Bankalar

Qnb Finansbank Swift Kodu

”Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” bankacılık teriminin kısaltılmış olarak kullanılan adı swift, önemli banka terimlerinden biridir. Swift, tüm dünyadaki bankalar arasındaki elektronik fon transferi yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Bankalar arası döviz transferi olarak da tanımlanabilir. Banka tanımlama kodu kısaca BIC (Bank Identifier Codes) kodu dünyadaki bütün bankaları tanımlar. Swift kodu her banka için farklıdır.

Swift Kodu Nasıl Belirlenir?

Bu sorunun cevabını anlama adına örnekle açıklamam, anlamayı kolaylaştırabilir. Bankamızın adı Finansbank olduğuna göre;

Swit Kodu: FNNBTRIS ‘dir.

  • İlk dört harf; banka kodu ( banka isminin kısaltılmış hali; FNNB )
  • Sonraki iki harf; ülke kodunu (Türkiye Cumhuriyeti için TR)
  • Sonraki iki harf; yerel kodunu ( Bazı ülkelerde üç harfli olabiliyor) belirtir. Daha sonra da şube kodu yazılır. Şube kodu bulunduğu il ve ilçeye göre değişiklik gösterir.

QNB Finansbank’ a ait bir swift kodu öğrenilmek isteniyorsa internet şubesi sayfası üzerinden il ve ilçe tercihi yapmak yeterli oluyor.

Qnb Finansbank Swift Kodu İle Nasıl İşlem Yapılır?

Bu işlem Qnb Finansbank şubelerinden yapılabileceği gibi, internet şubesi üzerinden de yapılabilir. Para birimine uygun mutlaka döviz hesabı olması gerekiyor. İşlem tutarının çekileceği hesap seçilerek, transfer yapılacak bankanın ülkesi ve banka adı seçilir ya da yazılır (yazılacaksa bankanın ilk harfi yazılır). Bankanın bulunduğu şehrin üç harfi yazılı ya da seçilir. Eğer swift kodu biliniyorsa işlem daha kolay olur. Paranın gönderileceği bankanın swift kodu biliniyorsa, yazılması yeterli olacaktır. Swit kodu 11 haneli olmalıdır. Eğer bu sayıdan az ise 11 hane olacak kadar X harfinin yazılması yeterli olur. Qnb Finansbank’ a ait swift işleminin tamamlanma süresi; maksimum 4 iş günüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir