İş Fırsatları

Senetle Altın Satan Kuyumcular

Nakit ihtiyaçlarını giderme konusunda son zamanlarda senetli krediler oldukça popüler bir hale gelmiştir. Ayrıca satın alma işlemlerinde de senetler sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Burada senetlerin çok popüler hale gelmesini sağlayan temel iki etken vardır. Öncelikle bankaların kredi sicili bozuk olan kişilere kredi kullandırmaması, kişileri senetli kredi gibi alternatif yollara itmiştir. Bunun yanı sıra devletin aşırı tüketimi engellemek adına kredi kartlarına belirli bir sınır koyması, kişilerin alışverişlerde kredi kartlarını çok fazla kullanamamasına neden olmuştur. Bu durumda da satın alma işlemleri için senetler kullanılabiliyor.

Kuyumcular, nakit ihtiyaçlarını gidermek için senet karşılığı vatandaşlara altın satabiliyor. Satın alınan bu altınları nakit paraya çevirerek maddi güçlüklerin üstesinden gelebilirsiniz. Elbette kuyumcuların kullandırdığı krediler devlete bağlı olarak gerçekleşmez. Bu açıdan kredi şartları da daha makuldür. Kredi notu ya da kredi sicili gibi şartların olmaması kuyumculardan kredi alınabilmesini kolaylaştırıyor.

Kuyumculardan Senetle Altın Nasıl Alınır?

Kuyumculardan senet karşılığı borç almanın iki farklı yolu vardır. Öncelikle bazı bankalar senet karşılığı borç kullandırırken, bazı bankalar da senet karşılığı altın satışı yapar. Belirli bir senete imza attığınız zaman altın, bilezik ya da kolye gibi takıları kuyumcudan alabilirsiniz. Bir kuyumcudan senetle borç para almak, elbette altın almaktan daha zor olacaktır. Alacağınız takıların fiyatı ortalama 1-2 bin TL arasında olacağı için bu miktar çok yüksek görülmez. Ancak 10-20 bin TL seviyelerinde alınan borçlar için kuyumcular daha hassas davranır ve bazı kriterler arar. Ancak senet karşılığı altın almak konusunda daha rahat davranılır. Bu açıdan kendi bölgenizde bulunan bir kuyumcuya başvurduğunuz zaman senet karşılığında herhangi bir altını alabilirsiniz.

Tavsiye İçerik:  Kadıköy Evlere İş Veren Firmalar

Kuyumculardan Borç Almak

Nakit ihtiyacının giderilmesi konusunda bankalara geliştirilen en büyük alternatif kuyumculardır. Birçok kuyumcu, senet karşılığında belirli bir miktar para vererek nakit ihtiyaçlarını giderir. Elbette bu paraları verirken sizlerden gelir belgesi tarzı evraklar istenmez. Burada verilen borçlar daha çok yüz yüze ilişkilerin gerektirdiği bir durumdur. Bu nedenle kuyumcular hiç tanımadığı bir insana senetle kredi kullandırmaz. Burada krediyi alabilmek için kuyumcuya komşu bir esnaf olmanız daha garanti olur. Kuyumcunun tanıdığı bir kişinin referans olması durumunda da senet karşılığı kredi çekebilirsiniz.

Kuyumcuların yapacağı senetlerde borcun vadelere göre belirli bir ödeme tutarı olur. Bu miktarı belirlerken sizin talepleriniz de dikkate alınacaktır. Aynı şekilde burada da kuyumcuyla aranızdaki yakınlık, geri ödeme konusundaki avantajları arttıracaktır.

Hangi Kuyumcular Senetle Altın Satıyor?

Senet karşılığı altın satan ya da borç para veren kuyumcular, öncelikle belirli büyük şehirlerde yaygın olmaktaydı. Kuyumculukta senet sisteminin geliştirildiği ilk yer de İstanbul bölgesidir. Daha sonradan gittikçe yaygınlaşan bu yöntem, diğer birçok şehirde de bulunur bir hale gelmiştir. Şuan için Türkiye’nin birçok önemli bölgesinde senetle altın satın alabilmek mümkün oluyor. Ankara, İzmir ve Bursa gibi bölgelerde de bu hizmetten yoğun bir şekilde yararlanmak mümkündür.

Tavsiye İçerik:  Evde Etiket İşi Nasıl Yapılır? Etiket İşi Veren Firmalar İletişim

Acil Nakit İhtiyaçları Nasıl Giderilir?

Acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için geliştirilen alternatiflerden birisi kuyumculardan senetle borç almaktır. Bunun yanı sıra tavsiye edilen birçok farklı yöntem de mevcuttur. Şayet tamamen devlet tarafından onaylanan bir yöntemle borç para almak istiyorsanız, faktöring firmalarını tercih edebilirsiniz. Elinizde vadeli bir alacak senedi bulunuyorsa, bu senet karşılığında kredi çekebilmek için faktöring firmalarına başvurabilirsiniz. Borç para vermek için çeşitli tefecilerin ya da vakıfların da hizmet verdiğini söylemek mümkün. Tüm bu nakit kanalları sizlere senet karşılığı belirli bir kredi öder.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir