BankalarKredi

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? (EMEKLİ MAAŞ KREDİSİ)


PTT kredi başvurusu nasıl yapılır, başvuru formu nasıl doldurulur, kredi çekme şartları nelerdir? PTT banka kredisi hesaplaması ve merak ettiğiniz tüm soruların cevabını vereceğiz. PTT şubelerinden maaş alanlar kredi çekmek istediğinde sağlanan en büyük avantaj emekliye faizsiz kredi müjdesi ile biliniyor. Çalışanlar gelir belgesi, işsizler kefil veya düzenli gelir şartı, emekliler ise maaş sebebiyle uygun faizli PTT kredi başvurusu yapabiliyor. Bu içeriğimizde PTT kredi hesaplama, ev hanımlarına kredi imkanı, PTT kredisi veren bankalar hangileri sizler için araştırdık.

PTT Emekliye Kredi Veriyor Mu? (FAİZSİZ KREDİ)

Emekliye faizsiz kredi müjdesi olarak bilinen kredi tutarı maaşın 10 katına kadar faizsiz kredi imkanı emekli maaşını PTT’den alanlara verilmişti. PTT faizsiz kredi kampanyası geçen sene içinde yapılmış olup şu an aktif olarak bu kampanya devam etmiyor. Ancak bazı bankalar tarafından verilen PTT kredisi düşük faiz oranları ile acil nakit ihtiyaçlarında hala cazip kalıyor. PTT üzerinden maaş almıyorsanız da kredi başvurunuzu PTT ile yapabilirsiniz. BDDK tarafından yapılan son düzenleme ile ihtiyaç kredisi taksit vade sayıları 60 ay’a kadar uzatılmasıyla birlikte çalışanlara, emeklilere veya ev hanımlarına düşük taksitli kredi çekme imkanı bulunuyor.

PTT Ne Kadar Kredi Veriyor?

En yüksek kredi çekme limiti emeklilerde farklı olarak uygulanmıyor. Emekli maaşı alan bir kişi elbette düzenli gelir kaynağına sahip olduğu için düşük faiz ve daha yüksek miktar kredi çekebiliyor. Emekli kredisinin en büyük avantajı daha az faiz ödemek ve bankaların teminat olarak gördüğü maaş sayesinde yapılan özel kampanyalardan yararlanmaktır. İhtiyaç kredilerinde 60.000 TL limit bulunuyor kredi çekecek çalışan veya emeklinin kredi notu, sicil geçmişi ve risk raporuna göre PTT ne kadar kredi vereceğini belirliyor. Alınan emekli maaşı miktarı ve yaş önemli faktör olarak görülüyor. Ne kadar kredi kullanabileceğinizi aşağıdaki başvuru detaylarından sonra PTT ile öğrenebileceksiniz.

PTT Kredisi Başvurusu Şartları (Kimler Alabilir)

Kimler PTT üzerinden kredi alabilir sorusunu birçok çalışan veya emekli olupta maaşı farklı bir bankaya yatan kişiler soruyor. PTT kredisi alabilmek için maaşınızın farklı bankada yatıyor olması engel değil ancak faizsiz kredi ve diğer özel kampanyalardan yararlanabilmek için maaş hesabınızın PTT’ye taşınması daha olumlu olacaktır. Maaş hesabını PTT’ye taşımak için ne yapmanız gerektiğini yazının devamında anlatacağız.

Emekli Maaşını PTT’den Alanlar

Sponsorlu Reklamlar
  • Kredi notunun 1100 üzerinde olması veya riskli grupta yer almaması
  • Başvuru tarihi itibariyle 84 yaşından küçük olmak
  • Taksitlerin en fazla aylık gelirin yarısı kadar olması (Örn: 1000 TL Maaş – 500 TL Kredi Ödemesi)

Emekli Maaşı PTT Harici Bankaya Yatanlar

  • Gelir belgesi (Maaş bordrosu, maaş yazısı veya düzenli gelir kaynağı)
  • Kredi puanın yeterli düzeyde olması
  • Taksit tutarının gelirin yarısı kadar olması
  • 84 yaşından küçük olmak

Sigortalı Çalışanlar

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Kredi sicili bozuk veya kara listede olmamak

PTT Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi onayı için banka ve kamu kuruluşlarının dikkat ettiği en önemli etkenler arasında olan kredi notu, bankalarla geçmiş çalışmalarınızın yani kredi sicilinizin belirlenmesidir. Düzenli ödeme, mevcut borç durumu gibi birçok etkene bağlı olan kredi puanı bankalarla yeni çalışmaya başlamış kişilerde 0 olarak başlar kredi kartı kullanımı ve problemsiz borç ödemesiyle giderek artar. Kredi notum kaç olursa PTT kredisi çekebilirim diyenler için aşağıda tablo oluşturduk. Aşağıdaki tablo kesin değildir ancak çoğunluka kredi notu 1000’den düşük olanların kredi alabilme imkanı bulunmuyor. Yani tablo size yüksek oranda kredi alabilme şansınızı söyler ancak yinede aşağıda anlatacağımız başvuru yöntemleri ile denemenizi tavsiye ederiz.

Kredi NotuRisk DurumuKredi Verilir Mi
700’e kadarFazla RiskliDüşük İhtimal
701’den 1100’e kadarRiskliMuhtemelen Verilmez
1101’den 1500’e kadarDüşük RiskliVerilir
1501’den 1700’e kadarOrtaVerilir
1701’den 1900’e kadarEn İyiVerilir

PTT Kredisi Veren Bankalar

PTT kredi başvuru formunu kullanarak kredi çekmek isteyen ve maaş alan emekliye kredi imkanından yararlanmak isteyenler için hangi bankalar maaşını PTT’den alanlara kredi veriyor tablo olarak listeledik.

PTT KREDİSİ VEREN BANKA

EN FAZLA VERİLEN KREDİ MİKTARI

TAKSİT SAYISI

EN YÜKSEK YAŞ

Burgan Bank PTT Kredisi

55.000 TL

60 Ay

84

Aktif Bank PTT Kredisi

50.000 TL

60 Ay

80

ING Bank PTT Kredisi

45.000 TL

60 Ay

75

DenizBank PTT Kredisi

36.000 TL

60 Ay

80

TEB JET PTT Kredisi

35.000 TL

60 Ay

70

PTT Kredisi Faiz Oranları

PTT üzerinden kredi çekecek kişilere başvuru yapılan bankaya göre farklı faiz oranları uygulanıyor. Eğer direk maaş üzerine kredi çekilecek ise daha uygun faiz oranıyla kredi veriliyor olsa da zaman zaman yapılan banka kampanyaları ile daha düşük faizli ihtiyaç kredisi almak mümkün olabiliyor.

PTT Taşıt ve Konut Kredisi Veriyor Mu?

İhtiyaç kredisi çekmek isteyenler dışında emekli olup taksitle ev sahibi olmak için kredi başvurusu yapan kişiler konut kredisi için PTT üzerinden kredi alamıyor. Aynı şekilde PTT taşıt kredisi içinde bir çözüm sunmuyor. Sadece en yüksek limit olarak 60.000 TL olan nakit kredi imkanı sağlanıyor.

PTT Ev Hanımlarına Kredi Veriyor Mu?

PTT ev hanımlara kredi imkanını özel olarak sunmuyor. Ancak emekli olan veya gelir belgeleyebilen ev hanımlarını kredi başvurusu yaptığında diğer kişilerden herhangi bir olumsuz fark olmadan kredi alma imkanı bulunuyor. Bunun için kredi puanı ve kredi sicilinin iyi durumda olması yeterli olacaktır.

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak için size en yakın PTT şubesine kimlik aslı ve fotokopisi ile gitmeniz gerekli belgeler olarak yeterlidir. Eğer maaş hesabınız PTT’de ise kefil veya farklı bir belge istenmiyor. Normal çalışan kişiler ve emekli maaşı farklı bankaya yatanlardan gelir belgesi istenebiliyor. Gelir belgesi olarak maaş bordrosu, maaş yazısı, düzenli gelir kaynağı (kira geliri vb) gibi teminat olarak gösterebileceğiniz evraklar yeterli oluyor.

PTT Kredisi Dosya Masrafı

PTT banka kredi başvurularında eski adıyla dosya masrafı yeni adıyla kredi tahsis ücreti alınabiliyor. Her banka için bu miktar değişmekle birlikte en yüksek limit olan 60 Bin TL tutarında kredi çeken kişiden en fazla 300 TL dosya masrafı alınabilir 10 Bin TL içinse 50 TL tutarını geçemez. Kredi tahsis ücreti oranı binde beş olarak belirlenir.

Emekli Maaşını PTT’ye Taşıma

PTT faizsiz kredi ve kolay kredi alabilmek için maaş hesabınızı PTT’ye taşıyabilirsiniz. Emekli maaşını PTT’ye taşımak için E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/4a-banka-degisikligi bu hizmete giderek il, ilçe ve banka şubesi olarak size yakın olan PTT şubesini seçmeniz yeterlidir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa öncelikle PTT merkezlerinden şifre almanız gerekir.

PTT Kredisi Ne Zaman Çıkar?

Kredi başvurusu yaptıktan sonra ne zaman onaylanacağını merak eden okurlarımız için belirtelim 2 iş günü içerisinde PTT kredisi çıkar. Anında kredi hizmeti sunan bankalara yapılan başvurularda ise bu süre 1 iş gününe düşebiliyor.

Emekli kredisi özelinde değilde ihtiyaç kredisi olarak diğer bankalardan da kredi çekebilirsiniz. Bu bankalar Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Odeabank Gelir Belgesiz Nakit Hazır Kredi ile anında nakit para imkanından yararlanabilirsiniz.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.