Bilgi

Şartlı Eğitim Yardımı Kimler Alabilir? Ne Zaman Yatar Sorgulama


Şartlı eğitim yardımına nasıl başvurulur, eğtim yardımı sorgulama nasıl yapılır, eğitim yardımı kimlere verilir, İhtiyaca muhtaç, yoksul kesimden olan ailelerin çocuklarının güzel bir eğitim alması için devlet tarafından çeşitli kampanyalar yürütülmektedir. Yoksul kesimden çıkan ve okumaya çalışan çocuk ile iyi bir yaşantı içerisinde eğitim hayatına devam eden çocuk aynı eğitim açısından aynı fırsatları yakalayamaz. Bu ise eğitimde fırsat eşitliği ilkesi ile çelişmektedir. Yoksulluğun neslinden nesle aktarılmasının önüne geçmek için de bu yardımlar yapılır. Böylelikle ülke içerisinde yoksulluğun önüne geçilebilir. Yoksulluğun önüne geçilmesi de eğitim çok önemlidir. Çünkü eğitimli bireyler bu yoksullukların önüne geçebilir. Devlet tarafından eğitim ile yürütülen çeşitli yardımlar vardır.

Şartlı Eğitim Yardımı

Maddi durumu yüzünden çocuklarını okuyamayan ailelere verilen yardım çocuklarının zorunlu olarak okula devamını istemektedir. Burada yapılan yardım annenin üzerine yapılır. Bu yardım çeşidinde kız çocukları erkek çocuklara göre daha fazla yardım alır.

Eğitim Yardımına Başvuru Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı başvuru yapan yardıma muhtaç ailelere ödeniyor. Şartlı eğitim yardımı başvuru için ilinizde bulunan valiliğe bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ilçede kaymaklığa gidilir. Eğitim yardımı başvuru tarihi olarak herhangi bir kısıtlama bulunmuyor dönem başında veya ortasına eğtim yardımı alınabilir. Başvuru yaparken yardım için başvurulan bireyin anneye ait kimlik fotokopisi ile başvurması gerekiyor.

Eğitim Yardımı Tutarı Ne Kadar?

Kız ve erkek çocuklarına farklı miktarda verilen yardım ilk öğrenim ve orta öğrenim öğrencilerine göre de değişiyor. İlk okulda okuyan kız çocuğu aylık 40 TL eğitim yardımı alırken orta okul öğrencisi ise bu tutar 60 TL’ye çıkıyor. Erkek öğrenci için ilk okul 35 TL orta öğrenim ise 50 TL olarak alınabiliyor. Şartlı eğtim yardımı ne zaman yatacak diye merak eden okurlarımıza her ay düzenli olarak ptt veya ziraat hesabınıza yatırılır. Eğitim yardımı ptt yada ziraat bankası için anne tarafından verilen hesaba yatırılan tutarlar yine buralardan çekilebilir. Eğitim yardımı sorgulama ptt şubelerinden veya ziraat bankası yardım için açılan hesap kontrol edilerek yapılabilir.

Öğle Yemeği Yardımı

Sekiz yıllık zorunlu eğitim süresinde taşımalı eğitim sistemine dahil öğrencilere öğlen zamanı okullarda yemek verilmesi zorunludur. İhtiyaca muhtaç olan öğrenciler bu imkandan faydalanabilir. Muhtaç olan öğrencilere yardım yapılması çok önemli bir davranıştır. Çünkü onların okumasını sağlayarak onların hem kendilerini hem de ailelerini bu durumdan kurtarmaları gerekmektedir. Böylelikle muhtaç insan sayısı ülkemizde azalır ve hem iyi eğitimli bireyler hayatta önemli yerlere gelir.

Sponsorlu Reklamlar

Eğitim Materyali Yardımı

Çeşitli yardımlaşma ve dayanışma kuruluşları tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilerin okul alışverişleri yapılır. Burada okul için gerekli olan temel malzemeler alınır.

Ücretsiz Kitap Yardımı

Kitap yardım çeşidi aslında tüm öğrencilere yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2003 yılından itibaren bütün öğrencilere eğitim öğretim yılı başında ücretsiz olarak kitap dağıtılır. Bu sayede sosyal eşitlik sağlanmış olacaktır.

Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması ve Barınması

2004 yılından itibaren özel durumları olan yani engelli sınıfında olan öğrenciler eğitim gördükleri okullara hiçbir ücret karşılığı olmadan servisler ile götürülmektedir. Taşımalı eğitim sistemine dahil olamayan öğrencilerin ulaşım, yemek ve barınma gibi ihtiyaçları karşılanır.

Yurt Yapımı

Ortaöğretim kurumlarının olduğu yerlerde ihtiyaç var ise okulda okuyan bütün öğrenciler için yurt yapılır.

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir