İş Fırsatları

Senetle Borç Veren Yerler Firmalar

Kredi sicili bozuk olan kişiler, bankalardan kredi çekebilmek konusunda oldukça zorluk yaşıyorlar. Kredi notu düşük olan, yasal takibe düşen, kırmızı kalem yiyen ya da kara listeye giren kişiler; kredi çekme konusunda her zaman için risk olarak görülür. Bu gibi durumlarda da kredi çekme süreçleri son derece zorlaşır. Kredi kullandırma konusunda geliştirilen alternatif yöntemler sayesinde farklı kurumlar üzerinden de kredi çekebilmek mümkün oluyor. Bankalar haricinde çeşitli firmalardan belirli şartlarla kredi alınabiliyor. Bazı tefeciler, vakıflar, senetle borç veren firmalar ya da kuyumcular üzerinden kredi çekebilmek mümkün oluyor.

Kuyumculardan Senetle Kredi Kullanmak

Kuyumculuk işleriyle meşgul olan kişiler genellikle maddi yönden iyi durumdadır. Son zamanlarda kuyumcular arasında geliştirilen en büyük fırsatlar, senet karşılığı altın vermektir. Bankalardan kredi kullanmak konusunda zorluk çeken kişiler, kuyumculara başvurarak senet karşılığında kredi alabiliyor. Bu senetler tıpkı bankadan kredi alır gibi belirli şartları taşıyor ve borç vadeler şeklinde kuyumcuya geri ödeniyor. Kuyumcudan aldığınız para, genellikle altın şeklinde olacaktır. Bazı kuyumcular nakit kaynağı olması durumunda krediyi nakit olarak da verebilir ancak genel anlamda kuyumcu kredileri altınla alınıyor.

Kuyumculardan kredi kullanmak için aranan temel bir şart elbette yoktur. Burada kuyumcu ile aranızdaki yakın ilişki, alınan kredinin miktarını belirler. Bu anlamda kuyumcu ile aynı bölgede bulunan esnafların kredi alması daha kolay olacaktır. Bir kuyumcunun hiç tanımadığı bir kişiye senetle kredi kullandırması oldukça zordur. Burada araya bir tanıdık sokarak, kuyumcunun sizlerde bir izlenim oluşturmasını sağlamanız gerekiyor.

Kredi Veren Faktöring Firmaları

Bankalar haricinde kredi kullanabilmek için kullanılabilecek en uygun kanallardan birisi de faktöring firmaları olacaktır. Faktöring firmaları hizmetlerini yasal olarak yürüttüğü için daha güvenilir bir kredi kanalı olarak görülecektir. Bu firmalar belirli usullere göre kredi kullandırır. Bu açıdan faktöring firmalarına kredi başvurusu yapacak kişilerde belirli şartlar aranacaktır.

Öncelikle birinci şart, başvuruyu yapan kişinin elinde vadesi gelmemiş bir senet bulunması gerekiyor. Ayrıca başvuruyu yapan kişinin fiil ehliyetini kullanma hakkına sahip olması gibi bir şart da bulunuyor. Senedin fatura karşılığı olarak yapılan bir alacağa ait olması da bu aşamada işlemlerin yürütülmesi için aranan bir şarttır. Kurumsal hizmet veren bir faktöring firması bulduğunuz zaman öncelikle yüz yüze bir görüşme sağlamanız istenir. Bu firmalar genel olarak metropollerde hizmet verdiği için her bölgede faktöring firması bulabilmek mümkün olmayabiliyor.

Bu açıdan nüfusu fazla olan metropol kentlerde faktöring hizmeti aramak daha doğru olacaktır. Faktöring firmaları özellikle yüklü miktarda alacağı olan esnaflar için tavsiye ediliyor. Esnaflarda çek ve senet kullanımı daha fazla olduğu için, elinde vadeli bir alacağı olan esnaf sayısı daha fazladır. Bu açıdan elinizdeki senetle faktöring firmalarına başvuru yaparak kolayca kredi kullanabilirsiniz.

Tefecilerden Senetle Kredi

Tefeci olarak adlandırdığımız kişiler, yasal statüler dışında belirli miktarlarda nakit kullandırabiliyor. Esasen bu yöntem, son çare olarak görülen bir yöntemdir. Çünkü; tefeciler her zaman için borca daha yüklü miktarda faiz koyacaktır. Bankalar, kuyumcular ya da faktöring firmaları üzerinden herhangi bir şekilde kredi alamadıysanız; son çare olarak tefecilere başvurmanız gerekebilir.

Ancak bu yöntemin hiçbir şekilde yasal bir yönünün olmadığını tekrardan söylemek gerekir. Bu açıdan tefecilik hizmetleriyle uğraşan kişilerden kredi çekmek için, sağlam güvencelerinizin olması gerekiyor. Borcu alacağınız kişiyle aranızda yakın bir ilişki bulunması, daha güvenilir bir işlem yapmanızı sağlar. Tefeciler borçları geri almak konusunda yasal işlem yapamadığı için, tahsil işlemleri de sıkıntılı bir hale dönüşür.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Kullanıyorsun Demek Kapat Bakayım Taş mı Yiyelim

Reklam Engelleyicini Devre dışı bırak yoksa sana içerik okumak filan yok :)