsız 2. el araba kampanyaları mükemmel fırsatlar sunmaktadır. Sıfır araçların satışını artırmaya çalışan firmaların yapmış olduğu takas kampanyaları sonucu stoklarında biriken ikinci el araçları eritebilmek için düzenli tarihli ya da stokların durumuna göre başlattıkları kampanyalarda hiç peşinat almadan 2. el araba satmaktadırlar. Peşinatsız araba almak istiyorum diyen araç severler 2. el araba kampanyalarına yönelmelidirler. Sıfır peşinat ile araba sahibi olmak artık sizin elinizde. Senetle araba veren galeriler, firmalar, yerler İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi birçok büyük illerde mevcuttur bunlar sayesinde hiç peşinatsız senetle araba almak mümkün olmaktadır.

Peşinatsız Senetle 2. El Araba Kampanyaları

Sıfır araç satan ve finans desteği sunan firmalar ile sıfır araçlar için kredi satan banka ve finans kurumları genellikle aracın % 75’ine kadar kredi imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla kredilendirilen miktarın dışında kalan % 25’lik bölümün peşinat olarak ödenmesi gerekir. Her ne kadar ikinci el araçlarda da aracın % 75’ine kadar kredi verilse de ikinci el araçlarda kredi hesaplamasında kullanılan rayiç bedel ile aracın fiilen satıldığı piyasa değeri arasında oluşan fark aracın tamamına kredi çıkmasına, dolayısıyla peşinatsız 2. el araba kampanyaları yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Peşinatsız araba almak için yola çıkanların karşılaştıkları bir başka durum ise kredi notudur. Bankalar tarafından bir kişinin aldığı borçları ödemesi konusunda sadakatinin, borçların düzenli ödenip ödenmediğinin belirlenebilmesi için geliştirilmiş ve tüm bankalar tarafından değerlendirilmesi amacıyla bankalar arasında merkezi olarak kullanıma açılmış bulunan kredi notu değerlendirme sistemi bulunmaktadır. Siz herhangi bir bankaya kredi almak için gittiğinizde daha önce o banka ile alışverişiniz olmasa da o banka tarafından bankacılık sistemindeki ödemelerinizin düzenli olup olmadığına bakılarak kredi notunuz tespit edilir ve bu nota göre size verilebilecek kredi miktarı ortaya çıkar.

Eğer kredi sicili de denilen kredi notunuz yüksek ise senetle araba alma konusunda araç almanızda bir sorunla karşılaşmazsınız. Ancak kredi notu konusunda bir problem oluşursa, başka bir deyişle arabanın tamamına kredi çekmek için yeterli kredi notuna ulaşılmamışsa araç satıcıları bu durumda peşinat istemek durumundadırlar. İster araba satan firmaların finans sisteminden yararlanarak isterse de herhangi bir bankadan kredi alarak araç almak istediğinizde mutlaka kredi notunuz sorgulanacaktır. Kredi notunuzu araba alım işleminizden önce öğrenmek için herhangi bir banka şubesine müracaat etmeniz gerekir.

Peşinatsız Taksitle Araba Veren Galeriler

Sıfır arat üreticisi markalar, sadece 2. el araç satışı yapan ve 2. el araç parkuruna sahip şirketler, araba kiralama şirketleri, ihale ile araba kiralama şirketlerinin filodan çıkarttıkları araçları alıp satan firmalar, icra yolu ile aldıkları araçları satışa çıkaran bankalar peşinatsız 2. el araba kampanyaları düzenlemektedir. Sıfır araç satışında markalar arası rekabet ikinci el piyasasını tüketici lehine etkilemektedir. Eğer yeni aracınızı araba markalarının ikinci el stoklarından seçmek ya da sadece ikinci el araba satışı yapan ve kampanya başlatmış olan firmalardan almak isteyenlerin bankaya gitmeden önce ilgili firmaya gidip önce arabalarını seçmeleri ve firmaların sunduğu fırsatları değerlendirmeleri daha yararlı olabilir.

Sponsorlu Reklamlar

Bu yıllarda senetle araba satan galeriler dışında peşinatsız senetle taksitle araba veren yerlerde bulunuyor bunlar;

  • Sahibinden.com senetle araba veren galeriler
  • Wowwo
  • Otoshops
  • Bir arabam

Araba kiralama şirketleri tarafından satın alınan araçlar şirket bünyesinde en fazla üç yıl tutulduklarından her yıl ellerinde bulunan araçların bir bölümünü satışa çıkarıp yeni araçları filolarına katmak isterler. Bu işlemi süratli bir şekilde yapmak isteyen şirketler bunun sonucu olarak senetle 2. el araba satan galeriler düzenlemektedir. Bankalar çeşitli sebeplerle tahsil edilemeyen alacakları için haciz yolu ile aldıkları araçlar belli bir stok miktarına ulaştığında bu araçlar için kampanyalar düzenlemekte, bazen faiz oranlarını bile sıfıra kadar yaklaştırmaktadırlar. Genellikle bu kampanyaları düzenleyenler internet üzerinden duyuru yapmak suretiyle kampanya gerçekleştirdiklerinden araç almadan önce bu kampanyaları takip etmek tüketiciler açısından faydalı olabilir.

Peşinatsız Araba Almak İstiyorum

İkinci el araç satışları ile ilgili düzenlenen ve resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre ‘Binek araç edinmek amacı ile tüketicilere kullandırılacak olan taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredi paketlerinde ya da finansal kiralama yapılacak işlemlerde, kredi miktarının taşıt değerine oranı üzerinden taşıtın nihai fatura değeri üzerinden oranlama yapılır. Taşıtın nihai fatura değeri elli bin TL ve altında ise sunulacak olan kredi miktarı % 70 oranını aşamaz. Elli bin lirayı geçen taşıtlarda ise bu oran taşıtın ilk elli bin liralık bölümü için % 70 oranını, üzerinde kalan bölümü için % 50 oranını aşamaz. İkinci el binek araçlarda sunulacak kredilerde ise taşıt değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.’ düzenlemesi getirilmiştir.

Yukarıda yer alan mevzuat düzenlemesine göre 40 bin liralık bir araç alana % 70 oranında yani 28 bin lira taşıt kredisi verilebilirken 80 bin liralık bir araç almak isteyene ilk 50 bin liralık bölüm için % 70 oranı ile 35 bin lira kredi verilir. Sonraki 30 bin lira için ise % 50 oranı ile 15 bin lira kredi verilir. Böyle bir durumda tüketiciler kullandıkları aracı takas ederek peşinatsız senetle araba fırsatından yararlanabilirler. Araba markalarının gerek kendi başlattıkları kampanyalar gerekse bu markaların ikinci el araçlarını alıp kendi parkurunda kampanyalı satış yapan ikinci el firmaları bu piyasanın canlı kalmasını sağlamaktadırlar.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.