Bankalar

Senet Kıran Bozan Yerler ve Bankalar


Kişilerin elinde bir iş sonrasında ya da bir ticari bir alış verişin tamamlanması sonrasında paranın hesaba yatırılması yerine anlaşma sonucu verilmiş olan senetler bulunabiliyor. Bu senetlerin bozdurulmadan her hangi bir anlam ifade etmemesi ve sadece bir kağıttan ibaret olması sonucunda senet bozduran yerler ve bankaların arayışları başlıyor. Senedi paraya çeviren yerler ya da bankalar kişinin nakit olarak bu parayı almasına yardımcı oluyorlar. Bu hususta kişilerin en çok tercih ettikleri yerler içerisinde bankalar başta gelmek üzere, ikrazatçılar, faktöring firmaları, döviz büroları, iş adamları, kuyumcular ve halk arasında adı tefeci olarak bilinen taklacılar bulunuyor. Senet bozdurma işinde en önemli olan nokta bozdurma işlemi sırasında işlemi yapacak olan yerin komisyon ücretini minimumda tutuyor olması. Bunun için de bahsi geçen yerlerden hangisinin daha az komisyon aldığının araştırılması gerekiyor. Kişinin elinde 10.000 TL değerinde bir senet bulunuyor ve bunun 3.000 TL sini aracı firma kendisine komisyon olarak istiyor ise bu işlemin kişi açısından pek bir anlamı kalmayacaktır.

Senet Bozduran Bankalar

Türkiye’de faaliyette olan bütün bankalar senet alma bozma işlemini gerçekleştiriyor. Ancak bu işlemin bankadan bankaya değişmekle birlikte komisyon yüzdesinde oynamalar olabiliyor. Kimi bankalar uzun vadeli olan senet bozdurma işlemlerinden düşün oranlı komisyon ücretleri alırken kimi bankalar da çok fahiş oranlar ve fiyatlar isteyebiliyor. Öyle ki bazı bankaların 3 aylık bir dönemde olan senetlerin bozdurma işleminde senet tutarının neredeyse yarısı kadar komisyon ücreti talep ettiği biliniyor. Senet bozdurma işlemini yapan bankalar arasında; Ziraat Bankası,Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Burgan Bank, Ak Bank, Halk Bankası, HSCB Bank, Vakıf Bank, Finansbank ve ING Bankası bulunuyor. Senet bozdurma işleminde iki seçenek kişilere sunulabiliyor. Faturalı ve faturasız bir şekilde yapılan bu işlemlerde faturalı senet bozdurma işlemi için banka daha çok komisyon yüzdesi alırken faturasız çek bozdurma işlemi için komisyon oranı minimum düzeyde bırakılıyor.

Faturasız Senet Bozduran Bankalar

Faturasız senet bozdurma işlemi yukarıda verilmiş olan bütün bankalar tarafından uygulanabiliyor. Bu işlemi banka yetkilisi acil risk senedi olarak sisteme tanıtıyor ve senedin üzerinde yazan miktardan çok az bir komisyon ücreti alarak bozdurma işlemini uyguluyor. Bu risk senedinde işlem aynı gün içerisinde kişinin senedi için uygulanıyor ve anlık olarak kişiye parası takdim ediliyor. Senedin vadesinin uzun olması risk faktörünü etkileyen en önemli etmenlerden biri olarak bankaların karşısına çıkabiliyor. Bu sebepten ötürü senedin vadesi ne kadar uzun olursa anlık senet bozdurma işlemi o kadar zor oluyor.

Senet Bozduran Faktöring Firmaları

Senet bozdurma işlemi bankalara oranla faktöring firmalarından yapıldığı zaman kişilerin daha az komisyon oranı ödemelerine yardımcı oluyor. Yaşar Faktöring firması bu alanda uzman olan ve adını bu konuda duyurmuş firmalar arasında. Firma senedin aşırı yüksek meblağlarda olmaması durumunda genel anlamda tamamını ya da en kötü ihtimalle %80’ini karşılayabiliyor. Senet bozdurma oranını %4 ve %6 oranlarında tutan Yaşar Faktöring firması bankalara oranla daha düşük komisyon faizi hizmetini kişilere sunuyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye üzerinde hemen her ilde bulunan bu firma herkese aynı kalitede hizmeti sunabiliyor. Faturasız senet bozdurma işlemi hiç bir faktöring firmasında yapılmamakla birlikte bu firmalar da faturalı olarak çalıştıkları için yalnızca faturalı senet bozdurma işlemi uygulanabiliyor. Faturasız işlemler için en güvenilir yol bankalardan geçiyor.

Sponsorlu Reklamlar
Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Leyla Demirci

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ticaret bölümü mezunuyum. Alanım ile ilgili bilgi verici içerikler paylaşmaktayım. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. Kısa süre içerisinde yanıtlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.