İşçi alımıYurtdışı işçi alımı iş ilanları

Sırbistan İş İlanları ve Göçmen İşçi Alımı Başvurusu, Maaşları


Sırbistan İş İlanları, Sırbistan İşçi Alımı, Sırbistan İşçi İlanları Sitesi, İş Başvuru, Yaşam Şartları ve merak edilen tüm soruların cevapları.

Sırbistan’da çalışmak için yapılması gereken, öncelikle kalacak yer ve çalışacak işin bulunmasıdır. İş bulmadan ülke sınırlarına girmek mümkün değildir. Çalışma izni için işverene yapılacak başvuru ile sözleşme imzalanması, imzalanan sözleşmenin faks yoluyla konsolosluğa iletilmesi gerekir. Sırbistan işçi alımı konusunda hassas olup, herhangi bir sorunda göçmenleri sınır dışı etmektedir. Ayrıca işinizi ayarlamış, ancak kalacak yerinizi bulamamışsanız, havalimanının ötesine geçemezsiniz. Ayrıca vasıfsız elemansanız, Sırbistan’da iş bulamazsınız.

Sırbistan’a Gittiğimde Hangi İşleri Yapabilirim?

Sırbistan’da yapılabilecek işler şu şekilde sıralanabilir:

  • İnşaat
  • Mühendislik
  • Bilgi teknolojileri
  • Bebek bakıcılığı
  • İnşaat şantiye şefliği
  • Şoförlük
  • Tekstil ve deri atölyeleri
  • Kerestecilik
  • Aşçılık

Bahsedilen işlere başvuru yapılabilmesi için o iş hakkında diplomanızın olması ve ciddi bir başarınızın bulunması gerekmektedir. Sırbistan, işsizlik oranının %13 olduğu bir ülkedir. Bu nedenle göçmenlerin iş bulabilmesi için işlerinde adını duyurmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca Sırbistan’da iş yapan Türk firmaları,  sadece Türk işçi çalıştırmaz. Türk firmalar, farklı milletlerden işçi çalıştırdıklarından, Türk işçilerin ülkede iş bulma olasılığı düşer. Bunun yanında Türk işverenlerin en yaygın oldukları sektör yiyecek sektörüdür. Sırbistan’da iş ilanları incelendiğinde en yüksek miktarda ilanın Türk vatandaşları için yiyecek sektöründe olduğu görülmektedir.

Sırbistan’da Yaşam Şartları Ne Durumdadır?

Sırbistan, yaşam şartlarının yüksek olduğu, özellikle eğlence sektörünün genişliği ile bilinen bir ülkedir. İşçi arayan firmalar, Türkleri eğlence sektöründe hizmet alanında da kullanmaktadır. Sırbistan iş imkanı konusunda kısıtlı olsa da, kolay olan iş bulmak değil iş kurmaktır. İş kurmak için harcayacağınız efor, iş bulmak için yapacağınız araştırmadan daha azdır. Sırbistan’da işlerini yürüten Türk banka ve teknoloji firmaları, işyerlerinde Türk vatandaşlarını çalıştırmaktadır. Ancak çalışanlarının tamamı Türk olmadığından ve işverenler buna dikkat etmediğinden, iş bulma şansınız burada da düşer.

Ülkede Türk vatandaşlarına herhangi bir önyargı bulunmamaktadır. Tüm ortamlarda Türk olup olmamanıza bakılmadan hareket edilir. Ülkede giyim ürünleri ve yiyecekler uygun fiyatlara satılsa da, ev kiraları gelire kıyasla pahalıdır. İşçi maaşlarına kıyasla pahalı olan fiyatlar, 50 metrekare için alınan maaşın neredeyse yarısıdır.

Sponsorlu Reklamlar

Sırbistan’da Ne Kadar Para Kazanılır?

Sırbistan, işlerden alınacak paralar açısından şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Sırbistan asgari ücret miktarları, ülkenin başkenti Belgrad’ta 500 Euro iken, diğer şehirlerde %30 civarında düşer. Bu konuda net bir asgari ücret miktarına erişilmemiştir. Ülkede kebap çeşitleri ve yiyecekler uygun fiyatlarla satılmaktadır. Bu nedenle maaş, ağırlıklı olarak kiraya verilecektir. Para biriktirmek isteyenler için Türk yöneticili bankalarda tasarruf hesapları açılabilmektedir.

Aylık maaşı 1.500 Euro olan ortalama bir çalışan için ödenmesi gereken kira 600 Euro civarıdır. Şehir merkezinde bir evde oturulması halinde ısıtma, internet ve eve ait diğer harcamalar, ortalama 180 Euro tutacaktır. Yiyecek içecek de eklendiğinde maaş ancak kişilerin kendini idare etmesine yetecektir. Ayrıca Sırbistan iş başvurusu konusunda kendi vatandaşlarına öncelik vermektedir. Ülkede işsizlik oranının yüksek olması nedeniyle, yapılacak işler için görevlendirmede Sırplar önceliklidir.

Sırbistan’daki İşlere Nasıl Başvurulur?

Sırbistan, oturma ve çalışma izinlerini en fazla 1 senelik vermektedir. İş fırsatları yakalandığında yapılması gereken, işe başlamadan en geç 1 ay önce konsolosluk aracılığıyla çalışma izni başvurusu yapılmalıdır. İşinizi ayarlamanızın ardından yapacağınız başvurunun sonucu 1 ay içerisinde çıkmaktadır. Sonrasında sorunsuz olacak 1 yılı doldursanız da, oturma izninizi yenilemeniz gerekecektir. Bu yenileme, 5 yıl sonunda sorunsuz olarak oturma izni yenilemesi ile sona erer. 5 yılın sonunda kalıcı oturma izni alınabilmektedir.

SIRBİSTAN İŞ İLANLARI VE İŞ VEREN FİRMALAR

 

Not: Sitemiz hiçbir ziyaretçiye iş garantisi, kredi ve para vaad etmemektedir. Yapacağınız yorumları iş veren firmalar görerek size dönüş sağlaması kendi mevhumlarına kalmış durumdadır. Bizler sizlere ne gibi işler yapabilirsiniz, kredi ile ilgili açıklayıcı bilgileri, bölgenizde ne gibi işler yapıldığını sunmakta ve açıklamaktayız. Biz iş veren, kredi veren firmalar değiliz... Konu altına yorum yapmanız iş verenlere ulaşmanızı hızlandıracaktır. Çünkü iş verenler de sitemizi ziyaret ediyor.
Etiketler

Bir Yorum


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.