İşçi alımıYurtdışı işçi alımı iş ilanları

Romanya İş İlanları İş İmkanları Türk İşçi Alımı


Romanya iş ilanları, çalışma sistemi bakımından hızlı iş bulunabilecek ülkeler arasında yer almaktadır. ülkede kullanılan Rumen Leyi adlı para birimi, Türk Lirasından değerlidir. Bu nedenle asgari ücret alsanız dahi, Türk Lirasına göre yüksek bir maaş almış olursunuz. İş ilanları, ülkede genellikle gazeteler üzerinden verilmektedir. Ayrıca Romanya’da işlerini yürütmekte olan Türk inşaat ve ticaret firmaları, Türkiye’den işçi almaktadır. Romanya’nın teknoloji açısından da fabrika açma kararı alması, Türk mühendislerin Romanya’daki iş ilanlarını takip etmesine neden olmaktadır.

Romanya’da Yapılabilecek İşler

Romanya’da açılan iş alanları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Bebek bakıcılığı
  • İnşaat şefliği
  • İnşaat mühendisliği
  • Ticarette satış danışmanlığı
  • Finans danışmanlığı
  • Türk firmalarında ekonomi danışmanlığı
  • Türk firmalarında muhasebe

Bahsedilen alanlarda görev almak için yapılması gereken, gerekli düzeyde Romanca bilinmesidir. Bazı Türk firmaları, dil şartı koymamaktadır. Ancak özellikle ticaret alanındaki firmalar, İngilizce olarak da dil şartı koymaktadır. Romanya iş imkanı konusunda geniş seçeneklere sahip değildir. İş bulma olasılığı, Türk firmaları haricinde yüksek değildir. Romanya’da iş yapan Türk firmaları, ağırlıklı olarak ticaret ve inşaat alanlarında varlıklarını sürdürmektedir. Bu nedenle mühendisler ve inşaat şefleri kolaylıkla Türk firmalarında iş bulabilmektedir. Ancak bulunan işler geçici niteliktedir.

Romanya’da Yaşam

Romanya, yiyecek anlamında pahalı bir ülke değildir. Bu nedenle özellikle şehir merkezinde değilseniz, harcamalarınızı yarı yarıya indirebilirsiniz. Ancak ülkede giyim ürünleri pahalılığı ile bilinmektedir. Özellikle kışlık ürünler, ithal olmaları nedeniyle oldukça yüksek meblağlarla satışa çıkarılır. Ayrıca ülkede kazanılan paraya kıyasla kiralar da oldukça pahalıdır.  Romanya inşaat firmaları sayıca az olduğundan, Romanya’da inşaat alanında genellikle Türk iş adamları hüküm sürmektedir. Bu nedenle inşaat alanında iş arıyorsanız, bulmanız daha mümkün olacaktır.

Romanya’da Kazanılabilecek Para

Romanya’da kazanılabilecek ücretler, diğer yurt dışı ülkelerine göre düşük kalmaktadır. Romanya asgari ücret konusunda yaşadığı sorunlarla sıklıkla gündeme gelmektedir. Romanya vatandaşları, sıklıkla asgari ücreti protesto etmektedir. Ülke, yurt dışından gelen vasıfsız işçilere de düşük ücretler vermektedir. Ancak eğer mühendislik ya da dış  ticaret gibi ülkenin kaynaklarına yararı olan bir konuda mezuniyetiniz varsa, diplomanızı kullanarak yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. İşçi arayan firmalar, Türkiye’den alınacak işçiler için Türk firmalarıdır. Bu nedenle isterseniz maaşınızı Türk Lirası para biriminden almanız mümkün olabilir. Ayrıca Türk firmalarından yapacağınız iş başvurularında maaşınız Türk bankalarına da yatırılabilir. İş fırsatları için Romanya’da faaliyetlerini sürdüren Türk firmalarının internet adreslerini kontrol edebilirsiniz.

Sponsorlu Reklamlar

Romanya’da İş Başvurusu Yapmak

Romanya çalışma izni almak için yapmanız gereken, öncelikle iş başvurusunu Türkiye’den yapmaktır. Romanya  işçi alımı konusunda toplu alım yapmamaktadır. Ülkede çalışabilmek için öncelikle işe alındığınıza ilişkin belgeye sahip olmalısınız. Alacağınız belge, başvurduğunuz iş yerinin sahibi tarafından verilmelidir. Yani Romanya’da çalışma izni için, işverenin özellikle sizi istemesi gerekmektedir. Romanya iş başvurusu, internet üzerinden yapılmalıdır. İşveren, konsolosluk aracılığıyla Türkiye ile bağlantı kurmalı, sizin adınıza izin almalıdır. Çalışma izni, süreli ya da belirsiz süreli iş sözleşmesi yapılmasının ardından verilmektedir. Sözleşmenin imzalanmasının ardından sözleşme örneği, faks yoluyla gönderilir. Ardından konsolosluktan çalışma izni çıkarılır. Ancak sözleşme süresi ne kadar olursa olsun, çalışma izni en fazla 60 günlüğüne verilir. sorunsuz bir 60 gün geçiren kişi, çalışma izninin yenilenmesi için Türkiye Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. Verilecek işçi maaşları da dahil, tüm adımlar izin alınarak gerçekleştirilmelidir. Bu sayede kişilerin sigortalarının yatırılması gibi konularda usulsüzlüğe izin verilmemiş olur.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Bir Yorum

  1. merhaba 28 yaşındayım. 11 yıldır araç bakım şirketlerinde SONAX ve ZİEBART çalıştım .ingilizcem iyi durumda yurt dışında çalışmayı düşünüyorum. iyi günler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.